Справа Щербаня: говорять і показують свідки

19

Останні три дні Печерський суд Києва (передислокований у приміщення Апеляційного суду), що на Солом’янській площі, живе вельми напруженим життям. Депутати від опозиції б’ються з "Грифоном", а представники Феміди допитують свідків у справі про вбивство Щербаня. Як і обіцяла Генпрокуратура, знайдено двоє живих свідків (принаймні, поки що їх саме стільки). Якщо середа та четвер були днями бенефісу Ігоря Мар`їнкова, то в п’ятницю дебютував Сергій Зайцев.

З допитом останнього суддя Кицюк (що змінив на посту суддю Царевич) впорався за три години. І відпустив фігурантів процесу та журналістів відпочивати, не назвавши дати наступного засідання. Загалом день пройшов тихо-мирно, пристрасті під кінець тижня вщухли, не мітингувала й вулиця – під судом зібралися в кращому разі кілька десятків літніх жіночок з традиційними портретами Тимошенко. Інтрига тепер полягає в тому, хто буде наступним свідком, якщо, звісно, такі козирі в колоді ГПУ ще є.

А свідки хто?

Сказати, що свідки є людьми маловідомими, означає не сказати нічого. За 17 без малого років, що минули з моменту вбивства Євгена Щербаня, про них ніхто навіть і не чув. Власне, "свідками" в буквальному розумінні слова їх назвати складно. Ані Мар`їнков, ані Зайцев до вбивства Щербаня безпосередньо не дотичні. До кожного з них інформація, що цікавить прокуратуру, прийшла через треті руки. "Ти, малий, скажи малому, хай малий малому скаже", – іронізували у суді журналісти, спостерігаючи, як плутається у словах і фактах недорікуватий Зайцев.

Проте спочатку – про те, як кожен з двох героїв дня пов'язаний з Тимошенко. Мар`їнков – колоритна персона зі зв’язками як у кримінальному світі, так і у колах правоохоронців. Через такого собі Рябіна (кілера) він звів знайомство з Кушніром (чия банда і виконала "ліквідацію" Щербаня), а пізніше й з Олександром Мільченком (Матросом) – посередником між парою Лазаренко-Тимошенко та Кушніром. Про те, що Тимошенко буцімто "замовила" Щербаня, Мар`їнков дізнався від самого Кушніра, про що й розповів на суді. Ані підтвердити це, ані спростувати покійний нині Кушнір не може.

У Зайцева історія інша – родинно-кланова. Він, дніпропетровський бізнесмен, власник компанії "Агростабзбут", доводиться свояком Петру Кириченку, колишньому помічнику Павла Лазаренка. Колись був одружений з сестрою його дружини. Саме від Кириченка, якому одного разу забаглося бути відвертим з неблизьким родичем, Зайцев й дізнався про "сімейний скелет" у шафі – про те, що Кириченко якщо не причетний до "замовлення" Щербаня, то, принаймні, дуже добре про нього поінформований. Втім, те, що Кириченко чітко, ясно і недвозначно заявив своякові за чаркою горілки, що, мовляв, Тимошенко хотіла смерті Щербаня і заплатила за його вбивство, мова не йде. На найцікавішому моменті свідок Зайцев якраз і починає затинатися та плутатися.

Говорять, що…

Часто прикладаючись до стакана з водою, перепитуючи запитання та від кінець вже помітно нервуючись, Зайцев повідав наступне. На дні народженні його дружини (було це у 1998 році) вже суттєво нетверезий Кириченко розповів своєму візаві, як Мільченко допоміг Тимошенко розв’язати "проблему з донецькими". (Свого часу, пояснив Зайцев, Тимошенко отримала торт з запискою "Привіт з Донецьку. Наступного разу це може бути і не тортик"). Це – перший ключовий момент у його свідченнях.

Другий полягає в словах Кириченка, який похвалявся свояку, що – дослівно – "розвели лошицу на трешку". Вчепившись в цю фразу, захист Тимошенко довго й безуспішно вимагав від Зайцева її літературного перекладу. Врешті-решт, навіть Кицюк – під загальний регіт залу – прикрикнув на свідка, аби той пояснив, "хто така лошиця" і що за "трешка" мається на увазі. "Лошиця" в термінології Кириченка – сама Юлія Володимирівна, під "трешкою", вочевидь, слід розуміти "три мільйони доларів", припустив Зайцев. Втім, напевне він цього не знає. І не береться судити, чи означали п’яні одкровення його родича, що Тимошенко таки дійсно винна у смерті Щербаня.

На цьому тлі ще більш туманними виглядають покази Мар`їнкова. Якщо у викладі Зайцева "розвели лошицю", то у версії Мар`янкова "очкарик" (Павло Лазаренко) та Матрос (Мільченко) "кинули" Кушніра. Про це Мар`їнков, як вже сказано, від самого Кушніра і дізнався. З усім цим Кушнір, за слова Мар`їнкова, пообіцяв розібратися. Та якщо від мертвого Кушніра тепер вже толку мало, особу, на яку посилається Зайцев, можна було б викликати та допитати в Печерському суді. Але тільки в теорії. Петро Кириченко – один з не багатьох, хто лишився в живих після драми 1996 року. Він живе в Америці і там же спілкується з українськими слідчими. Чи то пак спілкувався в минулому. Про його наміри заявити про себе знову наразі нічого не відомо.

Інтим як бонус

Про що свідок Зайцев розповідав з особливим задоволенням (і не раз на протязі трьох годин), так це про інтимні відносини між Павлом Лазаренком та Юлією Тимошенко. З останньою він не знайомий, але про роман цієї пари знає від того ж таки Кириченка. Та й сам Павло Іванович з ніжними почуттями до Юлії Володимирівни нібито ніколи не крився. Й був готовий на будь-що задля коханої жінки – так, принаймні, твердить Зайцев.

Дійшло до того, що дружина Лазаренка Тетяна скаржилась дружині Зайцева на те, що Тимошенко розбила родину Лазаренків, глава якої просто втратив розум від ЮВТ. Свідок чомусь вважав за необхідне акцентувати саме на цьому, хоча відомо, що прагнення компанії ЕЄСУ отримати монополію на газовому ринку також могло призвести до розстрілу Щербаня. Натомість спливли пікантні подробиці, про які, власне кажучи, можна було б і промовчати.

Лінія захисту

Чи підкинули слідчі таку ідейку – звинуватити Тимошенко у блуді, чи Зайцев з власної ініціативи детально зупинявся на альковних таємницях, сказати складно. Але захист ЮВТ, схоже, встановив для себе дві мішені, по яких і відкрив прицільний вогонь. Перша мішень – це якраз залежність Зайцева від правоохоронних органів, друга – персона самого Кириченка, якого Зайцев для чогось не разі і не два, а, напевно, десятки разів назвав наркоманом та людиною, схильною до зловживання алкоголем.

Для чого Зайцеву знадобилось так принижувати свого родича – теж незрозуміло. Схоже, стосунки в родині Кириченків-Зайцевих далекі від ідеальних. Наркоманкою Зайцев назвав і дружину Кириченка Ізабеллу. При цьому сам свідок наркотиків не пробував ніколи, ба навіть потім – ніби отямившись – згадав, що згодом Кириченко зав’язав зі шкідливими звичками та повернувся до здорового способу життя. Своїми свідченнями Зайцев скерував думку Сергія Власенка у певному напрямку, тож той спитав наприкінці перехресного допиту, чи правильно він зрозумів, що всі дані щодо причетності Тимошенко до вбивства були отримані від "п’яного наркомана"?

Такий очевидний промах Зайцева аж ніяк не скидається на заздалегідь відрежисований момент. Проте є ще одна деталь: з 2003 року починаючи, Зайцев проходить як свідок у ще одній справі про вбивство. Мова про смерть такого собі бізнесмена Есікова – друга Зайцева (за його власними твердженнями). Про Есікова Зайцев говорив з величезною неохотою, після нагадування Кицюка, що права проігнорувати питання у свідка немає. Адвокатська група Тимошенко тут же зробила висновок, що, можливо, Зайцев потрапив у лещата прокурорсько-міліцейського тиску.

Дане питання залишається відкритим. Втім, простуватий і, здається, не надто кмітливий свідок не скидається ані на жертву обставин, ані на злодія, що прийшов обмовити Юлію Володимирівну. Істина, як завжди, десь посередині. А процес, натомість, на самому лише початку. Слухання обіцяють бути довгими і напруженими. І вже напевне перевершать "газову справу" ЮВТ в рази. Причому по всіх параметрах…

Читайте все новости по теме "Дело Щербаня" на Обозревателе.

Подписывайся на "Обозреватель" в Facebook Messenger, чтобы быть в курсе главных новостей Украины и мира https://m.me/obozrevatel

Присоединяйтесь к группе "УкрОбоз" на Facebook, читайте свежие новости!

Наши блоги

Последние новости