За що можуть евакуювати автомобіль

5.7т

В Україні останнім часом почастішали випадки блокування і примусової евакуації автомобілів українців з боку поліції. Відтак права та алгоритм дій водія знову є актуальними. Спробуємо розібратися в яких випадках автомобіль можуть блокувати, евакуювати і які права є у водія.

Одразу підкреслю, що законодавство передбачає виключний перелік підстав для тимчасового затримання транспортного засобу шляхом блокування або доставки його для зберігання на спеціальний майданчик чи стоянку.

До таких підстав відносяться наступні порушення:

1. Порушення водієм правил керування транспортним засобом, правил користування ременями безпеки або мотошоломами (в тому числі, технічні проблеми з автомобілем: несправність гальмівної системи, рульового управління, тягово-зчіпного пристрою (якщо з причепом), або інші технічні несправності, якщо з ними експлуатація заборонена);

2. Порушення правил зупинки, стоянки, що створюють перешкоди дорожньому руху або загрозу безпеці руху;

3. Порушення вимог законодавства щодо встановлення і використання на транспортному засобі спеціальних світлових або звукових сигнальних пристроїв;

4. Порушення правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна;

5. Керування транспортним засобом особою, яка не має при собі або не пред'явила для перевірки посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційного документа на транспортний засіб, а також поліса (договору) обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів (страхового сертифіката "Зелена картка");

6. Керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка в стані такого сп'яніння, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан сп’яніння;

7. Порушення правил дорожнього перевезення небезпечних вантажів, правил проїзду великогабаритних і великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями або залізничними переїздами;

8. Перевезення водіями іноземців та осіб без громадянства на порушення встановлених правил перебування іноземців та осіб без громадянства в Україні і транзитного проїзду їх через територію України, якщо ці дії безпосередньо не пов'язані із незаконним перетинанням осіб через державний кордон України.

Тобто таких підстав всього вісім. І крапка. Більше того, ці підстави можуть бути застосовані для блокування автомобіля. Для його доставки для зберігання на спеціальний майданчик потрібна додаткова умова - розміщення затриманого транспортного засобу суттєво перешкоджає дорожньому руху. Тобто в інших випадках евакуювати автомобіль заборонено.

Здійснювати тимчасове затримання транспортного засобу може лише працівник уповноваженого підрозділу України, що забезпечує безпеку дорожнього руху (спеціальний підрозділ національної поліції). Поліцейським забороняється брати участь у здійсненні блокування або евакуації транспортних засобів у випадках, не передбачених законом.

Про тимчасове затримання робиться відповідний запис у протоколі про адміністративне правопорушення.

Після тимчасового затримання транспортного засобу працівник відповідного уповноваженого підрозділу Національної поліції, зобов'язаний надати особі можливість повідомити про тимчасове затримання транспортного засобу та своє місцезнаходження іншу особу за власним вибором і вжити заходів щодо повернення автомобіля до місця постійної дислокації, а також забороняє експлуатацію транспортного засобу до усунення несправностей, виявлених у процесі його огляду, або до демонтажу спеціальних світлових або звукових сигнальних пристроїв.

Послідовність дій при затриманні автомобіля шляхом евакуації наступна:

1) виклик евакуатора через чергового по підрозділу поліції;

2) запис у протоколі про евакуацію з обов’язковою участю двох свідків;

3) раджу в протокол вказати перелік речей, які перебувають в автомобілі, і детально описати стан транспортного засобу;

4) протокол підписує представник підрозділу поліції, водій евакуатора, два свідки, водій автомобіля;

5) отримати транспортний засіб можна через три дні, пред`явивши протокол і сплативши витрати на евакуацію і зберігання.

Варто відзначити, що транспортний засіб може бути тимчасово затриманий на термін до вирішення справи про адміністративне правопорушення, але не більше трьох днів з моменту такого затримання.

Після закінчення триденного терміну тимчасового затримання транспортного засобу особа має право звернутися за отриманням тимчасово затриманого транспортного засобу. Таке звернення особи є обов'язковим для його виконання незалежно від стадії вирішення справи про адміністративне правопорушення.

За подання такого звернення та повернення особі тимчасово затриманого транспортного засобу не може стягуватися плата.

Водій або власник тимчасово затриманого транспортного засобу, що перебуває на спеціальному майданчику чи стоянці, має право доступу до нього в присутності особи, відповідальної за зберігання такого транспортного засобу.

Додам, що законодавство надає можливість уникнути затримання автомобіля. Якщо правопорушення може бути усунуте водієм у максимально короткий термін, поліцейський не проводить тимчасове затримання транспортного засобу і оформляє протокол про адміністративне правопорушення, а у випадках, передбачених Кодексом України про адміністративні правопорушення, виносить постанову у справі про адміністративне правопорушення без складення протоколу. При цьому акт огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, якщо його вже складено, долучається до рапорту поліцейського про факт появи водія на місці правопорушення в момент виконання робіт із завантаження транспортного засобу.

Читайте все новости по теме "Авто блог" на Обозревателе.

Редакция сайта не несет ответственности за содержание блогов. Мнение редакции может отличаться от авторского.

Присоединяйтесь к группе "Обозреватель Блоги" на Facebook, читайте свежие новости!

Наши блоги

Последние новости