Київрада: перезавантаження у 2015-му

58

Окружний адміністративний суд Києва визнав діяльність Київської міської ради правочинною, а скликання і проведення його сесій – законним. Про це "Обозреватель" повідомляв ще 9 серпня, нині ж настав час деяких підсумків.

Підсумок перший. Ситуація у місті загалом повертається у законодавче поле, а це означає, що чергові вибори до Київської міської ради проходитимуть у встановлений законодавством термін. До того часу теперішній склад Київради діятиме в межах своїх повноважень. Зокрема, й збиратиме сесії, незалежно від того, як бухливо протестуватиме проти цього опозиція і скільки ще пар окулярів Арсенія Петровича Яценюка буде розбито у дискусійному запалі.

Підсумок другий. Проблеми міста будуть розв`язані, питання фінансування "бюджетників" (та й багато інших) – вирішені. І все буде добре, без розрух у головах і на вулицях, перефразовуючи професора Преображенського. Звісно, що не всім сподобається такий порядок речей, й ми ще не раз почуємо, що суд був заангажованим, а міська рада є нелегітимною. Це точка зору опозиції, яку їй ніхто не заборонить мати. Проте, якщо остання поважає закон, вона мусить зважати на вердикт суду.

Підсумок третій. Ухвала Окружного адміністративного суду йде в одному руслі з рішенням Конституційного Суду від 30 травня 2013 року. Нагадаємо, КСУ постановив, що вибори Київської міської ради і вибори мера Києва повинні пройти в жовтні 2015-го одночасно з черговими виборами місцевих рад. Суд аргументував це тим, що одномоментне проведення виборів, яке було введено останніми змінами до Конституції, має більше значення, ніж періодичність таких виборів, котрої слід дотримуватися відповідно до міжнародних конвенцій.

Якщо відмотати плівку назад, то коріння проблеми ми знайдемо у 2010 році. Саме тоді, як і у решті міст України, в Києві мали б пройти вибори до столичної ради. Чому вибори не відбулися тоді – зараз вже не суть важливо. Опозиція полюбляє оповідати, що в останній момент перед голосуванням за призначення дати місцевих виборів тодішній спікер Литвин вніс з голосу поправку, якою вилучив Київ з переліку міст, де відбудеться голосування.

Хай там як, а факт лишається фактом: наступні після 2010 року вибори мають відбутися у 2015 році. Ще до рішень обох судів – як Конституційного, так і Окружного адміністративного – опозиція намагалась у парламенті проголосувати за іншу дату. Під цю подію були мобілізовані кияни, які виходили на вулицю (і не раз), однак у сесійній залі їхнього подвигу не оцінили: самі ж опозиціонери не зуміли згуртувати власних депутатів, коли справа дійшла до натискання на кнопки.

Власне кажучи, половинчасті та непослідовні дї опозиції зумовили й доволі цікавий перебіг засідання в Окружному суді. Річ у тім, що з позовом на дії Київської міської ради та її секретаря Галини Гереги до суду звернулась партія "Батьківщина" в особі її представника Олександра Чорноволенка. Депутат оскаржував законність рішення міськради від 1 липня 2013-го, котрим засідання Київради було призначене на 11-те число.

Те засідання, як ми пригадуємо, було зірване. У день його проведення на Хрещатику всмак поштовхалась опозиція – акурат перед відбуттям на закордонні курорти. Можливо, саме через небажання переривати відпочинок 7 серпня (день першого засідання в Окружному суді) до храму Феміди й не прибув Олександр Чорноволенко. Звісно, відсутність ініціатора судових слухань (ба навіть котрогось з його дрібних клерків) в момент розгляду його ж позову – випадок симптоматичний.

Щоправда, вже через день – 9-го числа, коли суд зібрався вдруге – з повноваженнями представляти позивача з`явився такий собі Дмитро Ільченко, керівник юридичної служби київської партійної організації "Батьківщина". Словоохочий молодик відразу ж виклав журналістам усі партійні "секрети": і те, що "Батьківщина" має намір відкликати позов, оскільки він стосується проведення засідання Київради, котре все одно не відбулось.

І те, що оскаржувати тепер слід вже іншу дату – 19 серпня, на яке заплановане наступне засідання Київради. І те, що рішення про таке окарження прийматиметься "на горі". В перший раз ініціатором позову виступив очільник столичного осередку партії Юрій Одаренко, але наразі було б не гріх заполучити благословення Арсенія Яценюка – мовляв, без його візи на наступну судову атаку "Батьківщина" не зважиться. Все це виглядало доволі дивно й алогічно, як і те рішення, котре врешті ухвалила "Батьківщина": оскаржувати в апеляційній інстанції ухвалу Окружного суду від 9 серпня.

Суд задовольнив клопотання Ільченка про відкликання позову, але роботу на цьому не завершив. В якості третьої сторони в процес вступив депутат Київради Юрій Дмитрук, який також мав до суду клопотання. "Я прошу визнати наявність компетенції на здійснення повноважень, передбачених законом України про місцеве самоврядування, у депутатів Київміськради, у секретаря міськради, у Київради в цілому до обрання нового депутатського складу на чергових місцевих виборах відповідно до Конституції та чинного законодавства", - відзначив Дмитрук на суді.

Побачивши Дмитрука, представник "Батьківщини" спробував затягти процес – Ільченко заявив про необхідність розпочати слухання з самого початку, позаяк до суду долучився ще один учасник. Суддя Володимир Данилишин це клопотання відхилив. Відтак четвертий і останній наслідок всього, що відбулося за останні дні: сесія Київради 19 серпня все ж відбудеться.

Опозиціонерам сподобалася ця дата, яка співпадає з датою перевороту у Москві в 1991 році. Збори Київради, які ще навіть не відбулися, вже проголошено "путчем". Що ж, піар є піар, робота є робота – ці поняття не змішуються, а йдуть як паралельні прямі. Так було, є і буде у майбутньому. Нічого принципово нового "Батьківщина" ще не вигадала.

Коментарі:

Нинішній склад Київради буде продовжувати працювати до тих пір, поки не почнеться нова сесія наступного скликання. Про це в інтерв'ю "Обозревателю" заявив член постійної комісії Київради з питань правопорядку, регламенту та депутатської етики Олексій Самохін. "Повноваження Київради того чи іншого скликання закінчуються в момент проведення наступної сесії наступного скликання. Ми діємо до тих пір, поки не оголошені вибори і не проведена перша сесія ", - каже Самохін.

"Терміни повноваження Київради минули. Але є рішення Конституційного Суду про те, що вибори мера і Київради повинні проходити в 2015 році. До проведення виборів в 2015 році нинішня рада буде перебувати в правовому полі. Залишається два роки", - говорить керівник Центру соціологічних досліджень "Пента" Володимир Фесенко. Навіть якби Верховна Рада ухвалила інше рішення щодо дати проведення виборів, ці вибори були б позачерговими. "Вони можуть обрати як Київраду, так і мера. Але лише строком на два роки. А в 2015 році треба буде провести вибори, як це і передбачено рішенням Конституційного суду ", - додає Фесенко.

"Київрада є повноважною до відкриття першої сесії міської ради нового скликання, обраної на чергових виборах, які відбудуться в жовтні 2015 року", - говорить Юрій Дмитрук, депутат Київради, заступник постійної комісії з питань місцевого самоврядування, регіональних, міжнародних зв'язків та інформаційної політики. "Депутати Київради діяли і діють у межах своєї компетенції", - додає він, посилаючись на відповідне рішення Конституційного Суду.

Наши блоги