Виталий Портников
Виталий Портников
Журналист, публицист

Блог | Виталий Портников: Путин и СССР 2.0: главный итог 2022 года

Путин и СССР 2.0: главный итог 2022 года

Столетний юбилей Советского Союза так и прошел бы совершенно незамеченным, если бы в феврале 2022 года Владимир Путин от разговоров о "величайшей геополитической катастрофе ХХ века" не перешел к масштабной захватнической войне. При этом сам Путин практически и не скрывает подлинной цели этой войны. Да, он говорит об угрозах безопасности России, о "денацификации" и "демилитаризации", но и об "исторической России" также. А что такое эта историческая Россия, как не сам Советский Союз?

Видео дня

Далее текст на языке оригинала.

Дивовижно, але у самому Радянському Союзі його ювілеї теж практично не відзначалися. Головними були зовсім інші ідеологічні свята. З логічного погляду "національним днем" СРСР якраз і мав би стати день 30 грудня – тим більше, що він чудово вкладався в улюблені народом новорічні свята. Але про 30 грудня 1922 року радянське керівництво воліло не згадувати.

Головними святами Радянського Союзу залишалися день більшовицького перевороту 7 листопада 1917 року та день перемоги у Другій світовій війні в Європі ("Великій вітчизняній") 9 травня 1945 року.

Бутафорія під назвою "Радянський Союз"

Сучасний читач, особливо той, хто не жив у Радянському Союзі, може здивуватися, чому це так. А той, хто в Радянському Союзі жив, ніколи особливо не замислювався про те, чому 30 грудня так і не стало днем державного свята. А тому, що для радянського керівництва Радянський Союз був бутафорією.

7 листопада 1917 року більшовики захопили владу в Росії і після розгону Установчих зборів перемогли у громадянській війні з прихильниками демократичного розвитку країни та монархістами. Одночасно точилася війна проти країн, які проголосили свою незалежність після розпаду імперії. Так було окуповано Україну, Білорусь, Вірменію, Азербайджан, Грузію. Але більшовики не хотіли нових проблем із національним рухом на окупованих територіях. Саме тому вигадали "держави-обманки" – так, як у 2014 році проголосили так звані "народні республіки" Донбасу.

У 1922 році, після тривалої дискусії більшовицьких вождів – Ленін не погодився зі Сталіним, який хотів перетворити окуповані території на російські автономії – був проголошений Радянський Союз. Але для керівництва Росії (яке, між іншим, і стало керівництвом СРСР, уряд РРФСР просто став урядом СРСР) Радянський Союз так і залишився Росією. Радянські керівники могли говорити про інтернаціоналізм, союз братніх народів, але насправді сприймали свою країну як комуністичну Російську імперію.

І так само ставилося до Радянського Союзу населення Російської Федерації. Саме тому для шовіністів крах Радянського Союзу – катастрофа. Тому що для них СРСР жодного дня не був справжньою федеративною державою. А завжди був просто Росією.

Головний підсумок 2022 року

Навіть після розпаду СРСР у Москві продовжували розраховувати, що вдасться відновити "союзну державу", під якою, зрозуміло ж, продовжували мати на увазі ту саму Росію з іншими колишніми союзними республіками. А коли переконалися, що це утопічні надії, вирішили, що найкращий метод відновлення СРСР – це спецоперація. Тобто війна.

Тому головний підсумок 2022 року, який ми навіть не помічаємо під ракетними ударами російської армії, – те, що ніякого Радянського Союзу, як і раніше, немає на мапі світу. Адже у планах російського керівництва, напевно, вже було відновлення цього політичного монстра після очікування "швидкої перемоги" над Україною.

Але швидкої перемоги не вийшло. Радянський Союз залишився у минулому. Минуле ніколи не перемагає майбутнього – це істина, з якою вперто не хочуть погоджуватися у Кремлі.

disclaimer_icon
Важно: мнение редакции может отличаться от авторского. Редакция сайта не несет ответственности за содержание блогов, но стремится публиковать различные точки зрения. Детальнее о редакционной политике OBOZREVATEL поссылке...