УкраїнськаУКР
EnglishENG
PolskiPOL
русскийРУС
Виталий Портников
Виталий Портников
Журналист, публицист

Блог | "Адвокат" Венгрии. Изменится ли риторика страны по войне в Украине

'Адвокат' Венгрии. Изменится ли риторика страны по войне в Украине

Нова президентка Угорщини Каталін Новак, схоже, готується відіграти особливу роль у політиці після 10-річного перебування на посаді глави держави нудного соратника прем’єра Віктора Орбана Яноша Адера.

Видео дня

Президент Угорщини, як відомо, посада насамперед представницька, жодної реальної ролі у управлінні державою він не відіграє. Справжній глава держави – це, звичайно ж, сам Віктор Орбан, який щойно знову затверджений на посаді прем’єра.

І все ж таки на тлі погіршення зовнішньополітичного становища Угорщини – а країна опинилася фактично у європейській самотності на тлі дискусій про нафтове ембарго для Росії – Орбану знадобився хтось, хто міг би змінити ставлення до Будапешта.

У міністра закордонних справ Угорщини Петера Сійярто, давнього соратника Орбана, швидше роль "злого слідчого", нерідко його висловлювання куди жорсткіші і радикальніші, ніж у самого прем’єр-міністра.

А приваблива й усміхнена президентка Новак може стати "добрим слідчим". Вже сам факт її візиту до Варшави – а це перемовини із президентом Польщі Анджеєм Дудою та спільна пресконференція голів держав – виглядає дипломатичним проривом після місяців охолодження взаємин між Польщею та Угорщиною на тлі війни Росії проти України. І це при тому, що у самого Дуди владних повноважень незрівнянно більше, ніж у Каталін Новак.

Але польський президент вважав за краще бути конструктивним, вирішив не звинувачувати, а підтримувати, закликав Угорщину ухвалити шостий пакет санкцій ЄС проти Росії, а Єврокомісію – змінити політику щодо Угорщини.

І тут у Варшави та Будапешта справді багато спільних інтересів. Бо якщо можна буде через цю непривабливу торгівлю навколо російської нафти розблокувати європейські фонди для Угорщини, то чому б не розблокувати їх для Польщі?

Але для того, щоб виглядати у Варшаві союзницею, Каталін Новак довелося значно пом’якшити та скоригувати позицію Угорщини щодо російсько-української війни.

У її висловлюваннях немає і тіні тієї зарозумілості та критики на адресу українського керівництва, яку можна було почути у словах Орбана та Сійярто. Навпаки, президентка Угорщини каже, що хоча "це і не наша війна, але вона також ведеться проти нас, угорців, які люблять мир і бажають безпеки та процвітання".

Президентство Каталін Новак почалося з десяти пунктів, що визначають її ставлення до війни – і деякі з цих тез дещо відрізняються і від того, що говорить Орбан, і від самої тональності його нещодавньої передвиборчої кампанії.

Нова президентка наголосила, що Угорщина рішуче виступає проти відновлення Радянського Союзу і за європейську інтеграцію України – вона повторила цю свою тезу і у Варшаві. І наголосила, що угорці у цій війні не є нейтральними, але виступають на боці невинних жертв та правди. З’явилася і ідея посередництва у переговорах між сторонами конфлікту – хоча незрозуміло, чим тут можливості Орбана відрізняються від можливостей Ердогана.

З "меню Сійярто" у заявах Новак була хіба що обіцянка захищати права українських угорців – хоча зараз цим українським громадянам не дає нормально жити не українське, а російське керівництво. Втім, як і всім іншим.

Найближчим часом буде ясно, чи стала прем’єра Каталін Новак справжньою зміною на угорській політичній сцені і чи буде глава держави реальним учасником політичних процесів та "адвокаткою" Угорщини у діалозі з тими, хто втомився від Орбана.

Або ж Орбан намагався просто заспокоїти європейських союзників і переконати їх, що діалог все ще є можливий – ну і скористався для цього інавгурацією Новак. Але адвокат Угорщині явно не завадив би, переговори Новак і Дуди це чудово продемонстрували.

disclaimer_icon
Важно: мнение редакции может отличаться от авторского. Редакция сайта не несет ответственности за содержание блогов, но стремится публиковать различные точки зрения. Детальнее о редакционной политике OBOZREVATEL поссылке...