В Україні вирішили вимірювати рівень здоров'я школярів

573
В Україні вирішили вимірювати рівень здоров'я школярів

Фахівці разом з Національною академією педагогічних наук готують апробацію в різних регіонах України методики контролю здоров'я школярів під впливом фізичної активності. Про це на прес-конференції повідомили головний позаштатний санолог Міністерства охорони здоров'я України професор Геннадій Апанасенко і керівник Лабораторії валеології Національної академії педагогічних наук Тетяна Бойченко. Планується, що на базі цього проекту і зібраної інформації методика буде затверджена і впроваджена в усіх навчальних закладах країни, що унеможливить нові випадки дитячих смертей на уроках фізкультури.

Видео дня

Апанасенко впевнений, що ніякі реформи в галузі медицини, що стосуються лише поліпшення стану медзакладів, які вже лікують хвороби, не зможуть уберегти націю від вимирання. За його словами, зусилля держава має спрямувати на запобігання виникнення хвороб і, насамперед, звернути увагу на підростаюче покоління. "Усі зусилля медицини направлені на механізм лікування хвороб, але якщо ми хочемо мати здорове населення, потрібно вкладати кошти в здоров'я, а не у хворобу. На жаль, ця ідеологія, яку ми пробиваємо вже 25 років, - чомусь не сприймається. Коли сталися низка смертей у школах, влада провела декілька засідань щодо цієї проблеми. Смерть на уроках фізкультури - це початок того великого процесу депопуляції в країні", - заявив експерт.

Апанасенко розповів, що пропонованою методикою передбачено, разом з медоглядами в поліклініках, безпосередньо в школах вимірювати рівень здоров'я дітей. "Тоді ми вирішимо проблему", - заявив він. За роз'ясненням спеціаліста, мотор навіть справного автомобіля глухне на крутій горі, якщо потужність цього мотора недостатня для подолання такої ділянки дороги. "Те ж відбувається з дітьми, які здорові, у них немає захворювань, але у них дуже маленькі резерви функціональні. І тому ми пропонуємо, щоб уникнути смертей на уроках, визначати рівень здоров'я", - зазначив Апанасенко. Далі, за його словами, потрібно давати дитині такі навантаження, які відповідатимуть цьому рівню.

За інформацією фахівця, відпрацьований алгоритм практичної роботи, що забезпечує контроль над впливом фізичної активності на здоров'я школярів і студентів, який відноситься до скринінгових методик - простого і швидкого огляду великої кількості дітей безпосередньо в школах, визначення груп ризику та проведення профілактичної роботи з ними. На практиці цей алгоритм апробовано у двох школах м. Києва - № 4 та № 102.

При визначенні рівня здоров'я користуються кількома показниками, які вимірюються спецприборами: спірометр (показує об'єм легенів), динамометр (вимірює м'язову силу) і апарат для вимірювання тиску. Контроль над станом дитини під час навантаження здійснюється за допомогою наручного пульсометра. Пульс дитини не повинен перевищувати певного показника, що залежить від рівня її здоров'я.

Забезпечення такою апаратурою навчальних закладів, як запевняє Апанасенко, коштує "на 3-4 порядки дешевше, ніж ті томографи, які закуповуються для наших лікарень".

Як повідомив президент Української асоціації "Рух за здоровий спосіб життя", яка також взяла участь в реалізації проекту, Руслан Романишин, за сприяння ГУ охорони здоров'я КМДА, ГУ освіти та Київського міського центру здоров'я напрацьовано конкретний алгоритм роботи в столичних школах з визначення рівня здоров'я школярів. Почати цю роботу передбачається наступного року. За його даними, для проведення методики в одній школі необхідний десяток комплектів обладнання, вартість кожного становить 3-3,5 тис. грн. Для фінансування вже знайдено спонсорів.

У свою чергу, Бойченко повідомила, що методику вирішено апробувати не тільки в столиці, але і в сільській місцевості. Для цього обрано 9 сільських шкіл у різних регіонах. Зібрана інформація буде проаналізована і передана для ухвалення на державному рівні рішення про поширення такої методики контролю над здоров'ям школярів.