newspaper
flag
УкраїнськаУКР
flag
EnglishENG
flag
PolskiPOL
flag
русскийРУС
img

Україні вистачить палива, щоб пережити газову війну з Росією

285
Україні вистачить палива, щоб пережити газову війну з Росією

Станом на початок вересня НАК "Нафтогаз України" накопичив у в підземних сховищах майже 19,2 мільярда кубометрів природного газу. Про це заявив голова компанії Євген Бакулін. Ці обсяги дозволять забезпечити безперебійні поставки газу в опалювальний сезон 2011-2012 років, пише "Комерсант-Україна".

Високопосадове джерело видання у Міненерго пояснило, що наявність газу у ПСГ дозволить Україні більш впевнено вести переговори з "Газпромом". "Перш за все, якщо суд дослухається до наших аргументів і все-таки розірве угоду з Росією, ми зможемо достатньо спокійно вести переговори про новий договір і укласти його не похапцем, - сказало джерело. - Крім того, ми хочемо затвердити на наступний рік зниження обсягів закупівлі газу до 25 мільярдів кубометрів, що також вимагає певних переговорів. З газом у ПСГ вести їх буде набагато комфортніше".

Видео дня

Згідно з підписаними у 2009 році договорами, Україна повинна викуповувати не менше 33 мільярдів кубометрів газу на рік. Начальник аналітичного відділу ІК "Брокеркредитсервіс" Максим Шеїн вважає, що третя газова війна між Україною і Росією, аналогічна тим, які були у 2006 і 2009 роках, цілком можлива. "Головною причиною таких розбіжностей може стати намір України вже у 2012 році купити менше газу, ніж записано у контракті. Після того як з'явилися грізні заяви українського керівництва про розгляд у судах, навряд чи Газпром піде на поступки у цьому питанні", - заявив Шеїн. За його словами, якщо Україна не підпише додаток до договору на 2012 рік, у якому підтвердить покупку 33 млрд кубометрів газу, "Газпром" може припинити його поставки в країну. "Тоді газова війна почнеться навіть без жодного розриву угоди судом", - говорить експерт.

Член комітету Верховної Ради з ПЕК Олександр Гудима вважає, що цього разу Україна більше підготовлена до газової війни, ніж у 2006 та 2009 роках. "У ці роки газу у підземних газосховищах для продовження транзиту до країн Євросоюзу та відбору для України дійсно не вистачало, і договори укладалися у стані цейтноту", - каже Гудима. Таким чином, цього разу у "Нафтогазу" більш високі шанси домогтися від "Газпрому" поступок навіть у разі початку блокади, вважає експерт.

Україна домагається перегляду газових контрактів з РФ, вважаючи ціну на газ завищеною, а на транзит - навпаки, заниженою. Голова НАК "Нафтогаз України" Євген Бакулін заявив, що прийнятною для України може бути ціна 230 доларів за тисячу кубометрів газу. 6 вересня Президент України Віктор Янукович заявив, що Україна фактично підготувала матеріали для розв’язання у міжнародному арбітражі газового спору з Росією про умови постачання і транзиту газу. Раніше російська сторона заявляла, що готова відстоювати свою позицію щодо газових контрактів з Україною у будь-якому суді.