newspaper
flag
УкраїнськаУКР
flag
EnglishENG
flag
русскийРУС
img

У підручниках з історії "підправили" розділи про УПА і русифікацію

255
У підручниках з історії 'підправили' розділи про УПА і русифікацію

У новому підручнику історії для 11 класу уріжуть тему русифікації, скоротять тему УПА і повернуть радянський термін Велика Вітчизняна війна. Цей термін існував і у попередніх підручниках під авторством Станіслава Кульчицького і Юлії Лебедевої, але не використовувався для позначення всієї війни. Так, у підручнику Кульчицького і Юрія Шаповала 2005 року йшлося лише, що термін "Велика Вітчизняна війна" було введено радянськими ідеологами, а сама глава називалася "Україна під час Другої світової війни". У підручнику того ж Кульчицького і Лебедевої 2011 року глава має назву "Україна у роки Другої світової війни. Велика Вітчизняна війна". А один із розділів, у 2005-ому "Окупація України, що називалася військами Німеччини та її союзників", став називатися "Перший етап Великої Вітчизняної війни".

Видео дня

Всупереч розхожій думці, у підручнику 2005 року не було однозначно позитивних оцінок УПА, а у новій версії автори взагалі оцінок уникають. Однак є істотна різниця в обсягах інформації про неї: у підручнику 2005 року він порівняно з обсягами, які відводяться бойовим діям Червоної армії, тоді у підручнику 2011-го війна Червоної армії з німцями явно на першому місці, а дії УПА під час війни займають приблизно той же обсяг, що і розповідь про радянських партизанів (крім того, з'являється згадка, що раніше була відсутньою про підпільну організацію "Молода гвардія"). Щодо фактів про УПА, у 2005 році писалося про каральні операції німців проти неї ; у 2011-ому році повідомляється лише, що УПА вела бої на три фронти - проти радянських партизан, німецьких гарнізонів і польської Армії крайової.

Тема "Русифікація" у підручнику 2005 року займає двічі по півтора сторінки (є навіть глава із назвою "Русифікація"). У 2011-ому глави "Русифікація" немає, є двічі по два абзаци, які розповідають про заходи щодо посилення позицій російської мови, що робилися радянською владою. Але в одному місці нового підручника старе трактування все-таки проривається: у розділі про літературу 60-х йдеться, що літератори вели "боротьбу проти русифікації".

Помаранчевій революції у новому підручнику присвячений один абзац, в якому йдеться лише про те, що Віктор Ющенко не погодився з підсумками другого туру, почалися масові протести, які назвали "помаранчевою революцією", відбувся повторний другий тур і Ющенко став Президентом. До того ж навіть не згадується, з ким же, власне, Ющенко бився на виборах. Закінчується підручник короткими біографіями двох останніх президентів - Віктора Ющенка і Віктора Януковича.