Першому в історії кіно українському ігровому фільму виповнилося 100 років

9,7 т.
Першому в історії кіно українському ігровому фільму виповнилося 100 років

У Дніпропетровську відзначають 100-річчя з дня зйомок першого в історії світового кіно українського ігрового фільму "Запорізька Січ", відзнятого у 1911 році катеринославським оператором та режисером Данилом Сахненком за сприяння та матеріальної підтримки історика Дмитра Яворницького.

Видео дня

Першим знайшов інформацію про фільм та дослідив творчість Данила Сахненка відомий дніпропетровський краєзнавець і письменник Микола Чабан. "На жаль, повністю фільм "Запорізька Січ" не зберігся, лише чотири невеликих кадри вдалося віднайти в російських кіноархівах", - повідомив М.Чабан.

Він сподівається, що є надія щось знайти у Франції, в архівах фірми "Пате", на плівці якої знімалося ігрове кіно, за її кошт були придбані сторичні козацькі костюми для акторів, задіяних у фільмі.

Як розповіла голова дніпропетровського відділення Національної Спілки кінематографістів України Валентина Слобода, через 100 років вдячні нащадки-земляки знімуть кавер-версію знаменитого фільму. У масових сценах, як і 100 років тому, будуть задіяні місцеві жителі села Лоцманська Кам'янка (нині передмістя Дніпропетровська).

За її словами, про те, що у тодішньому Катеринославі хочуть знімати фільм, люди дізналися з публікації київської газети того часу "Засів" від 30 вересня 1911 року. У ній повідомлялося: "Відома кінематографічна фірма братів Пате хоче випустити картину "Напад татар на Запорізьку Січ". Щоб ся картина мала справжній вигляд, фірма хоче улаштувать показний бій на березі Дніпра, на місці бувшої Січі. З сею метою агенти фірми робили досліди Дніпра на всьому протязі між Олександрівським (Запоріжжям) і Катеринославом та спинились на Лоцманській Кам'янці, як найбільше підхожому місці".

На березі було створено курінь, хати і тини. Мало не половину селян села, потомків справжніх січовиків, майже півтисячі, було запрошено для участі "в бою".

Продюсер і сценарист Ігор Радіонов говорить, що в ті часи у кіновиробництві ще не було функціонального поділу обов'язків, тому Данилу Сахненку доводилося самому й знімати, й писати сценарій, добирати акторів та реквізит і здійснювати режисуру. За спогадами старожилів, зйомки проходили так: всі стоять перед камерою. Сахненко кричить: "Біжіть!" - всі біжать. "Падайте!" - всі падають. "Умирайте!" - всі починають корчитися у смертних муках.

Фільм "Запорізька Січ" створено у 1911-1912 роках працівниками першого в Україні акціонерного товариства "Южнорусское этнографическое акционерное общество Щукин, Сахненко и К".