УкраїнськаУКР
EnglishENG
PolskiPOL
русскийРУС

Королевська: рейдерські захоплення в Україні вже не на бандитському, а на державному рівні

399
Королевська: рейдерські захоплення в Україні вже не на бандитському, а на державному рівні

Україна вступила в четверту хвилю рейдерських захоплень, але це вже не бандитське, а державне рейдерство. Про це заявила народний депутат, голова Комітету Верховної Ради з питань промислової і регуляторної політики та підприємництва Наталія Королевська (фракція «БЮТ-Батьківщина») на круглому столі «Як захистити бізнес від рейдерських захоплень».

Глава парламентського Комітету вважає, що однією з основних причин рейдерства в Україні є відсутність персональної відповідальності чиновників за зловживання в економічній сфері. «Поки не буде зламана сама філософія рейдерства в країні, поки вседозволеність і безкарність держчиновників не зміниться їх персональною відповідальністю за заподіяну шкоду, ніякими коректуваннями цивільного кодексу, ніякими поправками до законів ми не зможемо змінити цю ситуацію», - заявила Наталія Королевська.

Народний депутат вважає, що безвідповідальність чиновників породжується монополією держави на розслідування випадків рейдерства. Ефективним механізмом боротьби з рейдерством, на її думку, стало б надання громадянам право вносити позови і проводити розслідування.

Наталія Королевська вважає, що у влади не вистачає політичної волі для протидії рейдерству. «Маючи політичну волю, навіть за чинним законодавством одного року було б достатньо, щоб придушити рейдерство в країні, тому що рейдерство не може розвиватися без зв'язку з владою», - підкреслила вона.

Народний депутат вважає, що в законодавчому полі умови бізнесу поліпшуються, але в реальності підприємцям легше не стає. Навпаки, після прийняття Податкового кодексу, повноваження контролюючих структур були розширені. «Не дивно, що з початку року почастішали випадки свавілля контролюючих органів по відношенню до малого і середнього бізнесу. Підприємці змушені самоорганізовуватися, збирати гроші на оплату послуг адвокатів, які захищають їх від необгрунтованих претензій контролюючих органів»,- розповіла Наталія Королевська.

«Шкода, що приносить рейдерство українській економіці, пропорційна з тією шкодою, якої завдають сомалійські пірати своїй країні», - вважає Наталія Королевська.

На її думку, Україна пережила вже три хвилі рейдерства. Перша хвиля припала на початок 90-х років, коли йшов переділ державної власності. Друга хвиля була в другій половині 90-х років, коли масово скуповувалися приватизаційні сертифікати і здійснювалися маніпуляції з частками акціонерного капіталу. Третя хвиля - бандитське рейдерство в кінці 90-х – на початку 2000-х років, коли відбувався переділ власності і захоплення підприємств.

«Україна вступила в четверту хвилю рейдерських захоплень, але це вже державне, чиновницьке рейдерство. Апетити у рейдерів залишилися ті ж, а ось смаки змінилися. Якщо до цього переділ в основному торкався великих підприємств, то в 2010-2011 роках рейдерству масово піддається малий і середній бізнес», - сказала Наталія Королевська.

Вона також повідомила, що в країні відбувається мутація рейдерства - переміщення центрів координації рейдерських захоплень в контролюючі органи. «Це дозволяє рейдерам мінімізувати ризики і максимально спростити процедуру захоплення підприємств, використовуючи інструменти державного контролю і користуючись неоднозначністю законів. Адже виконуючи законодавство, кожна людина в нашій країні автоматично стає злочинцем», - сказала Наталія Королевська.