newspaper
flag
УкраїнськаУКР
flag
EnglishENG
flag
русскийРУС
img

Тернопільський губернатор заступився за Почаївську лавру

537
Тернопільський губернатор заступився за Почаївську лавру

Голова Тернопільської обласної ради Олексій Кайда скерував звернення до Прем’єр-міністра України Юлії Тимошенко з вимогою скасувати розпорядження Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року про вилучення Почаївської Свято-Успенської лаври із складу Кременецько-Почаївського заповідника і повернути її як безцінну історико-архітектурну пам’ятку українському народу.

Видео дня

У зверненні, зокрема, йдеться: «Почаївська Свято-Успенська лавра перетворилася на центр антиукраїнських сил, які здійснюють антидержавну пропаганду, паплюжать усе українське та здійснюють не лише протизаконні, а й антихристиянські дії. Почаївські ченці поводяться агресивно щодо священнослужителів та вірян інших конфесій, підбурюють своїх парафіян на войовничі дії, намагаються втручатися у світське життя навколишніх населених пунктів. Звідси розповсюджується література антиукраїнського змісту не лише по північних районах області, а й по всій Україні».

Незважаючи на те, що у 2001 році Постановою Кабінету Міністрів пам’ятки Кременця та Почаєва (у тому числі і лавра) були оголошені Кременецько-Почаївським державним історико-архітектурним заповідником, уряд В. Януковича у 2003 році вирішив виключити Почаївську лавру зі складу заповідника і передати її у безоплатне користування чоловічому монастирю Української православної церкви Московського патріархату.

18 лютого депутати Тернопільської обласної ради четвертого скликання звернулися із заявою, в якій висловлювали обурення такими діями уряду. Однак, розпорядженням Кабінету Міністрів України № 438-р від 17.07.2003 р. Почаївську лавру таки виключили зі складу заповідника. Водночас Постановою КМУ № 1699 від 29.10.2003 р. затверджено «Типовий договір про безоплатне користування релігійною організацією культовими будівлями та іншим майном, що є державною власністю». На його виконання, а також за дорученням Кабінету Міністрів України № 65031 від 11.11.2003 р. Держбуд видав наказ № 198 від 26.11.2003 р. «Про передачу у користування комплексу споруд Почаївської лаври Українській православній церкві Московського патріархату». Договір діє до 1 січня 2052 року і може бути продовженим за згодою сторін, повідомляє ЗІК.

Відтак Тернопільська обласна рада п’ятого скликання на 24 сесії створила тимчасову контрольну комісію щодо перевірки законності передачі храмового комплексу в м. Почаєві Українській православній церкві Московського патріархату, а також дотримання у зв’язку з цим земельного і міграційного законодавства.

За висновками тимчасової контрольної комісії Тернопільської облради на території Почаївської лаври провадиться комерційна та інша діяльність із порушенням чинного законодавства України. Зокрема, розлив та продаж води, торгівля вином здійснюються із приховуванням прибутків, без сплати відповідних податків та акцизів. Також комісія встановила, що лавра надає туристичні послуги, які оформляються як паломництво, що дозволяє уникати сплати податків.

Тому депутати Тернопільської облради просять Тимошенко скасувати розпорядження Кабінету Міністрів України № 438-р від 17.07.2003 р. про вилучення лаври із складу Кременецько-Почаївського заповідника і повернути її у власність держави як українську національну святиню.