УкраїнськаУКР
EnglishENG
PolskiPOL
русскийРУС

Газ у 2009 році коштуватиме 350 $, але транзит нам допоможе?

150
Газ у 2009 році коштуватиме 350 $, але транзит нам допоможе?

Доводиться констатувати, що сьогодні в Україні немає готовності на загальнодержавному рівні до неминучого підвищення ціни на газ, замість вироблення стратегії йдуть «самі розмови».

Видео дня

Про це сказав в інтерв'ю «Новому Региону» голова правління Альянсу «Нова енергія України» Валерій Боровик, коментуючи прогноз «Газпрому» про ціну газу 500 $ за тисячу кубометрів до кінця 2008 року.

Втім, на думку експерта, можна розраховувати, що «пятисотдолларового шоку» для України найближчим часом не буде.

«По-перше, я хочу сказати, що до кінця року (ціни) 500 $ не буде, тому що є домовленості про те, що ціна залишається на колишньому рівні. Це перше. Друге – я думаю, це пробна куля, тому що там була заява – 500 $, а потім 1 000 $. Тому, я думаю, це все ж спроба прив'язати різке підвищення котирувань на нафту до підвищення ціни на газ. Але, ми знаємо, ринок нафти існує, а ринку газу – фактично не існує. Газові домовленості – це домовленості політико-економічні між двома країнами. І сусідні країни можуть купувати газ за різними цінами, не кажучи вже про те, що в одній країні можуть бути різні ціни, залежно від того, які компанії там працюють. Тому, якщо говорити про ціну 500 $, звичайно – це найбільша ціна. Я схильний думати, що ціна наступного року буде в межах 300–350 $, навіть 400 $ не буде – тому що такого шокового удару ніхто не витримає. І, природно, буде у відповідь реакція – підвищення у декілька разів ціни на транзит, щоб компенсувати це все. А ціни на транзит можна підвищувати, тому що на сьогодні вони занижені на транспортування українськими трубами, там є можливість підвищення. До того ж сьогодні альтернативних маршрутів не існує, ті, про які мовиться, ще в проектах, які можуть бути й не реалізовані. Та підвищення ціни на транзит компенсуватиме ці ставки на газ. Така відповідь буде точна», – сказав експерт.

Проте у будь-якому випадку Україна спізнюється з адекватною реакцією на тенденцію дорожчання енергоресурсів, оскільки досі не виробила дієвої стратегії виживання в змінних умовах.

«Це потрібно було зробити тоді, коли ціна пішла з 50 $, коли газ почав коштувати, умовно кажучи, не як повітря, а стільки, скільки він коштує з огляду на видобуток, транспортування та прибуток підприємств, які цим займаються. Але фактично нічого не зроблено. Стратегічного курсу на переозброєння економіки ми не бачимо. Необхідні енергоефективні, енергозберегаючі технології, системна робота з бюджетною сферою, соціальною сферою, не кажучи вже про підприємства металургійного комплексу, хімічного комплексу – і так далі», – вважає Валерій Боровик.

Наслідки відсутності стратегічного підходу можуть бути сумними для країни.

«До чого це може привести? Перше – це дуже серйозні дірки в бюджеті. Йдуть вибори, ніхто не піде на надрізке підвищення цін для населення, для бюджетної сфери, тому що це позначиться на голосах, отже, потрібно буде компенсувати цю різницю з бюджету для соціальних виплат. Виникне велика дірка в бюджеті, це призведе до інфляції. Другий момент – це підприємства. Деякі підприємства зробили серйозні речі в плані енергоефективності, а хтось не зробив. Або ж вони тепер вкладатимуть великі інвестиції на рік, два, три – залежно від того, в якому стані підприємство, або ж ці підприємства потихеньку продаватимуться. І ми бачимо, багато підприємств хімічного комплексу належать тим, хто поставляє газ. Або ж банкротуватимуть, тому що їх продукція буде неконкурентоздатна. Поки готовності до підвищення цін на газ на загальнодержавному рівні немає», – резюмував експерт.

Нагадаємо, що глава концерну «Газпром» Олексій Міллер заявив, що, за прогнозованими оцінками, ціна на газ, що поставляється до Європи, до кінця року становитиме близько 500 $ за тисячу кубометрів. Якщо ж ціна на нафту сягне 250 $ за барель, то європейська ціна на газ становитиме 1 000 $ за тисячу кубометрів.