Українські спостерігачі задовольнилися грузинськими виборами

Українські спостерігачі задовольнилися грузинськими виборами

Українська місія спостерігачів на виборах президента Грузії в цілому позитивно оцінила вибори і назвала їх відкритими і демократичними.

Видео дня

Про це українські спостерігачі повідомили у п’ятницю в Києві. Один з учасників української делегації, речник Комітету виборців України Олександр Черненко заявив, що якби не проблеми з домінуванням агітації за Саакашвілі, затягненням підрахунків голосів та проблемою із списками виборців, «довіра до результатів виборів була б значно більшою».

Науковий керівник фонду «Демократичні ініціативи» Ірина Бекешкіна звернула увагу на те, що на виборах в Грузії працював український псевдосоціологічний проект, керований Леонідом Білоусовим та Іваном Шерстюком. До цього проекту увійшли організації, які позиціонували себе як українські. Серед них – «Загальноєвропейська справа», Європейський Фонд «Діалог за розвиток демократії» та Міжнародний інститут демократії. Нагадаємо, вони провели альтернативний екзит-пол, згідно з яким переможець голосування Михаїл Саакашвілі опинився на другому місці.

Бекешкіна зауважила, що коли керівники проекту оголошували результати свого опитування, вони не стали називати замовників цього екзит-полу і організацій, з якими вони співпрацювали у Грузії. При цьому вона наголосила, що жодна українська організація не в стані провести екзит-пол в іншій країні без участі місцевих структур.

Керівник «Демініціатив» повідомила, що під час спроб дізнатися, звідки взялися ці спеціалісти, вдалося встановити, що Леонід Білоусов працює в апараті Верховної Ради України, в Інституті законодавчого права, де завідує відділом перекладів. Жодного відношення до соціології він не має.

Бекешкіна також повідомила, що в неї допитувалися, звідки взялися ці «соціологи» ще до того, як вона потрапила до Грузії. Керівник фонду вважає, що ці люди використали позитивний імідж України у Грузії у власних інтересах.

Оцінюючи результати виборів в Грузії, Андрій Шевченко сказав, що ця кампанія була надзвичайно успішною для Саакашвілі, причому «вона стала для нього виграшною ще тоді, коли він призначив вибори». Він також висловив сподівання на те, що після стабілізації ситуації в Україні та Грузії стосунки між цими країнами стануть більш тісними на державному рівні.

Один з українських спостерігачів, журналіст Вахтанг Кіпіані, зауважив, що вибори в Грузії показали, що демократія в цій країні більш розвинута, ніж в Україні. Він також звернув увагу на те, що в Грузії немає ані мовних, ані релігійних проблем, так само як проблем із визначенням зовнішньополітичного курсу країни. Про це, за його словами, свідчить і результат референдуму, згідно з якими понад 60% грузинів виступають за вступ країни до НАТО.

Кіпіані також зазначив, що замовником псевдоекзит-полу був один із кандидатів у президенти, підприємець Бадрі Патаркацишвілі, який є добрим другом і бізнес-партнером Бориса Березовського.

Нагадаємо, дострокові президентські вибори в Грузії відбулися 5 січня. За даними грузинського центрвиборчкому, перемогу на них здобув чинний глава держави Михаїл Саакашвілі.