newspaper
flag
УкраїнськаУКР
flag
EnglishENG
flag
PolskiPOL
flag
русскийРУС
img

У Москві представлені книги про історію кримськотатарського народу

588
У Москві представлені книги про історію кримськотатарського народу

У Татарському національному культурному центрі Москви відбулася організована Земляцтвом кримських татар презентація книг історика Гульнари Бекірової «Кримськотатарська проблема в СРСР (1944-1991)» та «Крим і кримські татари в ХІХ-ХХ століттях».

Про це повідомили «Обозревателю» у Об’єднаній прес-службі Федеральної національно-культурної автономії українців Росії, Об’єднання українців Росії та Бібліотеки української літератури в Москві.

Монографія «Кримськотатарська проблема в СРСР» видана у 2004 році в Москві окремою книгою та в Києві як спеціальний випуск бюлетеню Центру інформації та документації кримських татар «Кримські студії». Це наукове дослідження, присвячене найтрагічнішим сторінкам історії кримськотатарського народу – депортації 1944 року та наступним десятиріччям боротьби кримських татар за повернення на свою Батьківщину та відновлення відібраних прав. У ньому докладно розглянуто історію взаємовідносин між владою СРСР та активними соціальними групами кримськотатарського народу, повністю депортованого з Криму. Автор робить спробу комплексного аналізу політичних моделей вирішення кримськотатарської проблеми в СРСР. Книгу написано із залученням значних масивів раніше невідомих архівних та усних джерел; частину рідкісних документів, зокрема керівних органів колишньої КПРС, опубліковано.

Видео дня

У книгу «Крим і кримські татари в ХІХ-ХХ століттях» (Москва, 2005) включено статті Г. Бекірової з історії Криму та його корінного народу: історичні дослідження, архівні публікації, наукову публіцистику, доповіді та виступи на конференціях («В Ялті відпочивав товариш Сталін і нібито звернув увагу на крайню засміченість Криму нерадянські настроєними людьми…», «Стереотипи радянського часу та їх ретрансляція у пострадянському інформаційному просторі», «Галочка Берії», «Кримський мотив у житті Ієгуді Мєнухіна», «Жінки у національному русі кримських татар за повернення в Крим: традиції та сучасність» тощо).

Гульнара Бекірова – молодий історик, закінчила у 1994 році Історико-архівний інститут Російського державного гуманітарного університету, засновник та головний редактор веб-сайту «Крим та кримські татари» (www.kirimtatar.com; [email protected]).

У презентації, яка викликала велику зацікавленість російської громадськості, взяли участь та виступили ветерани кримськотатарського національного руху, а також народний депутат України, перший заступник Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров, голова Московської Гельсінкської групи Людмила Алєксєєва, член Правління Міжнародного «Меморіалу» Олександр Даніель, правозахисник, редактор «Хроники текущих событий» Олександр Лавут, заступник голови Об’єднання українців Росії Юрій Кононенко.

На світлині: виступає Людмила Алєксєєва; праворуч – Гульнара Бекірова, Рефат Чубаров.

Олена Гончар