Казахський контакт

Казахський контакт

На iнавгурацiї Назарбаєва Ющенко нарештi «законтачив» iз Путiним, а Івченко домовився про газ iз казахами

Видео дня

Інавгурація знову (а хто сумнівався!) обраного президентом Казахстану Нурсултана Назарбаєва, на яку завітали почесні гості з понад 70 країн світу, стала для глав держав доброю нагодою поспілкуватися з тими колегами, з якими спільних справ багато, а часто бачитися не випадає. Як, скажімо, нашому Президентові Віктору Ющенку з російським лідером Володимиром Путіним. Ті часи, коли українські керманичі «на поклон» до кремлівського «царя-батюшки» їздили до непристойності часто, а в телефонному режимі про свої справи звітували взагалі по тричі на день, з приходом «помаранчевої» влади минули. Навіть у складній ситуації з газом, за якої минулий Президент України вже, мабуть, ледве що не есемески Путіну слав би, аби вимолити зайвий «ковток блакитного палива», наступник Леоніда Кучми на посаді принижуватися не збирався. Бо знав, хто в цьому конфлікті має рацію, а хто — шантажист. Ні 1-го, ні 2 січня Віктор Ющенко російському «оператору труби» не дзвонив і вперше в новому роцi поспілкувався з В.В.П. аж 7 сiчня — привітав iз Різдвом, побажав щастя-здоров'я-успіхів... А про газ — ні слова.

Однак добросусідські і, зрештою, ділові відносини спілкування в режимі дружньо-ділових переговорів таки передбачають. Тож спасибі відомому есендешному і єепівському інтегратору пану Назарбаєву за сприятливі обставини — перебуваючи в гостях, російський та український президенти мали чудову нагоду обговорити всі нерозв'язані раніше питання, кожен зберігаючи своє «обличчя». А на закиди певних політичних сил у тому, що нібито Україна «аж надто» дбає про свою честь, зауважмо: добросусідським відносинам це на заваді аж ніяк не стає. Доказом чому є, скажімо, наміри Володимира Путіна на запрошення Ющенка приїхати в наші Карпати, у дружній обстановці покататися на улюблених лижах.

Однак на своїй зустрічі в Казахстані президенти України та РФ, природно, говорили не тільки про лижі й чудову карпатську природу. У присутності представників офіційних делегацій обох країн Віктор Ющенко з Володимиром Путіним обговорювали й енергетичні, й інші важливі питання. Як наголосив російський лідер, між нашими державами існує цілий комплекс питань, пов'язаних зі співпрацею в інших (окрім енергетичної) сферах, де сторони можуть реалізувати дуже серйозні кроки. Глава української держави у свою чергу зазначив, що останні місяці були хоча й особливо складним періодом у двосторонніх відносинах, але, водночас, «взаємно корисним», позаяк нам вдалося не лише розв'язати «газове питання», а й знайти «ясні» принципи.

Після зустрічі президенти на спільній прес-конференції повідомили журналістiв, що домовилися про початок роботи комісії щодо демаркації українсько-російського кордону, зокрема й сухопутних ділянок. «У першому півріччі ми запропонували, щоб двостороння комісія активізувала переговорний процес щодо Керченської протоки і з підписання українсько-російських договорів щодо кордону в Азовському і Чорному морях», — розповів Ющенко. Також, за словами В. Ю., Україна й Росія близькі до підписання угод про порядок перетину українсько-російського кордону жителями прикордонних територій і про реадмісію.

Окрім того, Україна і Росія обговорили можливість активізації співпраці в галузі ядерної енергетики. Обидва президенти дали відповідні доручення міністрам енергетики, відомствам і структурам, які забезпечують видобування та збагачення урану й поставки ядерного палива на електростанції. «Сьогодні ми розпочали серйозну проробку цього вельми важливого проекту, і сподіваємося, що в найближчі три-чотири місяці на рівні президентів буде представлений матеріал, який пропонуватиме перспективи розвитку і спільного співробітництва в цій сфері», — зазначив Президент України.

Оскільки в церемонії інавгурації Нурсултана Назарбаєва брали участь багато офіційних делегацій (зокрема, були присутні президенти Афганістану Хамід Карзай, Грузії — Михайло Саакашвілі, Киргизії — Курманбек Бакієв, Узбекистану — Іслам Карімов, Таджикистану — Емомалі Рахмонов тощо, а також глави урядів багатьох країн), двосторонніх зустрічей проводилося чимало. Віктор Ющенко, зокрема, зустрівся ще зі своїм добрим другом, президентом Грузії Михаїлом Саакашвілі. Глави держав обмінялися досвідом розв'язання газових проблем і обговорили результати проведення Року Грузії в Україні, а також домовилися про те, що з квітня 2006-го розпочнеться Рік України в Грузії. На зустрічі Президента України з президентом Ісламської Республіки Афганістан Хамідом Карзаєм ішлося про здійснення спільних проектів розробки нафтових і газових родовищ на території Афганістану. Глави держав також обговорили можливість спільного використання нафтопроводів, які проходять територією Афганістану. Також Ющенко мав зустріч зі своїм хорватським колегою Степаном Месічем. Президенти досягнули домовленості щодо транспортного коридору територією Балкан, і українська сторона в рамках євроінтеграційних процесів заявила про початок переговорів із хорватською стороною щодо питань спільної адаптації до вимог і стандартів ЄС. Ну і, звісно, відбулася розмова у форматі віч-на-віч президентів України та Казахстану.

А поки президенти розмовляли про своє, представники офіційних делегацій також мали чимало тем для обговорення. Як повідомив журналістiв голова НАК «Нафтогаз» Олексій Івченко, із казахським «Казмунайгазом» було досягнуто домовленості щодо підписання угоди про спільний видобуток нафти і газу в Казахстані, яке заплановане на 22 січня. За словами пана Івченка, це серйозні і перспективні родовища, запаси яких становлять близько 50 млрд. кубічних метрів газу і 100 млн. тонн нафти на рік, які Україна з Казахстаном добуватимуть у пропорції 50 на 50.

"Україна Молода"

www.umoloda.kiev.ua