newspaper
flag
УкраїнськаУКР
flag
EnglishENG
flag
русскийРУС
img

Олександр Турчинов: "Боротьба з корупціонерами не є підготовкою державного перевороту"

231
Олександр Турчинов: 'Боротьба з корупціонерами не є підготовкою державного перевороту'

Екс-голова СБУ Олександр Турчинов повернувся до офісу партії «Батьківщина» і провів першу прес-конференцію у звичному для себе статусі лідера однієї з провідних політичних сил України.

Видео дня

— Призначення в уряді свідчать про те, що комбінація з усунення уряду Тимошенко від влади була підступною, цинічною і головне — брехливою. Хочу звернути увагу, що перепризначили в першу чергу тих міністрів, які мали б відповідати на ті звинувачення, які лунали на адресу Тимошенко. Це й щодо паливно-енергетичних питань — пам'ятаєте бензинову кризу, і щодо цукру, м'яса, та інших проблем. Тобто в першу чергу зберегли посади ті міністри, які за ці напрямки й відповідали.

Тому можемо зробити висновок, що заяви президента та його оточення, які лунали останнім часом щодо поганих соціально-економічних показників, інших незрозумілих підстав звільнення Тимошенко, були лише бутафорією. Головна причина була не в поганій роботі уряду (і призначення це підтверджують), а в тому, що Тимошенко боролася не тільки проти старих кланів, а й проти тих кланів, які намагалися паразитувати на новій владній команді.

На моє переконання, зростання авторитету Юлії Тимошенко налякало чинного президента. Тому ми стали свідками спроби зведення рахунків з конкретним політиком, і під звільненням Тимошенко немає жодних об'єктивних підстав.

Щодо призначень у новій урядовій команді хочу зробити висновок, аналізуючи прізвища тих людей і посади, які вони обіймають, що фактично це тимчасовий уряд. До речі, у тимчасових урядів чомусь завжди погана слава, а їхні керівники часто шукають притулку за кордоном. Я вважаю, що цей уряд не стільки тимчасовий, скільки виборчий. Прем'єр-міністр — керівник виконкому НСНУ, міністр Кабінету Міністрів — заступник керівника виконкому цієї організації. Більше того, ввели (або залишили) посаду віце-прем'єра з адміністративного ресурсу чи тиску — так, мабуть, краще сказати. Коли проаналізувати склад уряду, то можна побачити, що його мета — це не стільки стабілізація ситуації, скільки проведення виборчої кампанії НСНУ.

— Чому, на ваш погляд, ще не названі всі прізвища у складі нового уряду?

— Думаю, причина в тому, що, як говорив Віктор Ющенко, йому дуже важко розлучатися зі своїми друзями. Але досягненням тут уже є те, що у складі уряду ми не побачили найбільш одіозних прізвищ. Хоча особисто в мене немає сумнівів, що вони залишаться в найближчому оточенні президента.

— Що пообіцяла Тимошенко в Москві в обмін на закриття справи проти неї? І чи не розглядався як можливий варіант її затримання у Росії?

— Мене дуже здивувало, як дехто почав коментувати поїздку Юлії Тимошенко до Російської Федерації. Причому найбільше фарисейства і брехні лунало від тих, хто ще нещодавно фабрикував справи проти Тимошенко, потім експортував їх до Російської Федерації, а згодом постійно закидав Юлії Володимирівні, що вона, перебуваючи на посаді прем'єра, боїться чи не хоче потрапити до Росії. Тимошенко довела всім, що немає такої держави, яка б могла її шантажувати або чинити на неї тиск. Вона показала, що нічого не боїться, і коли приїхала з власної ініціативи до Генеральної прокуратури Росії, то, повірте, це викликало в неї здивування. Їй навіть не змогли поставити зразу запитання, які хотіли поставити раніше.

Своєю поїздкою, своєю позицією Тимошенко довела, що всі справи проти неї як в Україні, так і в Російській Федерації були сфабриковані. І її опонентам, її ворогам не вдалося розіграти проти неї російську карту.

Коли вона збиралася до Росії, команда, і я в тому числі, висловлювала занепокоєння щодо можливих провокацій. Але її аргумент був такий, що їй немає чого приховувати, справа проти неї пуста, сфабрикована, і вона готова дати відповіді на будь-які запитання Генеральної прокуратури.

Саме тому Юлії Володимирівні не потрібно було щось обіцяти. Вона приїхала, не маючи ні депутатського статусу, ні дипломатичної недоторканності, і заявила, що готова надати відповіді на будь-які запитання. Тимошенко продемонструвала, що не збирається ні від кого ховатись і в будь-який час готова давати будь-які пояснення. Саме тому всі спекуляції навколо цієї теми були зняті.

Я хочу відповісти тим, хто запитує, чому ж вона не їздила до Москви, коли була прем'єр-міністром. Ця відповідь дуже проста: дипломатична недоторканність гарантувала їй спокійне перебування у будь-якій державі. Але ж вона не хотіла, щоб хтось міг звинуватити її у використанні статусу прем'єр-міністра для вирішення власних питань, щоб торгуватись з тими, хто влаштував її переслідування. Я переконаний, що вона дуже правильно вчинила.

— Тобто гарантій безпеки вона не отримувала?

— Гарантій безпеки не було.

— З ким конкретно Юлія Тимошенко зустрічалася в Москві?

— Зустрічі відбувалися з серйозними поважними людьми, які зацікавлені у встановленні добрих, чесних відносин між Росією та Україною.

— А прізвище Путін там фігурувало?

— Цього прізвища я не бачив.

— У Москві останнім часом побували Ющенко, Тимошенко, туди збирається Єхануров. Чим це можна пояснити?

— Немає нічого дивного в тому, що українські політики хочуть нормалізувати відносини з країною, з якою у нас найдовший кордон. Від їх взаємовигідності багато що залежить для обох країн. Єдине, за що ми виступаємо, щоб ці взаємини відповідали державним інтересам України й не становили загрози її національній безпеці.

Зустрічі відбуваються не лише з російськими політиками, а й також з поважними європейськими та американськими. Це нормальний процес. Європа, США і Росія хочуть тісно співпрацювати з тими, хто завтра керуватиме Україною.

— Чи можете ви розраховувати на допомогу іноземних країн на президентських виборах?

— Кожна країна зацікавлена у стабільній ситуації в Україні. Це вигідно насамперед з геополітичних міркувань, бо дестабілізація будь-де небезпечна для всіх. Тому всі країни допомагатимуть тим в Україні, хто здатний забезпечити її стабільність. Для нас головне, щоб з боку іноземних держав не було втручання у виборчий процес і внутрішні справи України. Це й стало б найбільшою їхньою допомогою.

— Чи не вважаєте ви, що призначення технічного уряду здійснили для того, щоб адмінресурсом задавити «Батьківщину» на виборах?

— Я не знаю такого адмінресурсу, який здатний задавити «Батьківщину». Партій багато, а «Батьківщина» — одна, ви це знаєте. І тому ми спокійно дивимось на це, вважаючи, що новий уряд — це компрометація тих ідей, тих гасел, які лунали тривалий час. Уряд Тимошенко звинувачували в соціальному популізмі, але ж ми бачимо, що колишній міністр соціальної політики Кириленко став у новому кабінеті віце-прем'єром.

— Ваші звинувачення якісь безособові. Чи можете ви зараз пред'явити персональне звинувачення у цій ситуації президенту?

— Я думаю, що такі звинувачення пролунають не лише з мого боку, а й з боку багатьох тверезомислячих політиків. Останню крапку в цьому адміністративному шоу буде поставлено тоді, коли ми побачимо на чолі виборчого списку НСНУ прізвище Віктора Ющенка.

— Чи можете ви повідомити подробиці того сценарію державного перевороту, у підготовці якого вас звинуватив Петро Порошенко?

— Я читав ці звинувачення, до яких жодних доказів не наводилося. Порошенко звинуватив мене у спробі заколоту, не навівши жодних фактів. Знаєте, я не вважаю, що боротьба з корупціонерами, навіть такими поважними, як Петро Олексійович, є підготовкою державного перевороту. Я виконував лише ті функції, які були покладені на мене як на керівника Служби безпеки України.

— Ваші опоненти дорікають вам, що своїми діями ви допомагаєте зростанню рейтингів Партії регіонів і СДПУ(о), тоді як рейтинг НСНУ падає...

— Я вважаю, що за рейтинги партій мають відповідати їхні керівники. Дивно, що нас звинувачують у падінні рейтингу НСНУ, коли з її лав походять і уряд, і президент, і коли вона має можливість використовувати свої потужності й потенціал. Що ж до рейтингу, зокрема, Партіїї регіонів, то навряд чи об'єднання з Віктором Ющенком додасть їм позитиву.

Реальний рейтинг політичних сил ми побачимо навесні за результатами виборів.

— Ви раніше говорили про отруєння Ющенка, інші резонансні справи, якими ви опікувалися на посаді голови СБУ. Чи збираєтесь ви оприлюднювати якісь документи по цих справах?

— У мене ніколи не було наміру розголошувати якісь секретні матеріали, тому що я відповідаю за збереження державної таємниці. Я не вважаю, що розкрив таку таємницю, коли назвав корупціонерів в оточенні президента — це, мабуть, в Україні був секрет полішинеля. Що ж до інших матеріалів, то коли в цьому буде потреба, наприклад, якщо слідчі дії будуть злочинним чином припинені або коли постане питання про судову перспективу резонансних справ, я із задоволенням дам свої коментарі.

— Останні соціологічні дослідження свідчать, що 31% українців в усіх негараздах звинувачують Тимошенко, а 35% — Ющенка. Як ви можете це прокоментувати?

— Я не хочу коментувати ті дослідження, у результатах яких я не впевнений. Але можу сказати, що ті дії і заяви, до яких вдалася влада задля компрометації Юлії Тимошенко, призвела й до компрометації самої влади, в першу чергу — президента.

— Чому Юлія Тимошенко у зв'язку з корупційним скандалом відмовляється від прямих звинувачень на адресу президента?

— На мою думку, все ж таки немає економічних зв'язків між президентом і його друзями. Зокрема, немає жодних підстав стверджувати, що президент брав участь чи був причетний до якихось кримінальних схем.

— Юлія Тимошенко постійно простягає руку президенту. Скажіть, партія «Бітьківщина» вже визначила свою нішу — ви в опозиції до влади чи просто дружите проти неї?

— Ми дружимо з усіма чесними патріотами нашої держави, і дружимо не проти когось, а за Україну. Що ж до опозиції, то я не можу сказати, що ми опозиція, бо не бачу самої позиції ані з боку влади, ані з боку президента Ющенка та його команди. Хоча Юлія Володимирівна продовжує до нього добре ставитись. Це дуже по-жіночому, я би навіть сказав — по-материнськи. І Юлія Володимирівна простягає руку президенту, як простягає її кожна моральна людина, намагаючись домогти тому, хто потопає. Крім того, занадто багато ми пройшли разом із Ющенком, щоб дозволити йому потонути.

— Чого ви насамперед чекаєте від президента?

— З його боку було б чесно звернутися до українців і сказати, що з 1 січня ми будемо жити в нових політичних умовах. Заявити про те, що на парламентських виборах він виступить гарантом чесних умов для всіх політичних сил незалежно від особистих симпатій та антипатій. Тож люди самі мають зробити вибір прем'єр-міністра і тієї політичної команди, яка відповідатиме за соціально-економічну ситуацію в державі. При цьому сам президент залишиться гарантом оновленої Конституції України й діятиме відповідно до покладених на нього обов'язків.

— І все ж таки ви опозиція чи ні? Як називати команду Тимошенко?

— Називайте нас як вважаєте за потрібне — ми не будемо ображатись. Хоча я радив би називати нас командою переможців.

Ярослав ЛЕВИЦЬКИЙ, "ВВ"

www.vv.com.ua