Екскурсія на дачу Ющенка завершилась в міліції

Екскурсія на дачу Ющенка завершилась в міліції

Виставляти напоказ дачний будинок – нова мода українських чиновників. Запрошуючи журналістів у свою заміську резиденцію, слуги народу намагаються продемонструвати свій архітектурний смак або продемонструвати невибагливість у побуті та відносну скромність. Свої садиби відкривали для преси і столичний мер, і прем’єр-міністр, і Голова секретаріату, і екс-секретар РНБО. А законодавцем мод можна по праву назвати Президента. Він ще в часи свого прем’єрства возив у Безрадичі журналістську тусовку, щоб продемонструвати своє чимале господарство.

Видео дня

Нині ця мода набуває гротескних масштабів. Трапляються і комічні ситуації – Петро Порошенко, привізши акул пера в свою хатинку, навіть не зміг пригадати, скільки в ній кімнат. Після чого в пресі з’явилися матеріали про те, що Петро Олексійович відволікав увагу ЗМІ від іншої – значно масштабнішої хатинки.

Після такого конфузу як не згадати про неофіційну дачу Віктора Ющенка неподалік Яремчі, про яку достеменно відомо, що вона справді Ющенкова, що він сам розробляв її проект, що коштує вона 60 тисяч доларів – так, принаймні, стверджує гендиректор фірми “Явсон”, Олександр Яворський, який опікувався будівництвом будинку. А ще прес-секретар Президента Ірина Геращенко обіцяла, що Ющенко не збирається ховати цей будинок і обов’язково запросить туди журналістів.

«Обоз» вирішив не чекати офіційного запрошення, а вже сьогодні перевірити гостинність ґазди. Перший висновок, який довелося зробити від ознайомлення із президентским будиночком, був таким : оглядини дачі Ющенка можуть закінчитися «трьома роками обмеження волі». Про це серйозним тоном, вимахуючи Кримінальним Кодексом, розповідав мені заступник начальника Яремчаського райвідділу міліції. «Вважайте, що вам пощастило. Ми вас сьогодні відпускаємо. Але не думайте більше навідуватися на будівництво, бо це може для вас погано завершитись», - страхав начальник. «Жартуєте? Влада ж в країні змінилася», - запитала на прощання стража порядку. «Змінилася», - погодився той.

Щоправда, не змінилося ставлення влади до необхідності бути публічними. Адже тяжкий злочин, за який мені «світило» три роки, полягав у фотографуванні дерев’яного будиночку на фоні смерекових гір. Треба було бачити, як прискіпливо правоохоронці шукали мій цифровий фотоапарат, щоб «знищіти плівку». Ніби я розкрила страшну державну таємницю.

Хоча насправді ці фото - свого роду реклама для Віктора Андрійовича. Варто було побачити на власні очі будівництво, щоб зрозуміти: більшість закидів на адресу Президента у його марнотратстві чи любові до розкошів не мають під собою жодних підстав.

Об’єкт «Женець»

Про те, що Віктор Ющенко таки будується під Яремчею, можна пересвідчився ще в маршрутці Івано-Франківськ – Ворохта. В авто зав’язалася суперечка, яка висота водоспаду біля Татарова. Жіночка з дитиною переконувала водія, що вода падає з 25-метрової висоти. «Я його сама бачила. Я ж-бо там, на дачі Ющенка, будівельникам їсти варила», - авторитетно заявила вона. Після такого повідомлення всі її слова сприймалися більшістю пасажирів як істина в останній інстанції.

Тому в самому Татарові, щоб не витрачати час на пошуки, я просто зайшла до першого-ліпшого магазину і запитала: «Де тут у вас будується Ющенко?» Аборигени цьому запитанню анітрохи не здивувалися і охоче узялися розповідати. «А ще напишіть: ми дуже задоволені, що Президенту у нас сподобалося, адже тепер у нас дороги - просто пісня», - додав продавець.

Наступну путівну вказівку мені повідомили в адміністративному будиночку Карпатського національного парку. Хлопець, що нудьгував без діла на лаві, також не здивувався запитанню. Він же пояснив, що закиди на адресу Віктора Андрійовича, що той в обхід закону будується в заповіднику, - вигадка. Насправді на заповідних територіях не можна виділяти нових земель під забудову, а купити чиюсь хату та замість неї побудувати нову –будь ласка. Саме так і вчинив глава держави.

А ще я переконалася, що Віктор Андрійович вибрав собі не найкраще місце для будівництва. Був би нахабнішим – спорудив би собі хатинку міг біля унікального в Карпатських горах водоспаду, про висоту якого сперечалися в мікроавтобусі. Це у двох кілометрах від дачі Ющенка. Зауважу також, що дорога на водоспад проходить ділянкою, на якій стоїть хата Віктора Андрійовича, але дорогу не перетворили не режимний об’єкт, і до дива природи можна спокійно пройти повз охорону - пропускають всіх бажаючих.

Історія знає багато випадків іншої поведінки високопосадовців. Наприклад, не раз доводилося чути історію про те, як колишній прем’єр-міністр Віктор Янукович, коли будувався в заповіднику під Києвом біля села Сухолуччя, поставив завдання, щоб йому не траплялося в цих лісах жодної живої душі. А жителям сіла Ритні навіть пропонували продати свої будинки за чималі гроші, і вже майже домовилися. Селяни вже валізи пакували, але великому переселенню народу завадила поразка Віктора Федоровича на виборах…

Дорога до дачі Ющенка в урочищі Женець пролягала над звивистим річним потоком, під високими смереками. Дорога хоч і не асфальтована, однак зроблена добротно. Підсипана камінням, вирівняна, подекуди укріплена над річковими берегами бетонними блоками. Звиваючись прохолодною й вологою ущелиною, вона виходить до великої галявини над річкою, де стоїть одинока хатина. Виявилось, що будівля викуплена, в ній живуть робітники, які будують хатинку для Президента. Переважна більшість – львів’яни.

Очевидно, це і є земля недавнього першого помічника президента Олександра Третьякова. Неподалік за смереками виднілося грандіозне будівництво на землі іншого відомого можновладці Червоненка.

Саме там і споруджувався будинок, який місцеві називають «дача Ющенка», однак земельної ділянки, записаної на Віктора Андрійовича в цих краях не знайдеш. Як пояснила голова сільської ради пані Кадайська, Ющенко в неї за документами не проходить. Що ж стосується тієї місцини, то за словами сільської голови, ще 29 серп­ня 2003 року будинок та три гектари землі там купила Маргарита Червоненко. А по-сусідству - Олександр Третьяков.

Оскільки «хатинки» Червоненка та Ющенка стоять близенько, можні дійти висновку, що Віктор Андрійович будується все-таки на землях стрункої білявки Маргарити - дружини в.о. міністра транспорту.

Будівничий Віктора Ющенка, директор фірми «Явсон» Олександр Яворський, стверджує, що його не дивує факт оформлення на підставну особу. «У Віктора Андрійовича часу не було. От документи на себе оформила Маргарита. Думаю, вони між собою якось домовилися та розрахувалися. То були не великі гроші. Вартість земель, тут зросла лише після появи Ющенка», - розповів Яворський.

Слова пана Яворського викликають певні підозри. Особливо в тій частині, що розташування будинку Президента на землях іншої людини є нормальним явищем. Тут виникає безліч запитань. Наприклад: Чи не є це різновидом «данайських подарунків», за які Президент нещодавно сварив свого сина Андрійка?

- Що ви? – заперечив Яворський, - В жодному випадку це не є подарунок родини Червоненка. Документи - це одне, а будинок у баби Параски купував Ющенко. Він особисто до неї приходив. Засоромився, що з пустими руками. Віктор Андрійович, добра душа, побачив, що в неї нема телевізора й каже: «Треба купити». Я особисто привозив бабі Парасці супутникову антену, щоб вона могла в тій глушині телевізор дивитися, коли вже тут йшли роботи…».

Однак з поясненнями Яворського питання не вичерпуються. А що робити, якщо Євген Альфредович образиться, що він вже не міністр транспорту? Ющенко нещодавно в парламенті обмовився, що друзі повинні його зрозуміти, що він в зв’язку з політичним скандалом прийняв рішення не на їх користь. А якщо не зрозуміють? Як ділити спільну нерухомість? Чи зможе тепер Віктор Андрійович приїжджати в будинок, до якого він власними руками носив каміння, який формально належить Маргариті?

До речі, робітники розповіли, що Ющенко, який раніше приїжджав на будівництво дуже часто, останні півтора місяці тут не з’являвся... До будинку Ющенка «Обоз» рушив просто навпростець - схилом гори. Коли смереки, наче в казці, розступилися - перед очима постав невеликий чарівний будиночок. Поряд з ним - невеликий дерев’яний гараж, та будиночок для гостей в одну кімнату, до якого можна зайти оригінальними сходами з велетенських покладених одна на одну брил з рожевого каменя. Такі в цих горах не зустрінеш…

Всі споруди стоять навколо маленького викладеного місцевим каменем двору, до якого ведуть арочні, щедро зацяцьковані різьбою ворота. Дві дерев’яні альтанки прикрасили маєток Президента: одна в дворі, а друга, трохи старіша - на схилі гори. Поряд з подвір’ям збігає між каменів невеликий потічок, який впадає у велику штучну водойму, викладену величезними кам’яними брилами. Коли водойма буде повністю завершена - нею буде приємно милуватися з кованих балкончиків казкового будинку. Очевидно, це і є маєток Ющенка. Вуликів тут не має, але трохи вбік від подвір’я на схилі гори встановлена привезена звідкілясь з гір стара, але міцна гуцульська хата. Це так схоже на Президента! Певно, він задумав показувати дітям, як жили прадіди в цих горах. Поряд з нею зроблений новенький загін для тварин. Може, сюди переселять якусь живність з київської дачі Ющенка.

До речі, робітники розповідають, що Віктор Андрійович жодного разу не привозив сюди родину. Можливо Президент збирається зробити дітям сюрприз. Ансамбль майже завершений. Поки я милувалася краєвидами, працівники вкладали карпатським дерном землю над дорогою до маєтку. Ніякої газонної трави - все природно й чарівно. Як завжди, Ющенка оточує національний колорит. Смаку Президента можна позаздрити: розкошів, позолоти та різних витребеньків тут немає і близько, а тепла та затишку - вдосталь.

Лише один об’єкт все псує. Це сусідня масивна кам’яно-деревяна споруда, що горою нависає просто над дорогою та своїми трьома поверхами закриває Президенту сонце. Це будується Червоненко. Будівничий Ющенка Олександр Яворський на цю тему вдало пожартував: «Я Євгена Альфредовича все питав: «Ти коли збираєшся собі будинок будувати?». Він каже: «Так я вже будую». А я йому: «Це ти собі готель будуєш, а будинок, коли почнеш?»

Натомість будинок Ющенка Яворський вважає замалим: «Я пропонував йому розширити фундамент, а Віктор Андрійович сказав: «Не треба, достатньо мені цього». Каже, у Рейгана був будинок 170 метрів квадратних. Я йому на це зауважив, що у Рейгана стільки дітей не було».

До речі, директор фірми «Явсон» Яворський тут вже не будує. Своє замовлення у Ющенка він завершив взимку. Тепер у Президента новий будівничий. Будівельники називали його прізвище – Сухоруков. Кажуть, що він дуже заможна людина. Я загорілася ідеєю з ними поговорити. «Вчора, у п’ятницю він тут був, а сьогодні я його не бачив», - зауважив чоловік, що мив руки в потічку на маєтку Ющенка. Він порадив запитати у начальника зміни, який нині в будинку.

Вирішила так і зробити. Проходячи повз будинок, я звернула увагу, що він повністю готовий зустрічати господарів – на вікнах навіть висіли білі полотняні фіранки. Підійшовши до дверей Президента, я на хвилину зупинилася – замилувалася різьбленими дверима, де гуцули грали на трембітах, розцвітали пишні квіти. Далі нерішуче натиснула на бронзову ручку. На диво, двері ніхто не замикав, вони легко піддалися, і перед очима постав інтер’єр президентської господи.

Далі буде. У наступній статті - захоплююча розповідь із переслідуваннями, допитами та одним невідомим.