ГлавнаяБлоги

В данном разделе посетители сайта сами генерируют контент. Редакция «Обозревателя» не несет ответственности за этот контент.

Про право бути батьками

2.9т

Перечитуючи Сімейний кодекс України, я звернув увагу на наявність в ньому аж трьох окремих глав про особисті немайнові права. А саме:

ОСОБИСТІ НЕМАЙНОВІ ПРАВА ТА ОБОВ'ЯЗКИ ПОДРУЖЖЯ (глава 6), ОСОБИСТІ НЕМАЙНОВІ ПРАВА І ОБОВ'ЯЗКИ БАТЬКІВ ТА ДІТЕЙ (глава 13), ОСОБИСТІ НЕМАЙНОВІ ПРАВА ТА ОБОВ'ЯЗКИ ІНШИХ ЧЛЕНІВ СІМ'Ї ТА РОДИЧІВ (глава 21).

Вважаю за необхідне об’єднати ці глави під одним розділом з назвою "Особисті немайнові права та обов’язки".

Дана публікація стосується права з переліку прав та обов’язків подружжя.

А саме: права на материнство та права на батьківство.

Згідно загальних засад регулювання сімейних відносин (частина 6 статті 7 СК України) встановлюється рівність прав жінки та чоловіка, що перебувають у шлюбі.

Стаття 7. Загальні засади регулювання сімейних відносин

6. Жінка та чоловік мають рівні права і обов'язки у сімейних відносинах, шлюбі та сім'ї.

Зазначений принцип рівності деталізується в праві на материнство та праві на батьківство. Формально зазначені права особа може реалізувати виключно перебуваючи у шлюбі. Оскільки за визначенням у шлюбі можуть перебувати лише особи протилежної статі, то виникає питання чому в статті 26 СК України відсутнє таке положення: "У шлюбі між собою не можуть перебувати особи однієї статі."? Можливо через гіпотетичну можливість легалізації одностатевих шлюбів.

Стаття 21. Поняття шлюбу

1. Шлюбом є сімейний союз жінки та чоловіка, зареєстрований у органі державної реєстрації актів цивільного стану.

Для реалізації права на батьківство чи права на материнство треба реалізувати право на шлюб.

Стаття 23. Право на шлюб

1. Право на шлюб мають особи, які досягли шлюбного віку.

2. За заявою особи, яка досягла шістнадцяти років, за рішенням суду їй може бути надано право на шлюб, якщо буде встановлено, що це відповідає її інтересам.

Стаття 22. Шлюбний вік

1. Шлюбний вік для чоловіків та жінок встановлюється у вісімнадцять років.

2. Особи, які бажають зареєструвати шлюб, мають досягти шлюбного віку на день реєстрації шлюбу.

Виходячи з процитованих норм законодавства можна зробити висновок що державна політика у сфері сімейних відносин спрямована на сімейне виховання дитини, та підтримує тезу про початок статевих відносин після шлюбу.

Реалізації права на шлюб передує не тільки досягнення шлюбного віку , але й реалізація права на сім’ю.

Стаття 4. Право особи на сім'ю

1. Особа, яка досягла шлюбного віку, має право на створення сім'ї.

2. Сім'ю може створити особа, яка народила дитину, незалежно від віку.

Право особи на сім’ю включає в себе право на створення сім’ї, в тому числі шляхом народження дитини, незалежно від шлюбного віку. Реалізація права на материнство чи права на батьківства насправді не залежить від права на шлюб. Єдиний правовий зв'язок між правом на шлюб та правом на материнство/батьківство полягає в тому що при небажанні чи нездатності реалізації особистого немайнового права виникає додаткова причина для реалізації права на припинення шлюбу шляхом його розірвання.

Глава 6 ОСОБИСТІ НЕМАЙНОВІ ПРАВА ТА ОБОВ'ЯЗКИ ПОДРУЖЖЯ

Стаття 49. Право на материнство

1. Дружина має право на материнство.

2. Небажання чоловіка мати дитину або нездатність його до зачаття дитини може бути причиною розірвання шлюбу.

3. Позбавлення жінки можливості народити дитину (репродуктивної функції) у зв'язку з виконанням нею конституційних, службових, трудових обов'язків або в результаті протиправної поведінки щодо неї є підставою для відшкодування завданої їй моральної шкоди.

Стаття 50. Право на батьківство

1. Чоловік має право на батьківство.

2. Відмова дружини від народження дитини або нездатність її до народження дитини може бути причиною розірвання шлюбу.

3. Позбавлення чоловіка можливості здійснення репродуктивної функції у зв'язку з виконанням ним конституційних, службових, трудових обов'язків або в результаті протиправної поведінки щодо нього є підставою для відшкодування завданої йому моральної шкоди.

Насправді ж формулювання "Дружина має право на материнство." зовсім не означає того що "Жінка до поки не стане дружиною не має права на материнство."

А от формулювання "Чоловік має право на батьківство." дуже вдале, оскільки має подвійне значення. Чоловік - один з подружжя. І чоловік – особа чоловічої статі. В другому випадку особа не обов’язково перебуває у шлюбі.

Після реалізації прав зазначених в статях 49 та 50 СК України виникає наступний ряд прав та обов’язків. А сааме права та обов’язки матері /батька та дитини.

Стаття 121. Загальні підстави виникнення прав та обов'язків матері, батька і дитини

1. Права та обов'язки матері, батька і дитини ґрунтуються на походженні дитини від них.

Далі все просто. Якщо брати до уваги положення статей 49 та 50 СК України, то єдино можливим варіантом є положення статті 122 того ж таки СК України.

Стаття 122. Визначення походження дитини від матері та батька, які перебувають у шлюбі між собою

1. Дитина, яка зачата і (або) народжена у шлюбі, походить від подружжя.

2. Дитина, яка народжена до спливу десяти місяців після припинення шлюбу або визнання його недійсним, походить від подружжя.

3. Подружжя, а також жінка та чоловік, шлюб між якими припинено, у разі народження дитини до спливу десяти місяців після припинення їх шлюбу, мають право подати до органу державної реєстрації актів цивільного стану спільну заяву про невизнання чоловіка (колишнього чоловіка) батьком дитини. Така вимога може бути задоволена лише у разі подання іншою особою та матір'ю дитини заяви про визнання батьківства. Якщо дитина народилася до спливу десяти місяців від дня припинення шлюбу внаслідок смерті чоловіка, походження дитини від батька може бути визначене за спільною заявою матері та чоловіка, який вважає себе батьком.

Стаття 133. Запис подружжя батьками дитини

1. Якщо дитина народилася у подружжя, дружина записується матір'ю, а чоловік - батьком дитини.

А далі найцікавіше. В законі йде перелік винятків з правила. Всі вони підтверджують можливість реалізації такого особистого немайнового права як право на материнство чи батьківство.

Стаття 123. Визначення походження дитини, народженої в результаті застосування допоміжних репродуктивних технологій

Стаття 124. Визначення походження дитини від батька у разі реєстрації повторного шлюбу з її матір'ю

Стаття 125. Визначення походження дитини, батьки якої не перебувають у шлюбі між собою

Стаття 126. Визначення походження дитини від батька за заявою жінки та чоловіка, які не перебувають у шлюбі між собою

Виходячи з вищезазначеного можна сміливо робити такий висновок. Право на материнство має жінка, а право на батьківство має чоловік. Перебування жінки та/або чоловіка у шлюбі для реалізації вказаних прав не має значення.

Место
0
Комментарии
0
0
Смешно
0
Интересно
0
Печально
0
Трэш
Чтобы проголосовать за комментарий или оставить свой комментарий на сайте, в свою учетную запись MyOboz или зарегистрируйтесь, если её ещё нет.
Зарегистрироваться
Новые
Старые
Лучшие
Худшие
Комментарии на сайте не модерированы

Наши блоги