Владика Євстратій: часті візити Кирила нам лише допомагають

18

З архієпископом Чернігівським і Ніжинським, секретарем Священного Синоду УПЦ КП, головою Інформаційного управління Київської патріархії Євстратієм (Зорею) "Обозреватель" підводить деякі підсумки останніх днів.

- Отче, ваші враження від святкування 1025-річчя хрещення Русі в цілому і приїзду патріарха Кирила зокрема?

- Враження в цілому позитивні. Те, яким ми бачили це святкування, те, що від нас залежало – все це ми звершили. І те, що ми пропонували на державному рівні – щоб святкування проводились усіма церквами спільно – це також відбулося. А головний підсумок такий: люди самі мали нагоду побачити, хто є хто і що є що. Оце – найважливіше. Істина прийшла не з чужих слів, думок чи міркувань, а з власного досвіду, з того, що побачено на власні очі. Всі присутні на святі могли зрозуміти, яка церква є українською, а яка – просто в гостях.

- Це ви говорите про недільну ходу, про другу, без VIP-персон, частину святкування. Але з була ще й субота – з Кирилом, Путіним і іже з ними…

- Ми завжди кажемо, що візити Кирила нам лише допомагають. Те, що він молебень оточив щитами й охороною – дуже показово. Як і те, що ми свій молебень і своє богослужіння зробили відкритими для всіх і всі могли до нас приєднатися.

- Охорона Кирила, кажуть, дійшла до експропріації проскур та святої води…

- Так, я про це теж читав. Виглядає це як переляк. Очевидно, що патріарх Кирил і президент Путін не відчувають себе в Києві як удома. Бо вдома такими заходами безпеки себе не оточують.

- То, може, більше й не приїдуть?

- Хтозна. Повторюся: ми лише за те, що патріарх Кирил приїздив і надалі, і якомога частіше. Його візити допомагають українцям зрозуміти, яка церквою є рідною для українського народу. Цього разу навіть його вірних, його послідовників на молебень не пускали. Це сигналізує, що у Московському патріархаті щось не так.

- Гадаєте, ним розчарована і паства УПЦ МП?

- Не думаю, щоб вони були цілком розчаровані. Можливо, ці люди списують такі фактори на якісь інші речі. Але ситуація була показовою для всіх. І, хтозна, ймовірно, комусь і відкрила очі.

- Патріарх Кирил, звісно ж, відмовляється від зустрічей з патріархом Філаретом…

- Категорично.

- І стосунки між УПЦ МП і УПЦ КП складаються, м’яко кажучи, непросто…

- Думаю, всі могли бачити, як вони складаються. Це знімали телеканали, і фоторепортажі розійшлися по ЗМІ… Стосунки є добрими, але існує вплив Москви, і якби не це, вони були б ще кращими.

- Ви справді на це розраховуєте?

- Християнам Господь заповідав мати любов між собою. І якщо ми хочемо бути правдивими учениками Господніми не на словах, а по суті, то ми мусимо цю любов виявляти. Ми готові до подальших кроків, і сподіваємося, що наші брати з Московського патріархату також виявлятимуть таку готовність. Тож надія є завжди.

- А зі світською владою у вашої церкви як складаються відносини?

- По виступу президента в палаці "Україна" було помітно, що пріоритети змінюються. Ще три роки тому уявити подібний виступ було б доволі важко.

- Дехто розцінив слова Януковича про "українську Русь" як обмовку…

- Це навіть не є принциповим питанням. Принциповим є інше. Те, що президент пообіцяв контроль держави за невтручання іноземних центрів в життя українських церков. А також те, що одним із пріоритетів він назвав об’єднання православних. Оце є надзвичайно важливим…

- Протягом двох святкових днів відбулося пару локальних скандалів, пов’язаних з Femen, церква, очевидно, не може не мати на них образу…

- Про них я не хочу навіть говорити. Це – порожнє місце.

- А що не є порожнім місцем? Звідки, на вашу думку, походить небезпека чи, скажімо так, що є зараз найбільшим "проблемоутворюючим" фактором?

- Брак довіри. Між різними верствами населенням, між різними соціальними прошарками. Все це виявляє і соціологія. Ми бачимо, наскільки низький рівень довіри мають державні інститути влади. А це небезпечно для української незалежності. Саме тому ми й хотіли, щоб свято хрещення України-Русі хоч у чомусь посприяло збільшенню довіри між українцями.

- Останнє питання дещо з іншої опери. Всякий раз, коли доводиться бувати у комітетах Верховної Ради на вулиці Садовій і оминати капличку УПЦ МП, замислююсь над тим, чому інші конфесії не подали заявку на оренду приміщення під, так би мовити, культову споруду? Ви, зокрема, не бажаєте бути присутніми ще й на території ВР?

- Ми нічого такого не бажаємо. Нам достатньо храмів, які є й поблизу Верховної Ради. Думаю, що кожен народний депутат при бажанні може відвідати богослужінні у Михайлівському, Володимирському соборах чи у Феодосіївському монастирі. Але ми не прагнемо нав’язувати себе державним діячам.

Присоединяйтесь к группе "УкрОбоз" на Facebook, читайте свежие новости!

Наши блоги

Последние новости