УкраїнськаУКР
EnglishENG
PolskiPOL
русскийРУС
Юрий Корольчук
Юрий Корольчук
эксперт по энергетическим вопросам

Блог | Українці постраждають через надзвичайний стан в енергетиці?

вугілля

Через брак антрациту для електростанцій і з метою мінімізації використання антрацитної групи вугілля на ТЕС (що дозволить знизити використання антрациту в зимовий період на 300-350 тис. тон на місяць) Кабмін України запровадив надзвичайний стан в енергетиці.

Причина запровадження надзвичайного стану логічна – блокада поставок вугілля з неконтрольованих Україною територій. Ця блокада сама по собі "ні риба, ні м’ясо": когось активісти пропускають, а когось – ні. Та як там не було – це негативно впливає на загальну енергосистему України через те, що поставка вугілля з Донбасу зменшується. Відтак, це може спричинити віялові відключення електроенергії.

В принципі, останні три роки ми живемо в режимі надзвичайного енергетичного стану. Нині ж його просто юридично оформили, а тому це рішення більш формальне, аніж практичне. Так, у 2016 році майже 9 місяців ми прожили без введення надзвичайного стану, але водночас ситуація була складною, адже поставок вугілля з Луганської та Донецької областей, з так званих "ДНР" і "ЛНР", влітку не здійснювалося. В той період Україна була змушена імпортувати вугілля з Росії. Тобто, це просто не було оформлено офіційно.

Більше того, ми будемо енергетично приречені ще як мінімум наступні 5 років. Точніше до тих пір, доки не налагодимо систему (це стосується і вугілля, і газу, і роботи атомних електростанцій). І навіть коли території Донбасу повернуться в Україну, ми матимемо зміни в економічних та політичних зв’язках. Саме тому нам треба буде час на те, щоб відновити стабільну співпрацю з цими територіями.

Читайте: Блокада залізниці на Донбасі: треба відділити зерна від полови

Відтак, введення надзвичайного стану зараз є логічним рішенням. Тепер влада зможе в "ручному режимі" визначати необхідність задіяння блоків ТЕС, що є відходом від роботи блоків за ціновими заявками.

Що НС означає для пересічного українця? Він узаконює віялові відключення світла. Тобто, якщо дотепер у вашому помешканні без попереджень вимикали електроенергію і через це у вас, наприклад, виходив з ладу якийсь електроприлад, то ви могли подати до суду (і навіть його виграти). Але зараз до суду звернутися ви не можете, адже надзвичайний стан в Україні визнали офіційно.

А стосовно блокади, яка спричинила введення НС, думаю наступне. Спілкувавшись з її учасниками я поцікавився, чому вони цього не робили раніше? Вони відповіли, що "все змінилося". Та що змінилося? Очевидно, ставлення цих людей до ситуації… Змінилися їх мотиви, які є абсолютно незрозумілими. На жаль, ці люди, організовуючи блокаду, керувалися політичними інтересами і від цього можуть постраждати звичайні українці: як фізичні особи, так і представники бізнесу.

Представники блокади пропонують привозити вугілля з інших країн. Та в Україну не можна пропустити більше, аніж 1,5 мільйони тон вугілля. Будь-якого. Для порівняння: з Донбасу в Україну привозять 9 мільйонів. Ще один важливий момент – вугілля немає звідки брати, принаймні з ближчих країн. Хіба що з Росії, але тих, хто організував блокаду це не влаштовує. Як бачите – розуміння у них немає.

disclaimer_icon
Важно: мнение редакции может отличаться от авторского. Редакция сайта не несет ответственности за содержание блогов, но стремится публиковать различные точки зрения. Детальнее о редакционной политике OBOZREVATEL поссылке...