В Україні люстрували лише одного суддю

В Україні люстрували лише одного суддю

У Міністерстві юстиції підрахували, що в Україні на 99% завершена люстрація. Мова йде про виконання закону "Про очищення влади". Разом із тим, якщо загально говорити про люстрацію в Україні, то доводиться констатувати, що не завжди ті механізми, які закладені у закон "Про очищення влади" працюють. Зокрема, стосовно суддів цей закон фактично не спрацював взагалі… Він спрацював у випадку лише з одним суддею: екс-головою Вищого господарського суду В. Татьковим (коли було прийняте рішення щодо його люстрації).

Видео дня

Люстрація суддів обмежується не тільки законом, для її реалізації є багато механізмів, одні з яких вже почали працювати, інші ж тільки передбачені прийнятим законом (зокрема, законами, які набудуть чинності вже 30 вересня).

Чи запрацюють ці механізми? Справа у тому, що одна частина оновлення суддівського корпусу, повинна була відбуватися за принципом нового конкурсного відбору в новостворені органи, як, наприклад, Верховний суд. Втім прогнозувати щодо ефективності зміни складу суду важко, оскільки у відборі братимуть участь не лише нові кадри, а й колишні судді.

Ще один важливий механізм – переатестація суддів (первинне кваліфікаційне оцінюванням суддів). Раніше вона була неефективна, адже підстава для звільнення суддів, які мають невідповідності в доходах і кількості майна, не була передбачена законом і конституцією. Зараз, до речі, ці зміни у конституції виправляють, надаючи можливість звільнити суддю за цю невідповідність.

Слід розуміти, що для того, аби ефективно запрацювала система переатестації, потрібно:

- Ефективно запустити систему е-декларування, аби ми мали можливість бачити, яке майно декларують представники феміди;

- Запустити роботу Вищої ради юстиції.

Як бачите, нині щодо судової влади є багато невизначеностей. Тому про конкретний результат щодо виконання цього закону, нині говорити ще рано.

Та маю відзначити, що в Україні таки вдалося подолати декілька етапів люстрації. Так, перше і головне, що в нашій країні зробили для відновлення довіри до судової влади – повністю припинили повноваження усіх членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів і Вищої ради юстиції (які, фактично, були відповідальні за створення судової системи часів Януковича). Крім того, змінилися 20% голів судів". Але цього недостатньо. Для того, щоб пришвидшити процес оновлення суддівського корпусу, дуже важливо, щоб 22 вересня Верховна Рада прийняла постанови про звільнення суддів за порушення присяги, відправила суддів, п'ятирічний строк повноважень яких скінчився, на новий конкурс, а також вибрала ще одного члена Вищої Ради Юстиції з числа доброчесних і професійних суддів

disclaimer_icon
Важно: мнение редакции может отличаться от авторского. Редакция сайта не несет ответственности за содержание блогов, но стремится публиковать различные точки зрения. Детальнее о редакционной политике OBOZREVATEL поссылке...