Партійні вожді придумали "відкриті списки", яких немає

10.8т

Ще в пам’яті - історія з ухваленням закону про проведення місцевих виборів за новими правилами, який запровадив один із різновидів пропорційної системи з нібито відкритими списками.

Нагадаю, що народні депутати до останньої секунди і на момент голосування не бачили тексту підготовленої до останнього читання редакції цього законопроекту, а також – незрозуміло хто і в який спосіб доопрацьовував цей законопроект. Тим не менш, більшість партійних керівників фракцій коаліції проголосили цей законопроект історичним, який змінить долю України і який вперше в її історії запровадить відкриті списки на виборах.

Чим ближче справа підходила до початку виборчої кампанії, тим більше запитань виникало стосовно різних новел цього "історичного" законопроекту, починаючи від можливості запровадити імперативний мандат, який дає право партійним вождям жорстко тримати у "партійному кріпацтві" депутатів місцевих рад і закінчуючи тим, що міфологема про "відкриті списки" таки залишилась міфом.

Справа в тому, що якщо виборець захоче розібратися, кого ж партія висунула в кандидати у депутати, він матиме два варіанти.

Перший варіант: прочитати передвиборчу листівку, яку напише сам кандидат (звісна річ, там можна придумати все, що заманеться, навіть змінити прізвище напередодні виборів, як це зараз модно). Другий варіант: дізнатися про кандидата у виборчому бюлетені, де зазвичай велика кількість людей черпає додаткову інформацію про кандидатів. Проте, як виявилося, у бюлетені буде написано лише прізвище, ім’я та по батькові кандидата у депутати. Ані місця його роботи, ані дати народження, ані будь-якої іншої довідкової інформації у бюлетенях вказано не буде. Так само, як не буде й інформації про перший номер списку.

Так, згідно з пунктом 7 статті 74 Закону України "Про місцеві вибори" у виборчому бюлетені для голосування в територіальному виборчому окрузі зазначаються порядковий номер, великими літерами повна назва відповідної місцевої організації партії, далі маленькими літерами в дужках – прізвище, власне ім’я та по батькові першого кандидата в списку кандидатів, далі через тире – великими літерами прізвище, власне ім’я та по батькові кандидата у депутати, закріпленого за відповідним територіальним виборчим округом. Між порядковим номером та зазначеними відомостями розміщується порожній квадрат.

Отож, фактично, керівники найбільших політичних партій зробили все, щоб спонукати виборця голосувати за свою політичну партію, а кандидатам у депутати в округах дозволити всю виборчу кампанію будувати на партійній пропаганді.

Таким чином, знову до органів місцевого самоврядування потраплятимуть люди, які або по дружбі, або за гроші, або в інший спосіб були подані партіями в округах.

Єдина приємна новина цього виборчого законодавства полягає в тому, що крім мене, який не голосував за цей законопроект і який вважає його неправильним і, на щастя, одноразовим законопроектом, все більше і більше фахівців вважає, що Україна два рази такого виборчого закону не повинна застосовувати.

Читайте все новости по теме "Политический блог" на Обозревателе.

Редакция сайта не несет ответственности за содержание блогов. Мнение редакции может отличаться от авторского.

Присоединяйтесь к группе "Обозреватель Блоги" на Facebook, читайте свежие новости!

Наши блоги