"Чим пізніше приїде "швидка" - тим точніший буде діагноз"

8.5т

У своїх попередніх вересневих нотатках я писав про засилля лобістів нафтотрейдерів у владних кабінетах і про руйнівні наслідки їх панування для української нафтопереробки.

У цьому матеріалі я запропоную 16 пунктів до майбутньої програми модернізації залузі Адже державі необхідно невідкладно розробити, прийняти і почати реалізовувати Спеціальну Програму підтримки виробництва та модернізації НПЗ. Уряд має стимулювати розвиток нафтопереробної галузі до конкурентоспроможного рівня для задоволення внутрішнього ринку.

У цьому зв’язку ключевою метою є нарощування потужностей вторинної і третинної переробки сучасними заводами для збільшення виходу нафтопродуктів як мінімум до 95%, перехід на більш високі стандарти якості палива для відповідності європейським стандартам.

Я у минулому багато років керував нафтопереробними підприємствами. Очевидно, однак, що викладені нижче 16 пунктів, хоча і підтримуються багатьма експертами і практиками, є всього лише запрошенням до предметного обговорення у фаховому середовищі (повторюю - у ФАХОВОМУ колі спеціалістів, а не підгодованих трейдерськими добродіями "борзописців" та чиновників "на підтанцьовці").

Одже, такими першочерговими напрямками є наступні.

1. Забезпечення РІВНИХ УМОВ КОНКУРЕНЦІЇ для нафтопродуктів вітчизняної переробки та увезених з інших країн. Переробка в Росії, Беларусі та Казахстані субсидується державами у різний спосіб, в т.ч. через встановлення різних експортних мит на нафту і певні нафтопродукти. В країнах ЄС уряди також регулюють нафтопереробку через різні механізми для забезпечення рівних конкурентних умов.

2. Формування ІМПОРТНИХ МИТ на нафтопродукти відносно країн, які здійснюють субсидування власної нафтопереробки для компенсації штучної і неконкурентної переваги;

3. Тимчасове ЗНИЖЕННЯ ПОДАТКОВОГО НАВАНТАЖЕННЯ на національні нафтопереробні компанії (у розмірі додаткових надходжень від імпортних мит), що сприятиме стабілізації цін на нафтопродукти і зменшуватиме негативні соціальні наслідки для регіонів розташування НПЗ.

4. Впровадження методів НЕПРЯМОГО ФІНАНСОВОГО СТИМУЛЮВАННЯ під конкретні проекти модернізації із заздалегідь визначеними зобов'язаннями заводів і терміном дії.

5. Ліквідація або істотне зниження на період модернізації ПДВ І МИТ НА ВВІЗ устаткування для модернізації заводів, яке не виробляється в Україні,

6. Надання ДЕРЖАВНИХ ГАРАНТІЙ за кредитами на модернізацію НПЗ.

7. Передбачення ПРИСКОРЕННОЇ АМОРТИЗАЦІЇ устаткування

8. Надання обмежених у часі і структурованих за обсягом "ПОДАТКОВИХ КАНІКУЛ"

9. Публічне РОЗКРИТТЯ ІНФОРМАЦІЇ ПРО УМОВИ ДЕРЖАВНОЇ ПІДТРИМКИ, недискримінаційний розгляд заявок, регулярну звітність компаній про реалізацію заходів із модернізації, можливість публічного обговорення.

10. ДЕРЖЗАМОВЛЕННЯ, в т.ч. - багаторічні (для покращення економіки проектного фінансування) нафтопродуктів внутрішнього виробництва. для державних потреб і / або державними компаніями

11. Забезпечення необхідного рівня КОНТРОЛЮ НАД ЯКІСТЮ ПАЛИВА, недопущення поставок контрафактної продукції

12. Системний загальнодержавний КОНТРОЛЬ ЯКОСТІ ПРОДУКЦІЇ на АЗС.

13. Створення сприятливих ІНВЕСТИЦІЙНИХ УМОВ для входження в ринок впливових гравців міжнародного нафтового бізнесу, в першу чергу – власників нафтового і фінансового ресурсу та передових технологій

14. Реальна ДИВЕРСИФІКАЦІЯ джерел і маршрутів, а також підвищення безпеки постачання нафти на українські НПЗ (цьому напрямку я приділю окрему увагу у одній з найближчих публікацій)

15. Забезпечення системного поетапного переходу на європейські ЕКОЛОГІЧНІ СТАНДАРТИ в нафтопереробці

16. Розвитку НАУКОВО-ТЕХНІЧНОГО І КАДРОВОГО ПОТЕНЦІАЛУ галузі.

Разом з командою експертів готовий взяти участь у невідкладній роботі із опрацювання і наповнення вказаних та інших напрямків конкретними механізмами їх імплементації, у підготовці державної програми модернізації галузі.

Пропонуючи розпочати нарешті роботу над державною програмою відновлення національної нафтопереробки, я усвідомлюю песимізм тих, хто зневірився у тому, що Україною є і буде власна потужна нафтопереробка.

Їм, і особливо нинішнім горе-керівникам галузі, пригадаю, як до одесита підходить людина і питає "Скажите, если я пойду по этой улице, там будет железнодорожный вокзал? - Знаете, он там будет, даже если вы туда не пойдете!"

Нешановний панове кураторе від енергетики: чи підете ви у правильному напрямку (що дуже сумнівно!), чи ні, – в Україні буде і розвиватиметься власна нафтопереробка. Але вже без вас.

Читайте все новости по теме "Политический блог" на Обозревателе.

Редакция сайта не несет ответственности за содержание блогов. Мнение редакции может отличаться от авторского.

Присоединяйтесь к группе "Обозреватель Блоги" на Facebook, читайте свежие новости!

Наши блоги

Последние новости