Поняття "шлюб" може зникнути з Конституції. Чи змінить це традиційні родинні цінності в Україні?

Зміни до Конституції – це не тільки судова реформа та децентралізація. В той час, як вже рік в Україні тривають "баталії" навколо повноважень Президента та Парламенту визначених в тексті Основного Закону, мало поміченими залишились результати роботи третьої підгрупи Конституційної комісії – відносно прав людини. Але саме в цій частині Україні пропонують просто таки революційні зміни, які можуть знищити традиційні українські родинні цінності. Справа в тому, що з тексту Конституції експерти Конституційної комісії пропонують виключити поняття…шлюбу. Чим зумовлена така потреба?

Родинні українські цінності

Сім’я – це суспільство в мініатюрі, де кожен має свої права і обов’язки, а на членів покладається спільна відповідальність за її добробут та благополуччя. Шлюб є однією із складових частин поняття "сім’я". Тому шлюб – це не тільки соціальне явище, це поняття має ще й важливий юридичний аспект.

В тексті Конституції кожної держави завжди знаходять своє відображення основні засади суспільного устрою, які склалися на конкретній території. Тому вважаю, що ключові правила укладення шлюбу, однозначно мають бути врегульовані в Конституції України. Саме такими мотивами, очевидно, керувалися розробники Основного Закону у 1996 році, оскільки у її ст. 51 чітко передбачено, що "шлюб ґрунтується на вільній згоді жінки і чоловіка".

Здавалося б, всього одне речення, однак в ньому закладений вкрай глибокий, навіть фундаментальний зміст, в основу якого лягли історія, традиції, звичаї та культура українського народу.

Як трактується зміст поняття шлюбу, що нині закладений в тексті Конституції?

По-перше, те, що у шлюб особи вступають добровільно, усвідомлено, без будь-якого примусу.

По-друге – укласти шлюб можуть лише особи різної статі, оскільки саме такий союз забезпечує можливість народження і виховання дітей.

Третє – шлюб можуть укласти тільки дві особи, тобто в Україні констатується моногамність шлюбу.

Ці правила є прийнятними і зрозумілими для українського суспільства, оскільки переважна більшість українців сприймає їх як аксіоми - твердження, що не потребують доведення.

Не розумію, в чому постала потреба виключення цього поняття з тексту Основного Закону?

Тепер замість поняття "шлюб ґрунтується на вільній згоді жінки і чоловіка", експерти Конституційної комісії пропонують викласти розділ про шлюб наступним чином.

Стаття 28. Право на шлюб

1. Право на шлюб, створення сім’ї гарантуються законом.

2. Кожен із подружжя має рівні права і обов’язки у шлюбі та сім’ї.

3. Батьки зобов’язані утримувати та виховувати дітей до їх повноліття. Повнолітні діти зобов’язані піклуватися про своїх непрацездатних батьків.

4. Сім’я, дитинство, материнство і батьківство охороняються законом.

Як бачимо, слова про те, що у шлюб вступають жінка та чоловік просто зникли.

Невже на хвилі гасел "необхідності європейської інтеграції України" та "підтримки європейських цінностей"? Жодної мотивації від членів Конституційної комісії у цьому напрямку немає. Однак наслідки виключення поняття "шлюбу" з тексту Конституції можуть бути дуже далекоглядними.

На перший погляд здається, що це прямо не закріплює право двох осіб однієї і тієї ж статті укладати шлюб між собою, але, наголошую, що у разі виключення поняття шлюбу з тексту Основного Закону, з’являється цілком реальна можливість передбачити подібне у Сімейному кодексі України. Рухаючись в такому напрямку, скоро в Україні цілком законно можна буде і укласти і одностатевий шлюб, і шлюб одразу з декількома особами.

З юридичної точки зору шлях буде відкрито - було б бажання. Невже цього хотіли українці?

Родинні цінності по-європейські

Ймовірно, розробники змін до Конституції України не врахували того, що зміст європейських цінностей є значно багатограннішим.

У преамбулі Хартії основних прав Європейського Союзу передбачено, що "народи Європи, формуючи все більш згуртований та тісний союз, прийняли рішення будувати разом мирне майбутнє на основі спільних цінностей. Усвідомлюючи свої духовні і моральні досягнення, Європейський Союз засновується на неподільних і загальних принципах - гідності людини, свободи, рівності і солідарності; він опирається на принципи демократії і правової держави.

…Європейський Союз сприяє збереженню та розвиткові цих спільних цінностей, за поваги до різноманіття культур та традицій народів Європи, рівно як і до національної самобутності держав-членів ".

Читайте все новости по теме "Блог о жизни" на Обозревателе.

Редакция сайта не несет ответственности за содержание блогов. Мнение редакции может отличаться от авторского.

Присоединяйтесь к группе "Обозреватель Блоги" на Facebook, читайте свежие новости!

Наши блоги

Последние новости