По мільярду євро щороку отримувала останнім часом Україна від Європейського інвестиційного банку на проекти енергозбереження на розвиток комунального господарства. Та окремий пакет підтримки для України от-от закінчиться. Чи варто розраховувати на допомогу й надалі?

Куди витрачають євро?

Україна почала співробітництво з банком майже 10 років тому, але першу проектну угоду було ратифіковано лише у 2008 році. Останні проекти стосуються сфери енергоефективності й енергозбереження, розвитку муніципальної інфраструктури, підтримки сільського господарства.

Понад 450 млн євро було виділено спільно зі Світовим банком для закупівлі Україною газу у відповідності до угоди про фінансові гарантії. Кредит у розмірі 400 млн євро передбачений на фінансування державних інфраструктурних проектів у середніх і великих містах України, основна їх спрямованість – відновлення комунального господарства. Кошти Європейського інвестиційного банку покликані підтримати від 25 до 40 проектів у таких сферах, як: централізоване опалення, енергоефективність у адміністративних будівлях, міське освітлення, зменшення втрат води, поліпшення послуг з утилізації твердих відходів, безпечність та якість надаваних комунальних послуг. Ще 400 млн євро надано Україні на фінансування проектів, що реалізуються в основному малими і середніми підприємствами в агропромисловому секторі, з тим щоб допомогти країні отримати вигоди від можливостей, що виникають у зв’язку з дією поглибленої і всеосяжної зони вільної торгівлі з Європейським Союзом.

Особливі умови для України – не вічні?

На сьогодні загальний портфель проектів Європейського інвестиційного банку в Україні складає майже 4 млрд євро. При цьому тільки 2015 року укладено угод на загальну суму понад 1 млрд євро. Такий кількісний ривок торік став можливим завдяки окремому пакету фінансової підтримки в межах Комітету Східного партнерства у вигляді довгострокових кредитів обсягом до 3 млрд євро. Про даний пакет було оголошено ще 12 березня 2014 року на першому засіданні вищезгаданого Комітету.

Сьогодні термін, на який він був розрахований дуже швидко наближається до свого завершення. А кількість масштабних невирішених проблем в економіці України, на жаль, за цей час аж ніяк не зменшилась.

У 2016 році окремий пакет для України завершується. Виникає логічне питання – чи планує Європейський інвестиційний банк і надалі надавати підтримку різноманітним українським проектам? Українська делегація з представників парламенту, бізнесу та громадського сектору спробувала відповісти на нього на зустрічі з посадовцями Банку, відповідальними за східноєвропейський напрямок його політики.

За гроші доведеться поборотися?

Хороша новина: Банк буде надавати таку підтримку й надалі. Але, традиційно, є і погана: обсяги цієї підтримки, передбачені на наступні роки, значно менші. Окремий пакет закінчується, і Україна стає в один ряд з сусідами - претендентами на отримання дешевих фінансових ресурсів. А оскільки, загальний обсяг кредитування на 2014-2020 роки для регіону складає лише 4,8 млрд євро, очевидно, що можливості підтримки України значно скоротяться.

Звісно, ще є час аби докласти зусиль і домогтись продовження фінансування принаймні на рівні 2014-2016 років – по 1 млрд євро щороку. Потрібно готувати звернення, ініціювати переговори, лобіювати інтереси України всіма доступними методами. Очевидно, що зусилля з українського боку мають бути скоординованими і провідна роль у цьому процесі має належати уряду, а вирішення даної задачі може стати одним з перших індикаторів оцінки діяльності новопризначеного міністра фінансів. Свій внесок у переконання європейських чиновників здатні зробити й громадські організації, зокрема через адвокаційні можливості Форуму громадянського суспільства Східного партнерства. І така готовність з боку громадськості є, але вона має підкріплюватись впевненістю у тому, що додаткові ресурси будуть використані ефективно та прозоро.

*Європейський інвестиційний банк був заснований у 1958 році для фінансування фізичної інфраструктури країн-членів ЄС та забезпечення капіталовкладень у менш розвинуті сфери ЄС, а на даний час став однією з найбільших міжнародних фінансових установ у світі. З 2004 року мандат його операцій було поширено на території за межами ЄС, зокрема, на країни-учасниці Європейської політики сусідства, а з 2008 року – і на країни ініціативи "Східне партнерство".

Окрема подяка депутату Європарламенту від Польщі Міхалу Боні за організацію зустрічі з представниками Європейського інвестиційного банку та підтримку України загалом.

Читайте все новости по теме "Экономический блог" на Обозревателе.

Редакция сайта не несет ответственности за содержание блогов. Мнение редакции может отличаться от авторского.

Присоединяйтесь к группе "Обозреватель Блоги" на Facebook, читайте свежие новости!

Наши блоги

Последние новости