УкраїнськаУКР
EnglishENG
PolskiPOL
русскийРУС
Юрій Вдовенко
Юрій Вдовенко
Заступник голови правління Ради зовнішньої політики "Українська призма", член керівного комітету Форуму громадянського суспільства Східного партнерства

Блог | Європейський Інвестиційний Банк та Україна: чи будуть гроші?

Європейський Інвестиційний Банк та Україна: чи будуть гроші?

По мільярду євро щороку отримувала останнім часом Україна від Європейського інвестиційного банку на проекти енергозбереження на розвиток комунального господарства. Та окремий пакет підтримки для України от-от закінчиться. Чи варто розраховувати на допомогу й надалі?

Куди витрачають євро?

Україна почала співробітництво з банком майже 10 років тому, але першу проектну угоду було ратифіковано лише у 2008 році. Останні проекти стосуються сфери енергоефективності й енергозбереження, розвитку муніципальної інфраструктури, підтримки сільського господарства.

Понад 450 млн євро було виділено спільно зі Світовим банком для закупівлі Україною газу у відповідності до угоди про фінансові гарантії. Кредит у розмірі 400 млн євро передбачений на фінансування державних інфраструктурних проектів у середніх і великих містах України, основна їх спрямованість – відновлення комунального господарства. Кошти Європейського інвестиційного банку покликані підтримати від 25 до 40 проектів у таких сферах, як: централізоване опалення, енергоефективність у адміністративних будівлях, міське освітлення, зменшення втрат води, поліпшення послуг з утилізації твердих відходів, безпечність та якість надаваних комунальних послуг. Ще 400 млн євро надано Україні на фінансування проектів, що реалізуються в основному малими і середніми підприємствами в агропромисловому секторі, з тим щоб допомогти країні отримати вигоди від можливостей, що виникають у зв’язку з дією поглибленої і всеосяжної зони вільної торгівлі з Європейським Союзом.

Читайте: В ЕБРР рассказали, в каком случае Украина может расчитывать на $1 млрд

Особливі умови для України – не вічні?

На сьогодні загальний портфель проектів Європейського інвестиційного банку в Україні складає майже 4 млрд євро. При цьому тільки 2015 року укладено угод на загальну суму понад 1 млрд євро. Такий кількісний ривок торік став можливим завдяки окремому пакету фінансової підтримки в межах Комітету Східного партнерства у вигляді довгострокових кредитів обсягом до 3 млрд євро. Про даний пакет було оголошено ще 12 березня 2014 року на першому засіданні вищезгаданого Комітету.

Сьогодні термін, на який він був розрахований дуже швидко наближається до свого завершення. А кількість масштабних невирішених проблем в економіці України, на жаль, за цей час аж ніяк не зменшилась.

У 2016 році окремий пакет для України завершується. Виникає логічне питання – чи планує Європейський інвестиційний банк і надалі надавати підтримку різноманітним українським проектам? Українська делегація з представників парламенту, бізнесу та громадського сектору спробувала відповісти на нього на зустрічі з посадовцями Банку, відповідальними за східноєвропейський напрямок його політики.

За гроші доведеться поборотися?

Хороша новина: Банк буде надавати таку підтримку й надалі. Але, традиційно, є і погана: обсяги цієї підтримки, передбачені на наступні роки, значно менші. Окремий пакет закінчується, і Україна стає в один ряд з сусідами - претендентами на отримання дешевих фінансових ресурсів. А оскільки, загальний обсяг кредитування на 2014-2020 роки для регіону складає лише 4,8 млрд євро, очевидно, що можливості підтримки України значно скоротяться.

Звісно, ще є час аби докласти зусиль і домогтись продовження фінансування принаймні на рівні 2014-2016 років – по 1 млрд євро щороку. Потрібно готувати звернення, ініціювати переговори, лобіювати інтереси України всіма доступними методами. Очевидно, що зусилля з українського боку мають бути скоординованими і провідна роль у цьому процесі має належати уряду, а вирішення даної задачі може стати одним з перших індикаторів оцінки діяльності новопризначеного міністра фінансів. Свій внесок у переконання європейських чиновників здатні зробити й громадські організації, зокрема через адвокаційні можливості Форуму громадянського суспільства Східного партнерства. І така готовність з боку громадськості є, але вона має підкріплюватись впевненістю у тому, що додаткові ресурси будуть використані ефективно та прозоро.

*Європейський інвестиційний банк був заснований у 1958 році для фінансування фізичної інфраструктури країн-членів ЄС та забезпечення капіталовкладень у менш розвинуті сфери ЄС, а на даний час став однією з найбільших міжнародних фінансових установ у світі. З 2004 року мандат його операцій було поширено на території за межами ЄС, зокрема, на країни-учасниці Європейської політики сусідства, а з 2008 року – і на країни ініціативи "Східне партнерство".

Окрема подяка депутату Європарламенту від Польщі Міхалу Боні за організацію зустрічі з представниками Європейського інвестиційного банку та підтримку України загалом.

disclaimer_icon
Важно: мнение редакции может отличаться от авторского. Редакция сайта не несет ответственности за содержание блогов, но стремится публиковать различные точки зрения. Детальнее о редакционной политике OBOZREVATEL поссылке...