Стало відомо, куди потрапляє загублений багаж

4.5т

Іноді буває так, що авіакомпанії не можуть знайти власника багажу на протязі довгого періоду часу. У цьому випадку вони відправляють речі на аукціон.

Коресподент BBC Future вирішив відвідати торги і зустрівся з людьми, які купують загублений багаж пасажирів.

Коли після перельоту штучна їжа і кондиціоноване повітря сповільнюють обмін речовин в організмі до швидкості багажного конвеєра, мандрівники мають лише одне бажання – якомога швидше дістатися до готелю чи дому.

Тим більше дратує, коли багажна карусель ніяк не повертає вам улюблену валізу. Іноді побачити свій багаж не вдається вже ніколи.

У деяких країнах загублений багаж знищують, у Великій Британії - зазвичай відправляють на аукціон.

Втім, якщо врахувати величезну кількість дорожніх сумок, які проходять крізь аеропорти світу, середньостатистичний показник – 993 знайдених валізи на тисячу загублених – не здається таким вже й жахливим. Якщо, звісно, ці сумки не ваші. Але куди ж потрапляють ці сім сиріт, за якими вже ніколи не прийдуть?

У Великій Британії їхню долю визначають аукціони. Якщо багаж продається з молотка, аукціон отримує з його продажу комісію, а решта виручки належить відповідній авіакомпанії. Купують і продають загублене чотири основних аукціонних будинків Великої Британії.

(Не) на продаж

Одним із таких аукціонів є Тутінг Гризбіс. Щовівторка близько 150 осіб платять 100 фунтів депозиту за пластиковий номерок, який дає їм право на участь у торгах. У маленькій кімнаті сумно очікують своєї долі 20 валіз і саквояжів. Деякі зовсім новенькі, інші – бувалі, втім, вони всі цікавлять учасників торгів.

Фото: Brendan Cole. В одному з трьох тисяч випадків власника багажу ніколи не знаходять

У минулий вівторок кілька парасольок, милиці, дитячі самокати і навіть одноразові підгузки лежали поруч із багажем. Все це залишилося незатребуваним, або не пройшло контроль безпеки, або загубилося в залах аеропорту. Там були навіть ножиці для стрижки газону і антикварний марокканський світильник.

"Люди привозять із відпусток дивні речі", – такими словами відкриває торги співробітник аукціону Крістін Сашетт, яка працює тут вже більше сорока років.

Коли пасажир заявляє про втрачений багаж, в аеропортах світу використовують електронну систему World Tracer. Вона відстежує сумку за ідентифікаційним номером, кольором і фірмою виробника, які занесені в міжнародну цифрову базу даних.

17-річна Ніколь Мосс із Тутінга стала гордою власницею черевиків і сукні від Chanel

В ідеалі власник і його багаж знаходять один одного. Але інколи – в одному з кожних 3 тисяч випадків – цього не відбувається.

"Авіалінії активно шукають власника багажу до 100 днів. Після цього валіза вважається загубленою", – розповідає Нік Гейтс, директор міжнародної компанії повітряних комунікацій SITA, власником якої є авіаційна галузь.

"За цей час авіакомпанія робить усе можливе. Якщо багаж не знайшли, можливо, він не мав етикетки з реєстраційним номером або жодна з речей всередині не допомогла ідентифікувати власника. Що відбувається із сумкою далі залежить від країни. У деяких країнах багаж просто знищують, у Великій Британії авіакомпанії зазвичай відправляють його на аукціон", – пояснює пан Гейтс.

Перша частина торгів у Гризбіс проходить мляво. На продаж виставляються конфісковані речі, викрадене майно з власності поліції, вироби компаній, які вийшли з бізнесу, або товари, яких приватні продавці вирішили позбутися. Але щойно з'являються лоти з аеропортів, кімната оживає.

Фото: Thinkstock. Загублений багаж чекає на продаж в одному з британських аукціонів "Комерційні оцінювачі і аукціоністи Бристоля"

Початкова ціна зазвичай складає близько 10 фунтів, а ставки зростають на 2 або 5 фунтів. Більшість речей іде з молотка за півхвилини. Покупці мають поквапитися. Вони також роблять ставки, не знаючи, що всередині. Хоча учасники торгів можуть роздивитися замкнені валізи до аукціону, відкривати їх заборонено.

Як пощастить

Попри ажіотаж, шанси заволодіти ролексом або костюмом від Gucci не дуже великі. У Грізбіс пояснюють, що цінні речі, як-от ювелірні вироби або електронні гаджети, вилучають із сумок і продають в окремих лотах на тому ж аукціоні. Хоча дизайнерський одяг і взуття, як правило, залишаються всередині.

Та це не означає, що покупці марнують свої гроші та час. За словами тих, хто зібрався тут, деякі речі з валіз можна добре перепродати. Втім, справжня вдача, на яку сподіваються всі учасники торгів, - отримати багаж мандрівника, який повертався з відпустки. Інші випадки – також непогано, в крайньому разі - гарний порошок впорається з одягом.

Вибір треба робити швидко, не маючи гадки, що всередині

Режисер Мелі Іконік-Алонзі з лондонського району Ектон Таун вже вчетверте бере участь у такому аукціоні. Вона придбала дві валізи – за 18 і 30 фунтів плюс 18% – премія покупця і ПДВ. Вона купує багато речей для кінореквізиту або для друзів, які виробляють костюми. Звісно, якість вмісту багажу гарантувати важко.

"Кілька разів мені траплятися валізи з дешевими рушниками, які навіть благодійні секонд-хенди не хотіли брати, – каже Мелі. – Ви не можете перевірити, що всередині, адже це, за великим рахунком, лотерея".

А ось 17-річній Ніколь Мосс із Тутінга дуже пощастило. Це її перший аукціон, і вона вже стала гордою власницею черевиків і сукні від Chanel. "Не розумію, як люди можуть відмовлятися від таких чудових речей", – каже вона.

Від пляшки віскі до обручки

Ще одне місце, куди потрапляє загублений багаж, - це компанія "Комерційні оцінювачі і аукціоністи Бристоля". Тут процедура продажу трохи інша, розповідає заступник директора Сем Евінг.

По-перше, аукціонний дім дозволяє потенційним покупцям подивитися, що лежить у валізах. По-друге, "ми все дуже ретельно сортуємо і виставляємо предмети на продаж за тематичними лотами". Цінні речі – ювелірні вироби та електроніка – продаються окремо.

Іноді єдине, що ви отримуєте – це брудна білизна

Бристольський аукціон продає не лише загублений багаж. Спочатку на продаж виставляють конфісковані або залишені в пунктах контролю безпеки речі.

Вони включають смартфони, ремені, годинники, вінтажне шампанське, пляшки віскі або горілки і навіть блоки сигарет. Мови, якими написані попередження про ризик для здоров'я на алкогольних і тютюнових виробах, видають можливе місце відпочинку власника. Це, зазвичай, Болгарія, Польща, Іспанія.

Серед ювелірних виробів на цьому аукціоні була стара чоловіча обручка. Можливо, власник обручки забув її, поспішаючи на рейс, посадка на який вже завершувалася. Загублена обручка – одна з тих речей, яку майже неможливо відстежити.

Один із частих відвідувачів аукціону – Алекс Феннелл із Брістоля – витратив 750 фунтів на валізи. Він розраховує продати речі, які в них містилися, через інтернет і виручити за них удвічі чи навіть утричі більше.

Фото: Brendan Cole. Сем Евінг продає валізи з бристольського аукціону

"Для мене це бізнес. Всі схвильовані можливістю покопатися в речах і знайти там щось цінне, – каже він. – Та іноді ви отримуєте лише брудну білизну".

Попри популярність цих аукціонів, здається, вони не існуватимуть вічно. Технології відстеження багажу вдосконалюються, і загублених речей стає дедалі менше. Насправді сьогодні аеропорти втрачають удвічі менше багажу, ніж вісім років тому.

Втім, якщо ви часто літаєте, важко не перейматися, що ваша улюблена валіза колись теж опиниться на аукціоні.

Хоча є один надійний спосіб не загубити багаж. Наступної відпустки летіть до японського міста Осака. Міжнародний аеропорт Кансай не загубив жодної одиниці багажу з моменту його відкриття в 1994 році.

Присоединяйтесь к группе "Обозреватель LifeStyle" на Facebook, читайте свежие новости!

Наши блоги

Последние новости