Під час лекції для студентів УжНУ депутат Європарламенту радив, як діяти Україні на шляху до Європи (ФОТО)

340

Для студентів та викладачів словацького відділення філфаку та факультету міжнародних відносин пан Штефанец прочитав лекцію про процес входження Словаччини у Європейський Союз.

Зустріч відбулася за сприяння Генерального консула Словацької Республіки в Ужгороді Янки Бур'янової. Представив поважного гостя ректор УжНУ Володимир Смоланка. Розповів, зокрема, про те, що пан Іван був першим головою спілки підприємців Словаччини, урядовим уповноваженим з питань запровадження євро в Словаччині тощо.

Депутат Європейського парламенту висловив радість з приводу перебування в Україні, а також звільнення Надії Савченко, до підтримки якої він з однопартійцями доклав чимало зусиль. «Що стосується досвіду євроінтеграції Словаччини, то її приклад надихає, адже в 90-ті роки наша країна вважалася так званою «чорною дірою» Європи через певні політичні події. Але нам вдалося увійти в ЄС уповні. ЄС – перспективний проект.

Не випадково Євросоюз 2012 року здобув Нобелівську премію миру, адже досягнення консенсусу потребує чималих зусиль. А маємо лише два головні інструменти впливу: санкції (як у випадку з Росією) та підтримку (як у випадку з Україною). Україна пріоритетна не лише для Словаччини, а й для Європи загалом. Важливо, щоб держави подавали знаки, що мають надію увійти до Європейського Союзу. Головне ж – розвиватися», – вважає Іван Штефанец і додає, що Україна буде сильніша з ЄС і ЄС буде сильніший з Україною.

Гість дав чіткі поради, як треба діяти на шляху до Європи Україні – те саме успішно робила й Словаччина свого часу. По-перше, варто упроваджувати структуральні зміни й реформи, зокрема пенсійну, соціальну, підтримувати мале підприємництво тощо.

По-друге, дуже важлива децентралізація: слід змінити теперішню систему згори-вниз. З вільних людей починається демократія, вважає Іван Штефанец.

По-третє, мають бути зміни в енергетичному секторі, конкуренція на енергоринку, а не монополія, важливою є й енергетична безпека. Депутат вважає, що має бути лібералізація цін на енергію, а ціноутворення має перейти з політичної площини в економічну.

Спілкування з депутатом Європарламенту модерувала проректор з науково-педагогічної роботи Мирослава Лендьел. Аудиторію цікавили практичні поради щодо кроків на шляху до ЄС, питали про проблеми, що їх мала й має Словаччина, яких помилок можна і треба уникнути тощо.

Іван Штефанец, зокрема, дав поради щодо уникнення принаймні двох помилок. По-перше, стосовно приватизації, котра загалом є позитивним чинником, адже приватні підприємства більш ефективні, ніж ті, що перебувають у державній власності, – тільки робити її слід прозоро. По-друге, щодо корупції, котра, втім, є проблемою не тільки України, а майже всіх європейських країн, – з нею треба безкомпромісно боротися.

За словами гостя, який активно стежить за подіями в нашій державі, за останній рік Україна розвинулася більше, ніж за попередні 25, і тримає добрий курс. Іван Штефанец запевнив, що кожен, хто щось робить, припускається помилок, проте хоче, щоб Україна все ж таки стала на той самий шлях, яким рухалася й рухається Словаччина.

Депутат запевнив, що відкритий до спілкування через е-mail та сподівається зустріти ужнівців у Європарламенті.

Іванка Когутич, Медіацентр УжНУ30 травня 2016р.

Читайте все новости по теме "Запад" на Обозревателе.

Присоединяйтесь к группе "УкрОбоз" на Facebook, читайте свежие новости!

Тема:

Наши блоги

Последние новости