УкраїнськаУКР
EnglishENG
PolskiPOL
русскийРУС

Медична реформа: чи стануть українці менше хворіти?

564
Медична реформа: чи стануть українці менше хворіти?

Парламент ухвалив у першому читаннi документ, який, як стверджують представники влади, дозволяє розпочати реформу системи охорони здоров'я. Реформу, якої, на вiдмiну вiд деяких iнших, ми давно чекаємо, бо добре знаємо, що таке в цiй країнi важко захворiти.

Видео дня

Отже, модель медицини майбутнього вiдома. Якою вона буде? Чи зможе додати нам здоров'я та довших рокiв життя?

Про це говорить президент Всеукраїнської ради захисту прав та безпеки пацiєнтiв Вiктор Сердюк.

- Отже, куди нам доведеться звертатись, коли занедужаємо, де будемо лiкуватися з реформуванням медицини?

- Це так званий пiлотний проект, який повинен впродовж 2012 - 2014 рокiв випробувати реформу на практицi i потiм поширити на всю країну. Що пропонується змiнити в нинiшнiй системi охорони здоров'я? Її заклади будуть структурованi за видами медичної допомоги, i цих рiвнiв передбачається чотири - первинна допомога, вторинна, третинна i екстрена.

- Що мається на увазi пiд кожною з них?

- Первинна допомога - це амбулаторiї з лiкарями загальної практики. Тут консультуватимуть хворих, дiагностуватимуть, лiкуватимуть найпоширенiшi хвороби, травми, отруєння, патологiчнi та фiзiологiчнi стани, подаватимуть невiдкладну допомогу при гострих, але незагрозливих розладах, проводимуть профiлактику захворювань, скеровуватимуть на вторинну чи третинну допомогу.

- Впiзнаю нашi полiклiнiки. Хiба нi?

- Тепер це будуть центри первинної медичної допомоги. Їх комплектуватимуть терапевтами, педiатрами, гiнекологами, хiрургами, офтальмологами, отоларингологами, невропатологами, психiатрами. Ви правильно сказали, що це нашi полiклiнiки, реформа змiнює лише їх назву - на центри. Фiнансуватися вони будуть, цитую, "на рiвнi районного бюджету". Жодних iнших змiн на цьому етапi не передбачено, як i додаткового фiнансування реформи загалом.

- Перейдемо до вторинної медичної допомоги?

- Тут ви так само точно впiзнаєте нашi багатопрофiльнi лiкарнi. Як i в третиннiй допомозi - вузькоспецiалiзованi клiнiки.

Мене тут iнше здивувало. На вторинному рiвнi передбачено створення госпiтальних округiв, мовляв, щоб лiкарнi працювали ефективнiше. Хоча нiчого не сказано про те, як же цi округи забезпечуватимуть ефективну роботу лiкарень. А координуватимуть їх обласнi управлiння охорони здоров'я. Що це за промiжна чиновницька ланка - округи? Навiщо вона при такому жалюгiдному рiвнi фiнансування медицини? Чим допоможе хворим? Не зрозумiло.

Опис третинного рiвня подивував тим, що лише на цьому етапi передбачається, цитую, "високотехнологiчне обладнання, високоспецiалiзованi медичнi процедури високої складностi".

- А що скажете про рiвень екстреної допомоги? Як її потрактовано у законопроектi?

- Реформа передбачає створення в кожному регiонi центрiв екстреної допомоги та медицини катастроф iз мережею вiддiлень i пунктiв тимчасового базування виїзних бригад швидкої допомоги, станцiй, пiдстанцiй. I з нормативом прибуття до пацiєнта не бiльше нiж за 20 хвилин.

- Якi зауваження до законопроекту?

- Реформатори й словом не прохопилися, що на всiх чотирьох рiвнях допомоги отi центри будуть оснащуватися потрiбним обладнанням, забезпечуватися медикаментами. Ось скажiть, що вона змiнює, якщо хворим доведеться й надалi лягати нехай i не в лiкарнi, а в отi центри, але зi своїми лiками, постiллю, харчами? I їм лiкуватимуть антибiотиками бронхiти, пневмонiї, не бачачи, що там уже рак легенiв третьої, а то й четвертої стадiї? Бо в закладi вторинної меддопомоги не буде чим це виявити.

Таке враження, що закон писався для ветеринарної медицини, де пацiєнти мають право лише мичати.

Євгенiя Романів