УкраїнськаУКР
EnglishENG
PolskiPOL
русскийРУС

Хто відповість за сміттєвий колапс у Черкасах?

5,0 т.
Хто відповість за сміттєвий колапс у Черкасах?

Про чисті вулиці, узбіччя, двори у Черкасах скоро можна буде забути. Адже ситуація зі сміттєзвалищем міста нині вкрай складна. Термін використання його закінчується і городянам уже не має куди звозити сміття. До того ж, через велику кількість відходів та накопичення газів на полігоні у будь-який момент може виникнути пожежа, гасити яку доведеться місяцями.

Видео дня

Міська влада вже вкотре намагається примусити орендаря виконати умови договору – побудувати сміттєпереробну лінію. Утім, оскільки земля під цим стратегічним об’єктом в районі села Руська Поляна перебуває в оренді в приватних руках, диктувати свої правила місту неможливо.

Нинішній орендар – ТОВ "Українська екологія" лише збирає з черкасців кошти за складування твердих побутових відходів, але нічого не робить для їхньої утилізації. Крім того, приватник може будь-коли "поставити шлагбаум" та заборонити вивіз сміття на цю територію. І місто одразу опиниться у сміттєвому колапсі.

Історія одного погодження

А почалося все у грудні 2003 року, коли товариству з обмеженою відповідальністю "Українська екологія" тодішнє керівництво області безкоштовно передало в оренду на 49 років 20 гектарів землі в Руській Поляні. Саме на цих гектарах розташоване міське сміттєзвалище.

Варто зазначити, що полігон ТПВ в районі Руської Поляни був побудований за кошти міського бюджету – витратили 5365,93 тисяч гривень. Також за гроші міста були закуплені трактори та здійснена обваловка периметру полігону.

За умовами договору приватна установа на цій території мала приймати, переробляти та утилізувати тверді побутові відходи. Крім того, проводити рекультивацію земельних ділянок сміттєзвалища. Однак після того нічого на полігоні не змінилося. Нині замість обіцяного підприємства, котре утилізує відходи, можна побачити лише 50-метровий пагорб сміття та розвалену будівлю застарілої сміттєпереробної лінії.

– Діяльність орендаря протягом 2004 – 2011 років зводиться до експлуатації, побудованого за кошти міського та обласного бюджетів, полігону, який, до речі, перебуває на балансі комунального підприємства "Черкаська служба чистоти". Саме ця міська служба утилізує сміття, – говорить керуючий справами Черкаського міськвиконкому Микола Кудрявцев. – Протягом семирічного використання приватники лише спромоглися замовити проект нового полігону, де знову ж таки роками буде лежати сміття, але не перероблятися.

Судова тяганина

Особливо "тепло" стосунки між громадою міста та ТОВ "Українська екологія" розвивалися у 2007 році. Тоді це товариство подало на міське комунальне підприємство "Черкаська служба чистоти" до суду.

– Від нас вимагали і зараз вимагають звільнити зайняту підприємством земельну ділянку під полігоном, – розповідає юрисконсульт КП Василь Роговий. – Нині Державна виконавча служба Придніпровського відділу Черкаської області зобов’язує нас виконати це рішення, тобто зараз немає куди вивозити сміття з усіх Черкас та навіть району.

У будь-який момент "Українська екологія" може заборонити скидати сміття на орендованій нею ділянці землі. Міська влада вже декілька років бореться за розірвання договору з цією приватною компанією. Торік позивну заяву до суду подала Черкаська міжрайонна природоохоронна прокуратура.

Господарський суд Черкаської області задовольнив вимоги області й району щодо розірвання договору з цією приватною структурою. Натомість Київський господарський апеляційний суд скасував його і задовольнив апеляційну скаргу ТОВ "Українська екологія"щодо подальшого використання земельної ділянки. Таким чином сприяючи екологічній катастрофі в Черкасах. Прокуратура та місто не здаються, тому подали касаційні скарги до Верховного суду України.

Черкасам загрожує катастрофа

– Щоб запобігти надзвичайній ситуації, міська влада готова виділити кошти на будівництво нового комплексу на землі, котру зараз орендує ТОВ "Українська екологія", – наголошує керуючий справами Микола Кудрявцев. – Але за законом ми цього зробити не можемо.

За словами Черкаського міжрайонного природоохоронного прокурора Івана Лута, міський полігон Черкас, куди аж донині звозять сміття, вкрай перенавантажений.

– Такий стан загрожує екологічним лихом, – наголошує прокурор. – Річ у тім, що нечистоти просочуються в землю і досягають рівня ґрунтових вод. А з боку Руської Поляни в місто тягнуться мало не всі водні свердловини. Улітку ж Черкаси та прилеглі села можуть потрапити ще під одну загрозу – у давніх горах відходів є чимало газу, який у будь-який момент може спалахнути. Таку пожежу у 2000 році гасили близько півроку.

Не варто забувати і про скарги від жителів населених пунктів, прилеглих до полігону. Така ситуація склалася не так давно у Тернополі, коли селяни влаштовували мітинги і перешкоджали проїзду сміттєвозів. Та й далеко ходити не треба. Полігон, що поблизу села Вергуни Черкаського району теж закрили через скарги людей, котрі вимагати скасувати вивезення відходів під їхні домівки.

Розширювати полігон вже немає куди, єдиний вихід із ситуації – будівництво сміттєпереробного заводу. Із застарілого сміття, за умовами міжнародного Кіотського протоколу, який підписали і Черкаси, місто зобов’язане добувати біогаз. Цей дешевий енергоресурс надалі використовуватиметься для потреб городян.

P.S. Наразі, не вдалося отримати коментарі ТОВ "Українська екологія", втім, "Обозреватель" готовий надати можливість висловитися всім учасникам конфлікту.