Примите участие
в розыгрыше
планшета Участвовать
Приз
БлогиМир

/Блоги - Новости политики

В Україні намічається ще одна революція

17.9т

Вчора Кабінет міністрів України схвалив та направив до Верховної Ради законопроект про скасування дії прийнятих за радянських часів законів та інших нормативно-правових актів.

Якщо дивитись дуже глобально, то в скасуванні дії певних законів, прийнятих за часів СРСР, немає нічого поганого. Насправді, то є, подекуди, старе бачення і старе надбання, якого так чи інакше треба позбутись, і оскільки у багатьох підзаконних актах є безліч анархізмів. Звичайно ж краще було це зробити не революційним, а еволюційним шляхом. Але ж, звісно, кому "ломать – не строить" - легше це за один раз скасувати.

Не думаю, що від цього дуже сильно постраждає правовий уклад держави, - це якраз і підштовхне законотворців більш активно діяти в рамках створення заміщення старої спадщини новими як законами, так і підзаконними актами.

Я не думаю, що нормативні підзаконні акти та закони в радянській Україні створювали виключно прихильники комуністичної ідеології (так само, як і будували заводи, пароплави, будівлі, в яких ми досі живемо). Можна з таким підходом сказати: "Давайте зруйнуємо геть усе, що будувалось в Радянському союзі". Давайте зруйнуємо всі будинки, які були за радянських часів, і збудуємо те постреволюційне житло, справжнє українське, розмалюємо його в синьо-жовті кольори, щоб в кожній квартирі був замість телевізора – тризуб. Звичайно зруйнувати всі будинки зможемо, але чи встигнемо збудувати нові?

Так само і тут, можна скасувати всі закони, підзаконні акти. Питання лише в одному, чи встигнуть законотворці замістити цей правовий вакуум, який опиниться замість цього. А в принципі, так, звичайно, ідея дуже цікава, в чомусь правильна і адекватна, - головне, щоб з її реалізацією раптом не сталось правового вакууму і нігілізму.

У нас є дуже багато підзаконних актів, які діють з радянських часів – це стандарти різні, будівельні норми. Також є багато законів, які приймались з тих часів, які стосуються самих різних видів діяльності, від бджолярства до будь-чого іншого. Як автори будуть враховувати, чи є у тих законів наступники, ті, які були вже прийняті за часів незалежної України. А що автори пропонують вважати незалежною Україною? Україну після 24 серпня 1991 року, чи Україну після лютого 2014 року, може все, що було до лютого 2014 року теж не Україна?

Дуже мудро з того, що я бачу, те, що все ж таки не пропонуються зовсім критичні зміни - всі міжнародні правові зобов'язання залишаються. Всі міжнародні угоди, за якими Україна була створена, їх не чіпатимуть.

А що робити з тими законами і підзаконними актами, які приймались в Радянському союзі, але в них вносились зміни за часів незалежності? Якими їх вважати – комуністичними чи декомунізованими тільки тому, що в них вносились зміни, наприклад, пару статей. Всі кодекси, закони, що були найбільш важливими, все так чи інакше було змінено - Конституція, кримінальні, процесуальні кодекси, судочинство...

Як позитивний наслідок запропонованого – частково підчиститься і актуалізується нормативно-правове поле (тому що є багато правових актів, які приймались і не скасовувались, які досі вважаються чинними, хоча ті закони, на яких вони приймались, вже були змінені).

У нас є 524 закони (база Ліга), які були прийняті до 24 серпня 1991 року. З них є багато тих, що втратили чинність. Чинними залишились приблизно 299. Який би закон я зараз не відкрив, факт того, що він був прийнятий в Радянському союзі зовсім не означає, що в нього не внесли зміни. В майже усі закони вносились зміни після здобуття Україною незалежності! Десь ці зміни регулярні, а подекуди і ні (наприклад, Закон України про мінімальний споживчий бюджет, останній раз в нього вносились зміни в 1994 році).

Що ж робити? Скасувати закон повністю? Тоді доведеться приймати новий.

Підзаконні акти приймались на основі тих законів, які існують на момент прийняття підзаконного акту. Далі, в усі ці підзаконні акти вносяться відповідні зміни, якщо зміниться закон, на основі якого цей підзаконний акт приймався. В більшості підзаконних актів вносились зміни за часів Незалежної України. Ці підзаконні акти теж скасувати (наприклад, з тих часів діють 292 накази, переважно про форму бухгалтерії, режим проведення польотів цивільної авіації)? А що замість них?

Це схоже на завод чи фабрику, які збудовані за часів радянської України, і далі в цю фабрику протягом незалежності вклали модернізоване обладнання. Фабрика працює, обладнання модернізується. А тепер нам пропонують: давайте цю фабрику знесемо, бо вона була за комуністів відбудована. Теж саме з підзаконними актами. Так, вони існують з радянських часів, але ж вони адаптуються. Що ж робити? Скасувати все, в що зміни не вносили? Так може не вносили, тому що не треба було.

Я гадаю, те, що пропонується – це буде колосальна робота, якщо справді мова йде не тільки про закони, але й підзаконні акти. Ідея хороша, патріотична, позитивна, але практичне виконання мені здається, буде настільки ускладнене, стільки треба буде залучити світлих голів.

Протягом року це реалістично зробити, якщо дати роботу сотням кваліфікованих якісних юристів, нормотворців. Хоча, я б навіть ставив дещо довші строки, оскільки знайти таку велику кількість нормотворців буде дуже непросто. Тому що це нормотворення в кожній зі спеціалізованих правових галузей. І кожна галузь повинна бути представлена своїми найкращими знавцями права.

Редакция сайта не несет ответственности за содержание блогов. Мнение редакции может отличаться от авторского.

0
Комментарии
0
0
Смешно
0
Интересно
0
Печально
0
Трэш
Чтобы проголосовать за комментарий или оставить свой комментарий на сайте, в свою учетную запись MyOboz или зарегистрируйтесь, если её ещё нет.
Зарегистрироваться
Показать комментарии
Новые
Старые
Лучшие
Худшие
Комментарии на сайте не модерированы

Наши блоги