День опозиції для Януковича

39Читать новость на украинском

Президент Віктор Янукович на одній сцені з Далею Грібаускайте, своєю литовською колегою. 20 вересня два глави держави відкривали 10-ту Ялтинську щорічну зустріч.

YES © 2013. Фотографи: Сергій Іллін, Олександр Індичий, Олександр Пілюгін та Руслан Марченко

Через два місяці президенти зустрінуться знову - тільки в ролі гостя, на якого уважно дивитиметься вся Європа, буде Віктор Янукович. На саміті Східного партнерства у Вільнюсі вирішуватиметься доля Угоди про асоціацію, на підписання якої розраховує Україна. Проекція вільнюсівського майбутнього накладалася на ялтинське теперешнє, як тільки на дискусійних панелях або неофіційних зустрічах заходила мова про політичну ситуацію в Україні.

Європейські пріоритети України, загострені на тлі нещодавніх торговельних і митних воєн із Росією, відбилися і на складі гостей, запрошених на Ялтинську зустріч. Жодного провідного російського політика. Серед спікерів були хіба Андрій Костін, голова правління ВАТ ВТБ Банк, та у суботу очікується виступ відомого противника євроінтеграції України та радника Президента РФ Володимира Путіна в одній особі – Сергія Глазьєва.

Проте був найбагатший індієць - Лакшмі Міталл. Він купив "Кріворіжсталь" після того, як Юлія Тимошенко відібрала у Віктора Пінчука, зятя екс-президента Леоніда Кучми і нинішнього господаря Ялтинських щорічних зустрічей, підприємство. Тепер вони мило спілкуються англійською.

Віктор Пінчук (другий зліва) і Лакшмі Міталл (крайній справа) на вітальній вечері. YES © 2013. Фотографи: Сергій Іллін, Олександр Індичий, Олександр Пілюгін та Руслан Марченко

Кількісна перевага представників Заходу впадала у вічі навіть на італійському подвір'ї , куди гості виходили перепочити між панелями. Російська мова там лунала рідко.

"Тут немає жодної людини з російським паспортом", - нарікав російський тележурналіст, який через це скасував пряме включення з Ливадії.

Лейтмотив нинішньої зустрічі задав Єврокомісар з питань розширення та європейської політики сусідства Штефан Фюле.

Єврокомісар Штефан Фюле на виступі перед вітальною вечерею. YES © 2013. Фотографи: Сергій Іллін, Олександр Індичий, Олександр Пілюгін та Руслан Марченко

На вітальному прийомі напередодні відкриття свою промову про переваги євроінтеграції він закінчив недвозначною фразою: "Ви хочете план А, тому що плану Б немає".

Віктор Янукович нетривалу вступну промову зумів побудувати таким чином, що говорячи про невідворотність євроінтеграції для України, про екс-прем'єра Тимошенко не обмовився ані словом.

- Закони, які останнім часом приймаються в парламенті і представниками більшості, і представниками опозиції, наближають Україну до європейських стандартів. Нам вдалося встановити такі партнерські стосунки з Європейською комісією, які дали нам можливість спільно відпрацювати план дій. Він сьогодні виконується, і Україна сьогодні показує, який має потенціал, - випромінював оптимізм Янукович.

YES © 2013. Фотографи: Сергій Іллін, Олександр Індичий, Олександр Пілюгін та Руслан Марченко

- Україна сьогодні в центрі уваги Євросоюзу і всіх європейців. Європа - сьогодні у центрі української політики. Президент України чітко зазначив, що асоціація з Європою - це стратегічний вибір України. Сьогодні цей вибір був підтверджений і тими, хто при владі, і тими, хто в опозиції. Є рішучість у підтримці прагнень України до Європи і з боку Євросоюзу, і з боку всіх європейців, - розділяла оптимізм Даля Грібаускайте.

YES © 2013. Фотографи: Сергій Іллін, Олександр Індичий, Олександр Пілюгін та Руслан Марченко

І нагадувала - що ЕС чекає від України.

За промовою президентів у залі стежили два з трьох основних опозиційних лідерів - Арсеній Яценюк та Віталій Кличко. Олега Тягнибока не було. Організатори пояснюють: вони, за сформованою вже протягом декількох років традицією, запрошують лідерів трьох найбільших фракцій. "Свобода" за таким критерієм - не формат.

Петр Порошенко і Віталий Кличко. YES © 2013. Фотографи: Сергій Іллін, Олександр Індичий, Олександр Пілюгін та Руслан Марченко

Іншу традицію - створення для президента комфортного інформаційного поля - порушили. Вперше на кілька останніх років Віктор Янукович на камери відповів на прямі запитання оппозиціонерів. В якісь моменти це були навіть не питання, а жирний тролінг. Опозиціонери неприховано раділи рідкій можливості виступити перед президентом.

- Цікаво чути, як поліпшується ситуація в Україні, цікаво чути, що збільшуються вклади в банківський сектор. У мене таке враження, що ми говоримо про дві різні країни. Підписання європейської угоди – це є можливість для країни вийти з системної кризи, в якій ми знаходимося вже багато років. А не підписання угоди буде означати провал шансу для країни вийти з цієї кризи… Якщо ми не підпишемо угоду про асоціацію, ви можете розглядати такий шанс? Відповідальність за непідписання угоди на 100% лежить на сьогоднішній владі. Зрив підписання означатиме зрив майбутніх планів. Чи готові ви у цьому випадку піти у відставку, повільно і трохи плутаючись у словах запитав Віталій Кличко.

YES © 2013. Фотографи: Сергій Іллін, Олександр Індичий, Олександр Пілюгін та Руслан Марченко

У залі посміхнулися. Янукович шумно зітхнув і почав відповідати із посмішкою.

- Ми різні люди. Ви людина досить молода. Я знаю добре, і ви знаєте, що таке тримати удар. Я тримав удар у своєму житті багато разів. І пройшов все життя, тримаючи удар… Я колись наводив такий приклад. Що ми робили всі роки незалежності? Ми намагалися ремонтувати стару хату: мазали, білили її. І побачили останніми роками, що це нічого нам не дасть у майбутньому. Треба робити капітальний ремонт. І це ми почали робити у 2010 році… Якби ми це не зробили, не було б цієї конференції такою, якою вона є. І в цьому є заслуга опозиції. Ви частина суспільства, вас підтримують, і ми завжди з повагою ставимося до думок людей. Політичні процеси або сприяють, або заважають. Сьогодні вони сприяють. Тому, сподіваюся, що частину відповідальності несете і ви, - трохи закручено відповів Янукович.

Залом прокотився сміх. Найгучніше сміявся Яценюк. Він кинувся на допомогу своєму менш говіркому колезі по опозиції. Пішов напростець:

- Я чув, що коли ви даєте слово, то ви його виконуєте. В одному з інтерв’ю ви пообіцяли, що Україна виконає всі критерії, необхідні для підписання угоди між Україною і Європейським союзом. Ми свою частину зробили, при ухваленні потрібних законопроектів…

YES © 2013. Фотографи: Сергій Іллін, Олександр Індичий, Олександр Пілюгін та Руслан Марченко

Саме в цей момент з’ясувалося, що перестав працювати переклад на англійську, і іноземні гості не розуміють, що саме Яценюк говорить українською.

Модератор Христя Фріланд попросила Яценюка висловитися коротше.

- Коротко про Юлю не скажеш, - відбився лідер "Батьківщини". – Ми свою частину роботи із законопроектами зробили. Тому я звертаються до вас із питанням і - навіть дозволю собі сказати - з проханням. Я прошу вас заради України виконати один з ключових критеріїв, який необхідний для підписання угоди, а саме – зупинити політичні переслідування і звільнити Юлію Тимошенко.

Янукович відповів, але не сказав нічого нового.

- Я умисно не торкався газових питань у своєму виступі, але якщо ви захотіли, повторю ще раз для тих, хто не чув, - пояснив Янукович, чому уникнув згадки про Тимошенко у вступному слові.

Україна протягом 2010-2013 рр. платить найвищу ціну за газ у світі. Сьогодні ми платимо за газ більше, ніж Європа, приблизно на 150 доларів. І це наслідки підписання ганебної угоди 2009 року

- Україна протягом 2010-2013 рр. платить найвищу ціну за газ у світі. Сьогодні ми платимо за газ більше, ніж Європа, приблизно на 150 доларів. І це наслідки підписання ганебної угоди 2009 року. Ми шукаємо, яким чином підійти до цього найскладнішого питання по відношенню до Тимошенко. Я дуже вдячний місії Європейського парламенту Кокса-Кваснєвського, які разом з Україною шукають вихід з цієї ситуації. Якщо б він був простий, була б дуже проста відповідь. Це питання дуже непросте. У нас ще є час і ми будемо, згідно з планом, який є, працювати. Поки ми не сказали ні "да", ні "ні". Відповідь повинна бути в площині, яка б дозволила нам у законодавчому полі знайти рішення, - навів Янукович вже не раз озвучені аргументи.

У Далі Грібаускайте знайшовся свій контраргумент щодо газової ціни.

- Деякі менші країни хочуть бути незалежними. Литва платить на 30% більше, ніж платить Німеччина, і трохи більше, ніж платить Україна. Тому тут справа не в Тимошенко, є третій партнер, який хоче використовувати газ як політичний інструмент. У нас немає Тимошенко, але ми платимо більше, ніж Україна.

Президенти Литви і України. YES © 2013. Фотографи: Сергій Іллін, Олександр Індичий, Олександр Пілюгін та Руслан Марченко

- Я переконаний в тому, що ви помиляєтесь. Яка ціна у вас? – відреагував Янукович.

- 479 доларів, - відповіла Грібаускайте.

- 479 доларів? А транспорт, ціна транспорту? – спитав Янукович

- Це відразу за тисячу кубометрів", - відповіла президент Литви.

- Так ви відніміть ціну транспорту для України. Мінус 60 доларів. У вас - 479, в Україні в такому разі має бути ціна біля 400, а ми платимо сьогодні 529, - трохи підвищив голос Янукович.

- Потім знижка ж 100, - відбилася Грібаускайте.

- Так це ціна, при чому тут знижка? Знижка – це база, військова база. Тому жарти тут дуже погані для нас. Я вам хочу сказати, що знижка за ці три роки склала біля 12 мільярдів доларів. А збитки - біля 20 мільярдів. Збитки на економіку лягли на плечі українського народу - на підвищених тонах заявив Янукович.

Депутат від ПР Вадим Новінський сидів поруч із віце-прем'єром Олександром Вілкулом. YES © 2013. Фотографи: Сергій Іллін, Олександр Індичий, Олександр Пілюгін та Руслан Марченко

І вже майже наприкінці годинної панелі за участі двох президентів слово взяв Луценко. Засуджений та звільнений навесні, він тепер просив за Тимошенко.

- У цьому історичному приміщенні, в якому ділили Європу, в якому ділили світ, в якому вирішували глобальні питання, я закликаю вас, Вікторе Федоровичу, людину, яка не боїться Путіна, не боятися Юлії Тимошенко. Ви думаєте, як до цього підійти? Я дозволю собі, як двічі судимий з певним досвідом, запропонувати вам просто взяти ручку і підписати сьогодні рішення, яке фактично дасть стовідсоткову гарантію до Вільнюської перемоги. Це буде величезний внесок і подяка від усіх, хто мріє покінчити з персональними питаннями і перейти до глобальної стратегії України. Я був би вдячний за відповідь "так ", - попросив Луценко Януковича.

Втім, Янукович був готовий говорити більше про самого Луценка, аніж знову про Тимошенко.

- Я радий вас бачити, перш за все. Я всім казав, всім, хто займався вашою справою, що це дурість. Я був категорично проти того, щоб ви сиділи. Порівняння вашої справи зі справою Тимошенко некоректні. Я на це питання вже дав відповідь,- поставив крапку у цьому питанні Янукович.

І трохи подумавши, додав:

- Напевне, немає більш зацікавленої людини у вирішення цього питання. Треба дати відповідь на ті справи, які сьогодні знаходяться в судах. Відповідь може дати тільки суд і Тимошенко. Відповідь на це питання лежить у площині, яка дозволила б нам в законодавчому полі знайти рішення , - ще раз, тепер вже для Луценка, повторив Президент.

Олександр Кваснєвський та Андрій Клюєв. YES © 2013. Фотографи: Сергій Іллін, Олександр Індичий, Олександр Пілюгін та Руслан Марченко

На запитання модератора про те, чи підпише в листопаді Україна угоду про Асоціацію з Європейським союзом, Віктор Янукович відповів ствердно: "У нас немає жодних застережень. Звичайно"

Вже наприкінці панелі на запитання модератора про те, чи підпише в листопаді Україна угоду про Асоціацію з Європейським союзом, Віктор Янукович відповів ствердно: "У нас немає жодних застережень. Звичайно".

Буквально за півгодини президент Литовської Республіки Даля Грібаускайте на прес-конференції підрізала крила єврооптимізмові українського президента. На питання "Обозревателя", чи допускає Грібаускайте можливість, що угода про асоціацію може бути підписана без звільнення Тимошенко, пані Президент відповіла, навіть не замислюючись.

- Питання з Тимошенко має бути вирішено у прийнятній формі, яка буде сприйнятлива і для Європейського співтовариства. Тому це питання все одно залишається… Ні про що не домовлено, поки немає остаточного договору. Проміжні домовленості про зміни до законів у фіналі теж не спрацюють, якщо не буде до кінця ухвалено увесь пакет. Питання Тимошенко є пунктом цього пакета.

"Проміжні домовленості про зміни до законів у фіналі теж не спрацюють, якщо не буде до кінця ухвалено увесь пакет. Питання Тимошенко є пунктом цього пакета".

Із озвученою позицією, що Угода про асоціацію,безперечно, буде підписана на саміті Східного партнерства у Вільнюсі, і непевною відповіддю, що до того часу чекає на Тимошенко, президент Янукович десь за годину полишив Лівадійський палац. Його супроводжував новоспечений депутат Верховної Ради, міліардер Вадим Новінський, який трохи більше двох тижнів тому поповнив лави фракції Партії регіонів. Він про щось жваво говорив президентові.

Читайте все новости по теме "Соглашение об ассоциации с ЕС" на Обозревателе.

Присоединяйтесь к группе "УкрОбоз" на Facebook, читайте свежие новости!

Наши блоги

Последние новости