, view = metaData.view != null ? string.Join("|", metaData.view) : null})

Казус Тимошенко: останній відлік

33

Оскільки Верховній Раді цього тижня не вистачило "законних" чергових засідань, вона збереться на позачергове. Станеться це у наступний вівторок, коли депутати вкорте спробують вирішити долю Юлії Тимошенко. Це буде вже четверта спроба, адже часом "ікс" називали і 5 листопада, і 7-ме, і 8-ме. Ба навіть не четверта, а взагалі невідомо яка за ліком, бо якщо покопирсатися в пам`яті, то можна пригадати, як ухвалення відповідного законопроекту прогнозували ще наприкінці жовтня.

Однак прогнози не збулись. А законопроектів між тим, як пам`ятає наш читач, зареєстровано чотири. Згідно документу, підготовленому позафракційним депутатом Сергієм Міщенком, український в`язень (читай: Тимошенко) може лікуватися за кордоном, але після одужання він мусить повернутися за грати і далі відбувати покарання. Згідно законопроекту Анжеліки Лабунської, від подальшого тюремного терміну фігурант позбавляється "за станом здоров`я" (цей пункт викликає найбільші нарікання зі сторони влади і, природно, найбільш подобається прихильникам Тимошенко).

Є також закон, підготовлений лідерами трьох опозиційних фракцій – Яценюком, Кличком та Тягнибоком – проте він вже не так про лікування за кордоном, як про амністію, що має вступити в силу відносно Тимошенко. Нарешті, останній, четвертий, законопроект підготовлено Володимиром Купчаком (він теж позафракційний, як і Лабунська з Міщенком): згідно нього, засуджений мусить повернутися в українську тюрму, підлікувавшись у іноземних ескулапів. Цей варіант, хоч він і перегукується з законопроектом Лабунської, викликає найбільше схвалення "регіоналів". ("Я би голосував за проект Купчака", - заявляє представник ПР Володимир Олійник).

Такою була диспозиція на початок поточного тижня. Опозиційні фракції заявили про готовність підтримати законопроект Лабунської як такий, котрий знайшов підтримку у місії Кокса-Кваснєвського. Але згідно регламенту Верховної Ради, кожен законопроект, що виноситься на її розгляд, має отримати оцінку профільного парламентського комітету. В даному разі це – комітет законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності. У вівторок, 5-го листопада, розгляд чотирьох законопроектів відклали у зв`язку з тим, що комітет не встиг їх опрацювати. Натомість в середу комітетчики в присутності преси трудились над паперами впродовж чотирьох годин. Але гора породила мишу: жоден з документів не був підтриманий комітетом.

Попри це, очікувалось, що ранок четверга почнеться із голосування за ці документи. У порядку денному вони всі – красивою вервечкою – йшли один за одним. Однак робота завершилась, не встигнув й розпочатися: депутати взяли паузу до 16.00. За цей час мали відбутися дві події: зустріч Олександра Кваснєвського й Пета Кокса з Віктором Януковичем, а відтак – їхнє ж рандеву з головою ВР Володимиром Рибаком. Як повідомляли джерела, від президента євродрузі України вийшли окрилені, але після розмови з Рибаком та представниками Партії регіонів градус їхнього настрою помітно впав. "Регіонали" чітко пояснили К&К, що коли ті й отримали якісь натяки, аванси чи обіцянки від Віктора Федоровича, це ще не означає, що ПР підтримає законопроект, який викликає її неприйняття.

Таким чином, в четвер ввечері ситуація зайшла у глухий кут. А п`ятничний ранок не кореспондував їй жодних позитивних змін. У порядку денному від 8 листопада законопроекти щодо лікування ув`язнених за кордоном не були зазначені взагалі. Обурена опозиція на знак протесту відмовилась брати участь у голосуванні, тож замість продуктивної роботи віце-спікери півтори години зачитували депутатські запити, а голова Верховної Ради, лідери фракцій та Кокс з Кваснєвським провадили свої консультації, розпочаті ще у четвер і не завершені нічим конкретним. Пізніше, коли Яценюк, Кличко та Тягнибок повернулись у сесійну залу, напруга дещо розрядилась, якщо це можна так назвати. Наприкінці останнього дня засідань депутати навіть проголосували у першому читанні ще два "євроінтеграційні" закони – закон про "Про прокуратуру" та зміни до виборчого законодавства. Зі сторони опозиції (як наголошували її спікери) це була чергова поступка (обидва законопроекти вважаються президентськими) – в ім`я Великого Вівторка.

А тепер, власне, про вівторок, 12 листопада. 12-го числа (або, в крайньому разі, в середу 13-го), коли Верховна Рада збереться на позачергове засідання, парламентарі мусять повернутися до всіх чотирьох законопроектів або до створеного на їх основі п`ятого, аби врешті визначитися із тим, випускати Тимошенко за кордон або лишати у харківській лікарні. Бо вже 14-го числа місія Кокса-Кваснєвського підводитиме підсумки своєї півторарічної роботи в Україні. А від висновків щодо того, виконала чи не виконала наша країна зобов`язання перед Євросоюзом, значною мірою залежатиме підписання Угоди про асоціацію.

"Опозиція готова на будь-які компроміси, які дадуть можливість Україні підписати угоду з ЄС. Опозиція готова, а влада не готова ні на що", - прокоментував стан справ Арсенй Яценюк. "Ми офіційно заявляємо, що у вівторок на вимогу більше, ніж 150 голосів, спікер зобов’язаний скликати позачергове засідання. На ньому повинні бути прийняті в цілому три законопроекти щодо надання можливості Юлії Тимошенко отримати медичну допомогу, закони про прокуратуру та зміни до виборчого законодавства", - додав він. Таким чином, опозиція сподівається "ув`язати" три законопроекти в один пакет й зацікавити ним "регіоналів". Але цілком вірогідно, що частина нардепів просто проігнорує засідання, що скликають на вимогу опозиційних фракцій. "Якщо Партія регіонів його проігнорує, це означатиме, що ПР і Янукович зірвали європейське майбутнє українців і на них вся повнота відповідальності", - наголосив Яценюк.

"Не зважаючи на те, що у нас є багато зауважень до цих законів, ми готові за них голосувати. Це великий компроміс. Ми робимо всі кроки для того, щоб Угода була підписана", - сказав колега Яценюка Віталій Кличко. "Ми йдемо на компроміс, - повторив він. - Я впевнений, що представники опозиції, наша фракція підтримає в першому читанні закон про вибори і закон про прокуратуру… І ми звертаємось до представників Партії регіонів зібратись у вівторок і проголосувати три закони – вибори, прокуратуру і Тимошенко". Лідер "Свободи" Олег Тягнибок, взявши й собі слово, також казав про великі поступки, на які згодна йти опозиція. Він також пообіцяв, що втрьох з Яценюком та Кличком вони вже сьогодні засядуть за новий законопроект, який нарешті має сподобатися й "регіоналам" також, але сенс в його написанні буде лише тоді, коли, окрім підписів опозиційних керманичів, під документом стоятиме ще й підпис очільника фракції ПР Єфремова.

За вовка, що називається, й промовка: поки в одному куті кулуарів Тягнибок спілкувався з журналістами, на прес-пойнт вийшов згадуваний "свободівцем" Олександр Єфремов – з промовою про те, що на коліні такі "папірці", як заанонсований опозицією законопроект, не пишуться. "Я передам вам цей, якщо його так можна назвати, законопроект, щоб ви його подивилися. Там на одному папірці написано кілька рядків. Цей папір не зареєстрований, а пропозиція була така, що ми всі маємо під ним підписатися. Серйозні закони серйозними людьми так не ухвалюються", - резюмував Єфремов. У підсумку депутати проголосували за створення робочої групи, яка дасть лад усім напрацьованим пропозиціям і виробить на їх базі законопроект щодо лікування ув`язнених. За створення такої групи проголосували 289 парламентарів, зокрема, й від опозиції. Головою групи став "регіонал" Генадій Васильєв, заступником – представниця "Батьківщини" Ірина Луценко.

Отож, в безкінечній епопеї, пов`язаній з Тимошенко, поставлено три крапки. Проте надій на будь-яке розв`язання проблеми вкрай мало. Засідання має відбутися, але на 100% невідомо, чи не зірвуть його ті чи інші обставини. І чи з`являться у ВР необхідні для результативного голосування "регіонали". І чи дійде консенсусу (а не пересвариться між собою) робоча група. І чи вийде з-під її пера прийнятний документ, котрий влаштує всі сторони – як українських політичних антагоністів, так і європейських спостерігачів. І навіть якщо на всі ці питання будуть знайдені позитивні відповіді, актуальним лишається інший "набір" сумнівів: чи задовольниться Європа "половинчастим" звільненням Тимошенко? Адже навіть якщо закон про лікування ув`язнених за кордоном буде прийнято, він навряд чи встигне пройти й друге читання також, набути підпис президента і вступити в законну силу. А це означає одне: як не крути, а виїхати за кордон до Вільнюського самміту Тимошенко не встигає.

Втім, можливо, зараз слід замислюватись вже над іншим: а що буде, коли вся ця складна конструкція з відповідей та запитань просто обвалиться і не буде ніякого визначного вівторка, а буде ще один черговий провал? Чи досить з ЄС тих кроків, які вже зроблено на сьогодні без виконання головного домашнього завдання – звільнення Юлії Тимошенко? І що станеться з Україною, якщо вона таки не укладе Угоду про асоціацію? Чомусь так далеко зазирати не хочеться. Адже 12 листопада все ще майорить надією на диво, й поперед нього поспішати в пекло, їй-богу, не варто. Принаймні, поки що.

Присоединяйтесь к группе "УкрОбоз" на Facebook, читайте свежие новости!

Наши блоги