УкрРус

Медіа-ринок: вглиб і вшир-2

Ще, мабуть, ніколи досі медійний ринок України не проявляв таких тенденцій до постійних змін. Не встигли, умовно кажучи, висохнути чорнила під нашою недавньою публікацією, де "Обозреватель" буквально все розклав по полицях, як виникла потреба внести найостанніші правки у розклад сил на медіа-ринку.

А найостанніші правки торкаються передусім купівлі Сергієм Курченком холдінгу UMH. Щоправда, не всього, адже журнал "Фокус" (єдина складова UMH-групи, котра реалізовувались окремо) був проданий власником підприємцю Борису Кауфману. Усі деталі дивіться в нашій таблиці. В ній ми підсумували події, що мали місце протягом останніх шести місяців.

З початку року намітились чотири тенденції, про що ми також писали вже неодноразово. Перша – укрупнення активів. Це стосується і долі UMH, адже перш ніж пустити холдінг з молотка, колишній власник Борис Ложкін викупив у нардепа Петра Порошенка його частку в UMH, представлену доволі солідними медіа: журналом і сайтом "Кореспондент", а також трьома радіостанціями – "Наше радіо", "Ретро FM" і "Next".

Те саме стосується, приміром, і "холдингу Ігоря Гужви". Назва, звісно, умовна, адже Гужва власником ЗМІ не є. Однак, оскільки назвати фактичних інвесторів газети "Вести", котра виходить в Україні з травня, він не може, розростання "Вестей" у холдинг стали пов’язувати з його ім’ям. Тим паче, що керувати новопридбаним телеканалом UBR на перших порах буде також Гужва.

Але "Вести" – це не тільки ілюстрація до нарощування медіа-групою своїх потужностей. Це також і тенденція номер два – виникнення на ринку нових видань. Гучна презентація "Вестей", активне завойовування ними ринку – не єдиний приклад такої тенденції. Не так гучно, але про себе заявляє також холдинг, що пов’язують з іменем очільника Нацбанку Сергія Арбузова. Тут мова йде про зв’язку каналу БТБ, газет "Капітал" та "Взгляд".

Третя тенденція – зміна власників телеканалів. З початку року проілюстрована двома моментами: продажем "Інтера" та переходом у нові руки каналу TVi. Про обидві угоди "Обозреватель" писав неодноразово. Щоправда, у випадку з TVi екс-власник Костянтин Кагаловський воліє говорити про рейдерське захоплення його дітища теперішнім володарем каналу Олександром Альтманом.

Натомість без ексцесів минула продаж Валерієм Хорошковським телеканалу "Інтер", який відійшов Дмитру Фірташу. На наших теренах не так багато загальноукраїнських телеканалів, тож купівля-продаж двох із них стала доволі значимою подією.

Нарешті, є ще й четверта тенденція, про яку ми говоритимемо окремо. Мається на увазі придбання медіа-ресурсів бізнесменами, котрі раніше не володіли подібними активами. Інакше кажучи, на медійному ринку в гру вступають новачки. Це стосується і Сергія Курченка, і Бориса Кауфмана, які раніше не мали у своєму розпорядженні подібного "капіталу".

Чи впораються вони? Як вплине їхній прихід на ринок на процвітання / занепад придбаних ними медіа-ресурсів? Про це ми неодмінно поговоримо наступного разу. Поки що дивимось інфографіку "Обозревателя" з найсвіжішими переміщеннями на медіа-ринку.

Наши блоги