Євродепутати: час натяків для України закінчився

46

У Страсбурзі відбувається чергова сесія Європейського парламенту. 13 березня депутати-представники 27 країн ЄС обговорюю останні події в Україні.

Поява українського питання на порядку денному у Страсбурзі цього разу пов’язана з останніми подіями у справі Сергія Власенка, депутата від партії Батьківщина та захисника екс-прем’єрки Юлії Тимошенко, повідомляє Польське Радіо.

"Будемо говорити не тільки про справу Власенка, а й про те, що відбувається останнім часом в Україні, у категоріях більш загальних, - стверджує польський євродепутат Марек Міґальський, член Європейської групи консерваторів та реформаторів. - Говоритимемо про те, чи ситуація в Україні розвивається на добре, чи на зле. Чи Україна віддаляється від перспективи членства в Євросоюзі, чи протягом останніх місяців ситуація покращується, чи погіршується. І тут українська влада не може розраховувати на приємні слова. Адже я бачу, що ситуація погіршується. Всі ідеї, які ми переказуємо до Києва, немовби не сприймаються місцевою владою. Демократичні стандарти є в щораз гіршому стані. Ці речі, я думаю, і знайдуть відображення у резолюції Європарламенту.

Доктор Міґальський констатує: останні події над Дніпром вже не дивують європейських політиків, а банально засмучують, особливо польських партнерів України. Українському політичному класу ж бракує рефлексії над актуальною ситуацією в країні та над перспективами її розвитку. Однак євродепутат наголошує – не можна змусити до цієї рефлексії, запровадивши санкції.

"Я продовжую стверджувати, що Україна це не те саме, що Росія, і тим більше це не Білорусь. Але тенденції у Києві є негативними. Тому й реакція Європарламенту може стати більш подібною на ту, з якою зустрічаються вчинки російських та білоруських політиків. Але такий сценарій був би недобрим і для України, і для об’єднаної Європи", - говорить політик.

У свою чергу, німецький євродепутат Міхаель Ґалер, представник Європейської народної партії зазначив, що план дебатів про Україну є зрозумілим: обговорення політичного контексту підписання Угоди про асоціацію та проблеми вибіркового правосуддя.

"Аби Угода про асоціацію була підписана, український уряд має виправдати очікування, які щодо нього має Європейський Союз: посприяти встановленню верховенства права та покласти край вибірковому правосуддю. Я думаю, всі знають, що цей український уряд не є вірогідним у цих справах. У Києві нещодавно був Пат Кокс, спілкувався з представниками української влади, але ми не отримали чітких сигналів щодо поступів у справах Юрія Луценка та Юлії Тимошенко. До цього нещодавно додалося позбавлення депутатських повноважень Сергія Власенка, юриста пані Тимошенко, у доволі дивний спосіб. Більше того – це все сталося у день, коли екс-прем’єрці висунули чергові звинувачення, і він не може представляти її у суді. Це радянська поведінка, якесь дежавю, і це не має нічого спільного з європейськими стандартами", - зазначив він.

Окрім Міхаеля Галера про ситуацію в Україні від Європейської народної партії завтра доповідатиметься польський європарламентарій, голова Форуму польсько-українського партнерства Павел Залєвський.

"Буду говорити про те, наскільки важким є процес євроінтеграції України, як українці хочуть цієї інтеграції, однак як багато політичних сил та окремих осіб, які Україну від цієї інтеграції віддаляють. І тут йдеться не тільки про вибір Євросоюз чи союз з Росією, а про проблеми всередині держави: корупцію, вибіркове правосуддя. Питання зараз звучить так: чи захоче ЄС покарати всіх українців за ці нерозв’язані проблеми, зачиняючи їм двері на Захід, чи однак визнає, що підписання Угоди про асоціацію це інструмент, який допоможе вилікувати ці хвороби", - падкреслив він.

Минуло лише два тижні, як закінчився саміт Україна – ЄС, котрий пройшов у спокійній, майже оптимістичній атмосфері. Тому останні події, пов’язані зі справою Власенка, як зізнається Павел Залєвський, стали для європейських партнерів України особливо неприємними.

"Європарламентарії сприйняли справу Власенка як провокацію та випробування терпіння Євросоюзу. Це черговий приклад судового переслідування представників опозиції, продиктований не правом, а політичними інтересами. І я не знаю, як парламент на цю провокацію відреагує. Припускаю, що політики, які є ініціаторами завтрашніх дебатів про Україну, хотіли б, аби в резолюції було прописано, що Київ, в цій ситуації яка склалася зараз, не має можливості підписати Угоду про асоціацію", - зазначив європолітик.

Ще більш категоричним є Міхаель Ґалер: "Очевидно, український уряд просто нас дурить: вони чемно поводяться під час офіційних зустрічей, а на практиці – все по-іншому. І це дуже сумно для нас, і для людей. Але якщо вони думають, що можуть гратися з нами, то дуже помиляються. Коли так триватиме, не буде ніякого підпису під Угодою про асоціацію на саміті у Вільнюсі".

Міхаель Ґалер не наполягає на санкціях відносно України у стилі білоруських, однак підкреслює – час натяків для української влади закінчився.

"Рішення про санкції належить до компетенції Ради Європейського Союзу. Я ж у своїй промові буду аргументувати, що деякі люди дійсно заслуговують на таке ставлення, яке доведе, що ми бачимо – вони не поводяться згідно з їх власними, українськими законами. Вони ігнорують засади демократії. І вони не заслуговують на вільний в’їзд до Євросоюзу та можливість тримати тут свої гроші, маю на увазі в першу чергу Кіпр. Не хочу спекулювати на темі, що це буде зроблено найближчим часом, але ці люди мусять почути: ми знаємо, як вони поводяться та які активи вони мають в ЄС", - наголовив євродепутат.

Нагадаємо, Європарламент планує дати оцінку подіям, які відбулися в Україні протягом останніх двох тижнів, між іншим позбавленню депутатського імунітету Сергія Власенка. Європейські політики вже неодноразово заявляли, що очікують від української влади протягом найближчих місяців проведення реформ, що забезпечать дотримання верховенства права у країні та припинять використання судової влади для політичних цілей. Лише тоді перспектива підписати Угоду про асоціацію з ЄС у Вільнюсі в листопаді для Києва стане реальною.

Як повідомляв Обозреватель, 6 березня Вищий адміністративний суд України задовольнив позов голови Верховної Ради Володимира Рибака і позбавив Сергія Власенка мандата народного депутата. Опозиція має намір оскаржити це рішення в Європейському суді з прав людини.

Після засідання ВАСУ 6 березня заявив лідер фракції ВО "Батьківщина" Арсеній Яценюк заявив, що не знає, чи буде Власенко далі захищати інтереси Юлії Тимошенко в суді, або буде ховатися.

Присоединяйтесь к группе "УкрОбоз" на Facebook, читайте свежие новости!

Наши блоги