"Самовбивчий націоналізм": экс-нардеп розповів, хто був проти Незалежності України

20.5т

Головними противниками виходу України зі складу СРСР був не тільки тодішній генеральний секретар СРСР Михайло Горбачов, а й такі західні лідери, як президент США Джордж Буш-старший та прем'єр-міністр Великобританії Маргарет Тетчер.

Про це заявив голова парламентської опозиції у Верховній Раді України 1990-1994 років Ігор Юхновський в ефірі "Історичної правди з Вахтангом Кіпіані", передає ZiK.

За його словами, найбільше прямого волевиявлення українців на референдумі 1 грудня 1990 року боялися насамперед росіяни. Впродовж кількох місяців Горбачов намагався домовитись із тодішнім головою Верховної Ради України Леонідом Кравчуком про підписання нового союзного договору, який мав би перезавантажити СРСР.

"Згідно із тим союзним договором, пропонувалося, що загальне керівництво залишиться за центральним урядом, за Москвою", — зазначає Юхновський.

Не підтримували ідею референдуму і за океаном. Буш-старший навіть приїжджав в Україну. З трибуни Верховної Ради він переконував народних депутатів не виходити із складу СРСР, назвавши прагнення українців до Незалежності "самовбивчим націоналізмом".

В свою чергу Тетчер на прохання визнати Українську державу, іронічно відповіла: "Ми з Каліфорнією дипломатичних стосунків не наводимо".

Юхновський наголосив, що зазначені політичні лідери домовилися, що Буш намагатиметься "склеїти" СРСР, адже ніхто не знав, з ким, у разі його розпаду на окремі держави, доведеться мати справу.

Проте, незважаючи на такий тиск, українські політики все ж чітко показали, що утримувати Україну у складі СРСР стало неможливим. Це було тривожним дзвінком для старої партійної номенклатури.

"Коли стало зрозуміло, що Україна не підпише Новоогарьовський союзний договір, найбільш реакційні сили радянського і комуністичного істеблішменту зробили спробу державного перевороту", — розповів доктор юридичних наук Володимир Василенко.

Тож фахівці переконані, що серпневий путч значним чином був спричинений відмовою України залишатись у складі СРСР, а намагання російських військових захопити владу ще більше підштовхнуло українських народних депутатів до незалежності.

Раніше "Обозреватель" писав про те, як росіяни оцінили незалежність України.

Наши блоги