Довибори-2013: перші ластівки

26

Згідно календарного плану довиборів-2013, розміщеному на сайті ЦВК, висування кандидатів триватиме до 4 листопада. За сорок днів до виборів (а вибори – 15 грудня), прийом документів завершується, й хто не встиг вкластися у цей термін, той, відповідно, запізнився.

Дехто з самовисуванців з текою документів під пахвою побіг в Центрвиборчком "здаватися" вже в перший день кампанії. Дехто явно не поспішає. Що стосується політичних партій, то своїх кандидатів вже висунула "Батьківщина" та "Свобода". Це – все ті ж п`ятеро кандидатів, котрі брали участь у виборах-2012.

Що стосується УДАРу, то політсила Кличка цього разу – не на ринзі. Натомість вже визначилися з висуванцями комуністи та члени Радикальної партії Ляшка. Та оскільки ані у перших, ані у других шансів на перемогу нема, зупинятися детально на персоналіях не вартує.

Нарешті, лишається Партія регіонів як основна суперниця опозиції. В питанні кандидатів ПР тримає глуху оборону: жодного імені її спікери пресі не називають. Між тим зрозуміло, що "регіонали" й не збираються нікого висувати. Принаймні, офіційно. А кулуарно підтримка може бути надана тому кандидату, котрий зголоситься згодом вступити в лави ПР.

Іншими словами, ставка робиться на самовисуванців з тим чи іншим адмін- або фінансовим ресурсом. З точки зору політтехнолога Тараса Березовця, такими самовисуванцями можуть бути мери міст, власники підприємств абощо.

Втім, інколи життя пише зовсім несподівані сценарії. Приміром, на 94-му мажоритарному виборчому округу у двобої зійдуться кандидат від "Батьківщини" Віктор Романюк та самовисуванець Юрій Кармазін. Цілком ймовірно, що саме Кармазін і є тією особою, якій забезпечено лобі провласних сил.

Минулоріч за Київщину запекло боролися вже згаданий Романюк і Тетяна Засуха. Формально перемогла Засуха, проте ЦВК перемогу їй не зарахувала. Засуха не здавалась і подала 28 позовів до суду щодо перерахунку голосів на окремих дільницях. 11 з них суд задовольнив, і ситуація відтак зайшла у глухий кут. У підсумку ЦВК віднесла 94-й округ до тих, де неможливо встановити результат виборів.

Віктор же Романюк, проти якого невдовзі після виборів була порушена кримінальна справа, нині переховується за кордоном. "Батьківщина" повторно делегувала його на вибори, проте як він вестиме виборчу кампанію, перебуваючи в Італії, не є цілком зрозумілим. Але це не єдина його проблема. Вже відомо про намір балотуватися на Київщині Юрія Кармазіна.

Сам по собі пан Кармазін фігура радше комічна, аніж драматична, але враховуючи, з якою легкістю суди за позовом цього політика позбавляли мандатів депутатів Верховної Ради, можна припустити, що вагома підтримка зі сторони певних кіл Кармазіну забезпечена. (Або ж ці самі кола бажають, щоб він так вважав). Хай там як, а чутки про те, що з Кармазіним "розплатяться" округом, ходили давно.

Подейкували також, що за Київщину можуть поборотися її чинний "губернатор" Анатолій Присяжнюк, а також віце-прем’єр України Юрій Бойко. Щоправда, останній такі чутки не коментує, а перший від них рішуче відкараскується. Об`єктивної інформації з приводу кандидатів 94-го округу наразі ще нема.

У 132-му окрузі минулоріч змагались Віталій Травянко від ПР та Аркадій Корнацький від "Батьківщини". Розрив між ними становив менше 300 голосів, а перемогу – судячи з сайту ЦВК – зареєстрували представнику влади.

Специфіка ситуації на цьому окрузі в тому, що, окрім Корнацького, від опозиції балотувався ще й висуванець УДАРу Анатолій Козловський. Втім, він навіть не наблизився до результату, який показав Корнацький. (Аналогічно склалося і на 222-му мажоритарному округу, де бютівець Андрієвський здолав УДАРівку Назарову).

Як і Віктор Романюк, Аркадій Корнацький емігрував після виборів за кордон. Але в травні цього року він повернувся, і зараз знову є кандидатом у народні депутати. Але схоже, що цього разу Корнацькому слід побоюватися не Травянка, а людину, так само, як і він, причетну до "Батьківщини".

Якщо вірити місцевим ЗМІ, у 132-му окрузі складаеться ситуація, аналогічна тій, що має місце у 94-му: проти справжнього, "доброго" опозиціонера виступатиме опозиціонер "поганий", такий собі перекинчик. У випадку Первомайську в ролі останнього буцімто виступає Михайло Соколов, найближчий соратник "батьківщинівця" Романа Забзалюка.

Розповідають, що Забзалюк безуспішно намагався протиснути Соколова на посаду "в.о." керівника Миколаївської обласної організації "Батьківщини", а тепер заохочує свою креатуру до відкритого супротиву волі партії та балотування в якості самовисуванця. Так, принаймні бачить ситуацію видання http://nikvesti.com, яке вважає Забзалюка темною конячкою, а Соколова називає "грошовим мішком, який проспав вибори-2012 й тепер за будь-яку ціну готовий боротися за депутатський мандат".

Що стосується 194-го округу, то тут обійшлося без сюрпризів. Як і рік тому, за місце у парламенті змагатимуться Микола Булатецький від "Батьківщини" та самовисуванка Валентина Жуковська. Жуковська, спростовуючи у пресі інформацію про підкуп нею виборців, тим самим підтверджує намір брати участь у кампанії.

Дарма, що рік тому баланс сил був аж ніяк не на її користь: Жуковська відстала від Булатецького на 12 тисяч голосів. Перемога була майже в кишені опозиціонера, але під час підрахунку голосів з ОВК 194-го округу зник адміністратор, що вводив дані у систему "Вибори". Адміністратор зник, а голову комісії з печаткою та ключами від сейфу забрала "швидка".

Зрештою, голоси таки порахували, але підсумок підрахунку не прийняла ЦВК. Втім, судячи з одного інтерв’ю, який Микола Булатецький дав "Газеті по-українськи", політик таки вважає себе народним депутатом. Лишилось тільки отримати мандат, аби перейти у цей статус цілком легально.

Теоретично не виключено, що й у Булатецького може з’явитися конкурент в особі свого ж опозиційного "побратима". Відтоді як проти екс-сера Черкас Сергія Одарича порушена кримінальна справа, він може стати ще одним кандидатом на захисну парасольку, якою є депутатський мандат. Втім, наразі говорити про це можна хіба що на рівні припущень.

197-ий округ є таким саме "нудним", як і 194-ий: тут теж ті самі обличчя. Принаймні, поки що. Мова йде про кандидата від "Батьківщини" Леоніда Даценко і його суперника (теж бютівця, але колишнього) Богдана Губського. Джерела "Обозревателя" стверджують, що Губський балотуватиметься і цього разу, хоч сам політик це не коментує і документів до ЦВК наразі не подав.

Нагадаймо, що у 2012-му Центрвиборчком зарахував перемогу Губському, який йшов самовисуванцем, а не його опозиційному візаві. Губський випередив кандидата від "Батьківщини" на 4,5 тисяч голосів, проте ЦВК результат не прийняла, призначивши перевибори.

Даценко ж, схоже, не надто горював, бо весь цей часпроявляв себе активним політиком, множачи громадські приймальні на рідній Черкащині і заявляючи, що він працює у парламенті "поки що через народних депутатів від Об’єднаної опозиції" – Яценюка, Турчинова та "земляка" Миколу Томенка. До речі, і на 197-му окрузі, окрім представника "Батьківщини" балотувався кандидат від Кличка – Павло Філіпенко. Але він посів навіть не третє, а четверте місце, пропустивши вперед висуванця "регіоналів".

А тепер, нарешті, про 223-ий київський округ, що вже зібрав аншлаг та прикував до себе загальну увагу. На ньому, як пам’ятає наш читач, за перемогу боролися самовисуванець Віктор Пилипишин та "свободівець" Юрій Левченко. Пристрасті вирували неабиякі, пряма трансляція з засідання ОВК велася Інтернет-ресурсами і активно обговорювалася користувачами "мережі".

Після цілої низки пригод, після пікетувань "Свободою" засідань комісії так чи інакше, але голоси підрахували. Виявилося, що переможцем є таки Пилипишин. Одначе з огляду на всю "рахувальну" епопею Центрвиборчком результат не прийняв. На 223-му окрузі, як і на 132, 194 та 197-му разом зі "свободівцем" Левченком сусідив кандидат-УДАРівець Руслан Брицький, який також не зумів стати гідним конкурентом колезі по опозиції.

Нині ж на вибори стовідсотково йде Левченко, котрого вже встигла висунути на партійному з`їзді "Свобода". Від влади у конкуренти Левченку "сватали", зокрема, Василя Горбаля, котрий вже приймав участь у виборах-2012 і програв їх. Щоправда, минулоріч Горбаль йшов як самовисуванець, тож не виключено, що й цього разу він вчинить так само.

Поборотися за 223-ий можуть і кандидати, які програли вибори на інших київських округах. Це –Олександр Супруненко, брат екс-зятя Леоніда Черновецького В’ячеслава Супруненка, та колишній соратник Віктора Ющенка Олександр Третьяков. В жовтні минулого обидві названі персони поступилися за популярністю опозиційним кандидатам: Супруненко – Ксенії Ляпіній, а Третьяков – Володимиру Ар`єву.

Проте Горбаль, Супруненко та Третьяков – це поки що припущення без підтверджень. Натомість точно відомо про намір балотуватися по Києву Юрія Гримчака. Сама поява Гримчака у якості суперника Левченка вже спричинила скандал. А вихід Гримчака з партії "Батьківщина" напередодні його заяви зробив цей скандал особливо гучним. З`їзд "Батьківщини" навіть попросив Юрія Луценка (Гримчак був включени у список "Батьківщини" за квотою "Народної самооборони") вплинути на свого колегу.

Луценко погрозив Гримчаку пальчиком, заявивши, що не схвалює таких дій, але Гримчак лишився непохитним."Щоб зняти будь-які провокації, я сьогодні готовий заявити наступне: я піду на вибори. Якщо за два тижні до дня виборів соціологія покаже перевагу будь-якого іншого кандидата від опозиції, то я зніму свою кандидатуру", - сказав Гримчак в ефірі 5-го каналу, додавши, що готовий знятися в такому разі на користь Левченка.

Проте на власній сторінці у соцмережі він зазначив таке: "Та ситуація, в яку попав хлопець-"свободівець", обумовлена тим, що він ще молодий й недосвідчений. Результати треба вміти захищати. Але як можна сподіватись на справжній опір, якщо твоє керівництво вже давно домовилось з твоїм ворогом. Я точно знаю, що Левченко вже не може розглядатися як переможець, бо його керівництво, як і завжди, не вважає необхідним вигравати", - написав Гримчак.

А тим часом у випадку з 223-им округом все це – ще не кінець історії. На цьому окрузі гарантовано балотуватиметься адвокатеса Тетяна Монтян, яка вже пробувала свої сили у 2012-му, але тоді програла вибори. Як каже її минулорічний суперник Тарас Чорновіл, у Тетяни "є пункт щодо Верховної Ради: якщо вже туди йдуть такі ідіоти, то вона, така мудра має там бути напевно".

Вочевидь, свій пункт має і скандальна дружина скандального політика Сергія Власенка – Наталія Окунська теж зібралася у народні депутати. За словами цієї панянки, вона йде в Раду, аби захищати інтереси "жінок та дітей", в чому вона, звісно, має неабиякий досвід.

Ну і щоб компанія (і кампанія!) була незабутньою, у виборах також братиме участь екс-лідер УНА-УНСО Дмитро Корчинський. Щоправда, відносно місця його дислокації інформація різна: за одними даними, Корчинський побореться за Київ, а за іншими – вирушить на Черкащину, аби Булатецький та Жуковська не нудьгували, споглядаючи один одного.

Так це чи не так, покаже час. Та й взагалі – далі буде…

Присоединяйтесь к группе "УкрОбоз" на Facebook, читайте свежие новости!

Наши блоги