Триєдиний кандидат

12

Українська опозиція лишається вірною обраному нею погодному тренду. Всі марші та маніфестації, з’їзди або інші акції припадають чомусь на спеку або мороз. А демісезон (котрий, щоправда, став у нас рідкістю) лишається якось поза грою…

Отож сьогодні, 18 травня, у Києві відбувся черговий мітинг опозиційних сил. Попри сонце, яке шкварило з самого ранку, спочатку на Європейській (точка загальних зборів), а потім на Софійській (кінцева зупинка) площі зібралось п’ятдесят тисяч осіб.

Така цифра прозвучала з вуст лідера ОО Арсенія Яценюка, котрий закликав присутніх під стінами Софії дещо "потістинися", аби місця вистачило всім. Місця вистачило, ба навіть для того, аби дещо пограти м’язами і побитися.

Бо як з’ясувалося згодом, поки на Софійській площі йшов опозиційний мітинг, на Михайлівську хтось приволік БТР, розмальований морковками та ще й прикрашений поролоновими овочами. У бронетранспортері сидів кролик (людина у костюмі, певна річ), котрий, як написали наші колеги з інших ЗМІ, "намагався спровокувати Арсенія Яценюка".

На що провокували Яценюка, не цілком ясно, але спокусі він не піддався. Що стосується самої провокації, то морковний БТР дуже скоро зупинили. Охочі захистити честь Яценюка потовклися трохи з людьми, вдягнутими в форму кролячу та міліцейську; згідно переказів, прихильники Арсенія Петровича намагалися також лінчувати водія БТР, та це їм не дуже вдалося.

Диявол ховається в деталях

Клоунада закінчилась на Софійській площі, коли стартували виступи лідерів опозиції. Хоча, може, й не закінчилась, а саме розпочалась. Річ у тім, що – як би тривіально та передбачувано це не звучало – ці самі славні лідери… підписали іще одну декларацію про єдність.

Натомість вони не зробили чотири інші, заздалегідь заанонсовані речі: 1.Не назвали під час київської "гастролі" ім’я єдиного кандидата у столичні мери. 2. Не презентували програму виборів до Київради. 3. Не зробили акцію безстроковою (намети, що були поставлені на площі, знесла міліція, але лідерів ОО при цьому вже не було). 4. Не провели злиття партій "Батьківщина" та "Фронт змін".

Виглядає на те, що вся сьогоднішня акція затівалась задля однієї-єдиної мети: підписати фількіну грамоту відносно того, що під час другого туру (nota bene!) президентських виборів опозиція підтримає того кандидата, котрий у цей самий другий тур і вийде.

Навіть у тих, хто схильний відчувати оргазм від будь-якого руху опозиціонерів, висохли сльози розчулення, а рожеві окуляри повільно поповзли на потилицю, коли смисл підписаного дійшов до загальної свідомості.

Феєрична заява опозиції заслуговує на те, аби навести з неї бодай пару абзаців. Цитуємо за сайтом "Батьківщини": "Якщо режим Януковича протисне перехід до обрання президента в один тур, опозиція визначать єдиного кандидата вже в першому турі. При збереженні чинного порядку обрання президента кожна з трьох політичних сил підтримає того кандидата від цих сил, який вийде до другого туру, і кожна працюватиме на його перемогу з повною віддачею та тотальною мобілізацією власних ресурсів, навіть якщо такий кандидат і належатиме до іншої політичної сили".

У перекладі на людську мову це означає наступне: балотуватися у першому турі будуть всі троє достойників: Арсеній Петрович Яценюк від "Батьківщини", Віталій Володимирович Кличко від УДАРу та Олег Ярославович Тягнибок від ВО "Свобода".

Яко отець, син та дух святий зійдуть вони на електоральні поля, тримаючи один для одного камінь за пазухою та смачну українську дулю у кишені… Ні, якби вибори були в один тур, тоді опозиційна тріада показала би таке братерство, що аж гай би шумів!

Але от біда: цю потворну ідею (вибори в один тур) клятий режим Януковича тисне-тисне, тисне-тисне, і все ніяк не "протисне", говорячи мовою райтерів з "Батьківщини". Шкода… А так хотілося продемонструвати альтруїзм та висунути єдиного кандидата…

Але ж, панове опозиціонери, що заважає вам зробити це перед першим туром двотурових виборів? Хай би Яценюк з Тягнибоком відмовились від президентства на користь Кличка, або Кличко з Тягнибоком пожертвували б амбіціями заради шансів Яценюка… Хтозна, може, Арсеній Петрович, що не убоявся сьогодні поролонової моркви, вже у першому турі набрав би понад 50% голосів і лишив би кандидата від влади з носом?..

"Я тебе на одну долоню покладу, іншою грюкну, й мокрого місця від тебе не лишиться" – Карабас-Барабас (с)

Відверто кажучи, після викладеної квінтесенції вдаватися до деталей немає жодного бажання. Та й збиралися на акцію її учасники втричі довше, аніж тривав весь мітинг на Софійській.

…Заспівавши гімн, трійця лідерів розійшлася за годину після початку виступів. Втім, насамкінець вожді обіцяли прийти до народу та поговорити про наболіле іще. Підписати чергову заяву (гіпотетично!), порозводитись на тему, в якому шоколаді буде опозиційний кандидат-2015 після першого туру виборів, хто пратиме білизну в його штабі, а хто її сушитиме абощо…

Ані креативністю, ані експресією сьогоднішня акція опозиції не відзначалась. Відзначалась масовістю, проте наразі складно судити про те, який слід лишила вона у 50 тисячах душ, котрі прийшли туди на заклик професійних політиків й професійних демагогів.

…"Сьогодні донецько-олігархічний клас узурпував владу. Наше головне завдання – мобілізація", – просторікував зі сцени Олег Тягнибок. І попросив "піпл" не надто захоплюватись відпочинком цього літа, позаяк є нагальні задачі: не допустити приватизацію української ГТС, завадити референдуму тощо. (Цікаво, а як сам Олег Ярославович проведе цьогорічні вакації?).

Жіноча іпостась Тягнибока – Ірина Фаріон – обіцяла не лишити від влади й "мокрого місця". А симпатики "Свободи", йдучи окремою колоною, скандували традиційне "Кому належить Україна? – українцям!"; "Слава нації – смерть ворогам!", "Бандера прийде – порядок не наведе" й тому подібні монокультурні "речьовки".

Бандера, щоправда, так і не прийшов. Та навіть йому, здається, дісталася чи не більша порція уваги, аніж Юлії Тимошенко… Харківська ув’язнена була присутня віртуально – в якості відеоряду, котрий супроводжував пісню Вакарчука "Незалежність". (До речі, чи вкладав автор в цю пісню той зміст, який їй намагається кореспондувати партія "Батьківщина", невідомо. Відоме лише інтерв’ю Святослава з нагоди виходу його нового альбому: сайт "Точка" запитує у Вакарчука, чи й пісня "Джульєтта" також присвячена Тимошенко? На це Вакарчук відповідає, здається, дещо роздратовано, що ви, мовляв, запитали б про це і Шекспіра також. "Кожен знаходить те, що знаходить", – говорить співак).

Проте Шекспіру сьогоднішні драми і не снились. Зокрема, драма маленької (за екстер’єром) жіночки з величезними ілюзіями і просто гігантськими амібіцями. Тої, котра зараз сидить у тюрмі і одночасно лежить у лікарні. Здається, її імені соратники по боротьбі не бачать ані в першому, ані в другому турі виборів-2015.

"Ні смерть тебе не потягне на дно, ні порожнеча забуття"… Щодо "порожнечі забуття" геній явно помилявся. Він просто не був обізнаний з українськими реаліями – на жаль чи на щастя для нього самого…

Дивіться також наші фоторепортажі та відеосюжети.

Присоединяйтесь к группе "УкрОбоз" на Facebook, читайте свежие новости!

Наши блоги

Последние новости