Дані, якими володіє чиновник, апріорі мають бути доступними

878
Дані, якими володіє чиновник, апріорі мають бути доступними

Доступ до інформації - як запобіжник корупції. Відтепер дані, якими володіє чиновник, апріорі мають бути доступними для суспільства, якщо ці матеріали не містять державної або службової таємниці. Верховна Рада ухвалила закон про публічний доступ до інформації та розширила права громадян у законі про інформацію. За це проголосувало понад чотириста депутатів.

Рідкісному єднанню парламентських більшовиків та меншовиків ледь не став на заваді віце-спікер. Правки в проектах законів за час підготовки до другого читання з'явилися з порушенням регламенту - зауважив Адам Мартинюк. А ще невдоволення в нього викликали журналісти, які вивісили в ложі преси плакат.

Адам Мартинюк, перший заступник голови Верховної Ради:

- Шановні колеги журналісти, ви можете вишати лозунги в себе в редакціях,ви приходите на роботу не з лозунгами, а з мікрофонами, ручками, плакати тут ні до чого, не допоможуть, Верховна Рада і без вас знає що робити.

Але на голосування закони таки виніс, і обидва отримали підтримку в понад чотириста голосів.

Олена Бондаренко, народний депутат, фракція Партії Регіонів:

- Это единственный пока на нынешний момент уникальный образчик того, как может большинство и меньшинство сработать на максимально возможный результат, сегодня по этому поводу пошли шутки, что в таком единении мы можем принимать любые изменения Конституции.

Поки що депутати взялися змінити філософію чиновника. Тепер, - каже голова профільного комітету, бютівець Андрій Шевченко, - українці мають законне право знати, як використовують бюджетні кошти та які рішення ухвалює влада.

Андрій Шевченко, голова комітету Верховної Ради з питань свободи слова:

- Якщо є генплан розвитку міста, то він повинен бути не закритим у шафі мера або в того, хто знає доріжку в кабінет мера, кожен громадянин повинен мати доступ до документа, так повинно бути з кожним документом, який є в руках у чиновника.

Ухвалені закони Президент підпише найближчим часом - переконаний представник глави держави в парламенті. Адже відкритість влади, - каже Юрій Мірошниченко, - найкращий запобіжник корупції.

Юрій Мірошниченко, представник Президента у Верховній Раді:

- Особисто персонально воля Президента висловлена ним в частині ініціювання ним спільної робочої групи. І під час дискусій, які проходили в тому числі в адміністрації Президента, свідчать про персональну волю Віктора Януковича стверджувати демократію в Україні.

Покарати чиновника, який за п'ять днів не дав відповіді на запит, може його керівник - висловити догану або навіть звільнити. Порушення цих законів може вдарити й по кішені - адміністративний штраф від 25 до 50 прожиткових мінімумів. Але його може призначити тільки суд. Якщо посадовець приховав інформацію і в його діях є ознаки корупції - доведеться нести кримінальну відповідальність.

Автор: Ірина Маркіна. Оператор: Сергій Востріков. Перший Національний.

відео дивитись тут