Місцеві вибори: перша реакція

Місцеві вибори: перша реакція

На другий день після виборів зарано говорити про їхні остаточні результати. Можна оцінювати хіба що сам перебіг перегонів, що український істеблішмент і робить, підходячи до справи з точки зору власної успішності чи неуспішності. Тобто «Регіони» (як політична сила, котра, згідно даних екзит-полів, перемогла в цілому по Україні), ясна річ, задоволена прозорістю виборів та їхньою демократичністю. «Батьківщина» ж, відчутно втративши позиції та поступившись на Західній Україні ВО «Свобода», готова оскаржувати результати волевиявлення. Далі – пряма мова.

Видео дня

Партія регіонів (за даними екзит-полу, проведеного GfK Ukraine на замовлення "Єдиного центру", набрала 36,2%)

На думку голови парламентської фракції Партії регіонів Олександра Єфремова, під час голосування 31 жовтня системних порушень виборчого законодавства не було. Тобто причин ставити під сумнів результати виборів нема. Хоч це й не означає, додає Єфремов, що увесь наступний тиждень Верховну Раду не штормитиме, адже тема виборів у парламентських стінах буде провідною. «Можемо припустити, що абсолютна більшість учасників виборів залишаться за бортом», у зв`язку з чим багато політичних сил «говоритимуть про те, що вибори пройшли недемократично», – заявив Єфремов.

Він також спрогнозував, що головні конкуренти «регіоналів» – представники БЮТу заявлятимуть про звернення до суду з приводу оскарження результатів виборів. В таких заявах не буде нічого нового, наголосив Єфремов. Подібні наміри вже озвучувались під час президентської кампанії, проте слова залишились словами. Реальних же підстав для того, аби оскаржувати вибори, у «Батьківщини» немає, вважає «регіонал».

Інша частина месиджу від Єфремова була адресована ВО «Свобода». З точки зору депутата, успіх цієї партії на останніх виборах є «тривожним сигналом». Єфремов пояснив, що на увазі він має не хід голосування як такий, а симпатії виборців, віддані цій радикальній силі. «Коли праві посилилися в Європі, усі європейські лідери об'єдналися і впоралися з цією проблемою», – зауважив він. Втім, чи є «Свобода» проблемою для Партії регіонів – сюжет дещо з іншої опери. Що ж стосується процесу голосування, яке відбулося 31 жовтня, то тут, як вже було сказано, ПР усім задоволена.

БЮТ-«Батьківщина» (13,1%)

Як і передбачав Єфремов, «Батьківщина» вже заявила про те, що результати місцевих виборів будуть сфальсифіковані. "Наша фракція, безумовно, вимагатиме створення слідчої комісії, яка б проаналізувала весь фактаж фальсифікацій і компрометацію, до якої вдавалася влада під час виборчого процесу", – проанонсував перший заступник лідера «Батьківщини» Олександр Турчинов.

Роботою тимчасової слідчої комісії справа не обмежиться, додав він. БЮТ також ініціюватиме звернення до Генеральної прокуратури. Разом із тим, зазначив Турчинов, закон про місцеві вибори не передбачає можливості оскарження результатів виборів. "Вони зробили закон таким, що він не дає можливості визнати недійсними вибори в цілому", – зауважив депутат. Враховуючи те, що на кожній дільниці проводилися вибори до місцевих органів влади різного рівня, оскаржувати результати на 33 тисячах дільниць, означає обрати «шлях в нікуди», переконаний Турчинов.

І все таки БЮТ обіцяє боротися. Тим паче після того, як «Батьківщину» відлучили від виборів у Київській та Львівській областях. Щоправда, буквально за пару днів до виборів представникам БЮТ таки вдалося через суд викинути зі списків своїх клонів, але участі у виборах партія не взяла. Через подібні маніпуляції у Львові та Львівській області і виграли найближчі конкуренти «Батьківщини» – кандидати від ВО «Свобода», вважає керівник львівського обласного осередку БЮТ Роман Ілик. Саме тому «Батьківщина» наполягатиме на перевиборах бодай у цьому регіоні.

Фронт змін (6,8%)

Арсеній Яценюк, лідер «Фронту змін» – третьої за рейтингом політичної сили, яка приймала участь у місцевих виборах, вважає, що в цілому вибори пройшли демократично. Ба навіть більше: порівняно із попередніми виборчими кампаніями остання видається Яценюку аж ніяк не найгіршою. «Вважаю, що ми в день виборів не дали можливості провести фальсифікації, що ми у день виборів забезпечили реальне та справедливо волевиявлення українців». Оптимізм Яценюка легко зрозуміти: за його ж власними словами, третє місце «Фронту змін» на місцевих виборах означає те, що «партія відбулась». Разом із тим, Яценюк виокремив декілька особливо «проблемних» міст – Одесу, Харків, Маріуполь, Житомир та Запоріжжя – де, на його переконання, слід провести особливо ретельний підрахунок голосів і навіть (при потребі) вдруге перерахувати голоси, віддані виборцями за мерів цих міст.

Комуністична партія України (5,9%)

Що стосується четвертого номеру рейтингу – Компартії – то від її імені висловися Леонід Грач (відомий не надто прихильним ставленням до голови КПУ Петра Симоненка). Загалом Грач організацією та перебігом виборів лишився вкрай незадоволеним. «Якщо брати в цілому по Україні, то виборами закладена серйозна основа для підриву авторитету Президента Віктора Януковича. Крім того, це міна уповільненої дії під парламентські вибори в Україні, яка, поза всяким сумнівом, спрацює», – сказав Грач. Відносно Криму, інтереси якого представляє Грач, то тут депутат зауважив наступне: «Ні про яку прозорість і демократичність проведення місцевих виборів у Криму не може бути й мови». За його словами, у ході виборчого процесу «активно використовувалися шантаж та фальсифікації».

ВО «Свобода» (5,1%)

Безумовно, лідери «Свободи» можуть привітати себе зі значним успіхом та перемогою у ряді регіонів. 31 жовтня у більшості мажоритарних округів Львова виграли представники саме цієї партії. За попередніми даними, сюрприз чекає на «Свободу» і у Тернополі – вибори міського голови там, схоже, виграв «свободівець» Сергій Надал. Оцінок зі сторони цієї партії щодо прозорості проведення місцевих виборів наразі не надходило. Щоправда, «Свобода» дещо образилась на слова голови Харківської облдержадміністрації Михайла Добкіна про те, що дана партія є «політичним сміттям», яке слід вимітати «поганою мітлою». Місцеве відділення «Свободи» заявило, що вважає «істеричні випади» Добкіна наслідком несподіваних для нього результатів екзит-полів. Харківські «свободівці» зауважують, що порівняно з січнем 2010 року (коли Харківщина забезпечила тодішньому кандидату в президенти Олегу Тягнибоку 0,7% підтримки) електорат цієї сили збільшився приблизьмо у 3-3,5 рази. І це, мовляв, не може не дратувати Михайла Добкіна, припускає «Свобода».

Сильна Україна (4,3%)

Якщо «Свобода» має всі підстави для святкування, то партія «Сильна Україна», навпаки, перебуває, очевидно, не надто в райдужному стані. Втім, це припущення, а достеменно відомо лише те, що лідер партії Сергій Тігіпко відмовився під проведення 31 жовтня запланованої спочатку прес-конференції. Офіційне пояснення – через не дуже добрий стан здоров`я. В той же час джерела в самій партії не виключають, що такий демарш пов'язаний якраз з тими результатами, які показала «Сильна Україна» в ході місцевих виборів.

P.S. А загалом влада вважає, що вибори в Україні пройшли на належному рівні. Прем’єр-міністр України Микола Азаров назвав головним результатом нинішніх місцевих виборів їхню демократичність. За його словами, ці вибори відбулись без застосування адміністративного тиску. Натомість опозиція заявляє, що попередні результати виборів є свідченням згортання демократії в Україні.

«Проблематичними» назвав місцеві вибори голова Комітету виборців України Олександр Черненко. Причина «проблематичності» – у якості закону про місцеві вибори, в якому, за словами Черненка, закладено чимало суперечностей, які й призвели до хаосу на дільницях. Водночас із тим голова КВУ охарактеризував вибори як такі, що "проходили у вільній атмосфері".

А от на думку політолога (і одного з лідерів партії «Єдиний Центр») Ігоря Попова, вибори 31 жовтня були «конкурентними». Перемогла на цих виборах Партія регіонів – через те, що ця сила зуміла зберегти свій базовий електорат, на відміну від, приміром, «Батьківщини», чиїх прихильників залучили до себе «Свобода» та «Фронт змін», говорить Попов.

Натомість колишній заступник голови ЦВК і член Венеціанської комісії Марина Ставнійчук називає місцеві вибори «найбруднішими за всю історію незалежної України». Втім, таку оцінку отримують практично кожні нові вибори, тож нічого нового у подібній риториці нема. «Обозреватель» і надалі відстежуватиме тему виборів, адже насправді все тільки починається…