УкраїнськаУКР
EnglishENG
PolskiPOL
русскийРУС

СБУ передає документи щодо Голодомору в ГПУ

183
СБУ передає документи щодо Голодомору в ГПУ

Служба безпеки України має намір передати до Генеральної прокуратури матеріали у кримінальній справі за фактом вчинення геноциду українського народу в 1932-1933 роках до 2010 року.

Видео дня

Про це йдеться в повідомленні прес-служби Президента Віктора Ющенка.

Відповідно до повідомлення, у вівторок Ющенко провів міжвідомчу нараду щодо стану розслідування справи про Голодомор 1932-33 років.

Під час наради заступник голови СБУ Микола Герасименко доповів Президенту, що слідчими встановлено механізм здійснення геноциду проти українського народу.

Йдеться про ізоляцію населення збройними загонами і міліцією, підняття районів та окремих населених пунктів на так звані "чорні дошки", про повне вилучення майна, одягу, продуктів харчування, про заборону торгівлі, постійне проведення обшуків і репресії.

"Микола Герасименко повідомив, що справу фактично розслідувано та матеріали протягом тижня будуть передані в Генеральну прокуратуру", - сказано в повідомленні.

Заступник голови СБУ також наголосив, що матеріали, з якими він ознайомився в порядку контролю, підтверджують факт геноциду.

Виконуючий обов'язки голови Інституту національної пам'яті Ігор Юхновський також зазначив, що основний удар голод завдав у січні-травні 1933 року, а політичним каталізатором розгорнутих репресій проти селян став виступ лідера СРСР Йосипа Сталіна від 1 січня 1933 року.

Під час розслідування знайдено та розсекречено понад 3,5 тис. документів, у тому числі підписаних Сталіним, в яких є прямі вказівки на здійснення геноциду.

Окрім того, виявлено понад 13,6 тис. населених пунктів в 18 регіонах, мешканці яких постраждали від Голодомору, з них близько 12 тис. сіл.

Виявлено також приблизно 1,847 млн. осіб-жертв Голодомору, з них близько половини включені до Національної книги пам'яті.

Загалом кумулятивні втрати населення України внаслідок Голодомору становлять 10,063 млн. осіб.

Всього в Україні встановлено понад 3,5 тис. місць масових поховань жертв Голодомору.

У свою чергу, Генеральний прокурор України Олександр Медведько поінформував Президента та учасників наради про те, що стан розслідування кримінальної справи був під постійним контролем ГПУ. Спираючись на матеріали, з якими ознайомився в порядку контролю, він підтвердив, що факт геноциду дійсно мав місце.

Також під час наради, в якій взяв участь голова Верховного суду України Василь Онопенко, були обговорені питання, пов'язані з судовим розглядом цієї кримінальної справи.

Заслухавши учасників наради, Президент доручив зробити факт передачі справи до Генпрокуратури публічним, з огляду на соціально-політичний резонанс і моральний аспект цього питання, пише "Новинар".