УкраїнськаУКР
EnglishENG
PolskiPOL
русскийРУС

ЄС звинувачує Росію у підтримці сепаратизму в Грузії

198
ЄС звинувачує Росію у підтримці сепаратизму в Грузії

Міжнародна незалежна комісія з розслідування причин російсько-грузинської війни, створена Європейським Союзом у грудні 2008 року, зазначає, що вже в 2004-2008 роках Росія підтримувала сепаратистські рухи в Грузії, особливо з часів президентства Михайла Саакашвілі.

Про це йдеться у доповіді комісії, текст якої оприлюднено на її офіційному сайті.

“Він (Саакашвілі) проводив політику прискореної посиленої інтеграції, у той час як Росія збільшила підтримку Абхазії та Південної Осетії”, - йдеться у документі.

“Росія брала участь у конфліктах не лише як головний миротворець та член Групи друзів Генерального секретаря ООН, але й демонструвала чітку прихильність “сепаратистських” сторін конфлікту. Її політика відносно Грузії сприймалася Тбілісі не як миротворча, а як спрямована на роздроблення країни”, - продовжують автори доповіді.

При цьому у документі зазначається, що відносини між Росією і Грузією були складними ще за часів президентства Едуарда Шеварднадзе. Головними суперечливими темами були вимоги Грузії про виведення російських військ, закриття російських військових баз, участь Грузії у будівництві нафтопроводу Баку-Тбілісі-Джейхан, прохання Росії надати доступ її військам через територію Грузію до Чечні, зокрема, Панкійської ущелини, та збільшення допомоги США на модернізацію грузинської армії.

Автори доповіді наголошують, що Росії найбільше не подобалася прозахідна політика Грузії, і вона відповідала на це економічними і дипломатичними покараннями.

На переконання комісії, у грузинській політичній еліті існувала єдність думок щодо територіальної цілісності та суверенності країни, тоді як у Росії був інший консенсус, який полягав у необхідності захищати негрузинських жителів Абхазії та Південної Осетії з антигрузинськими і проросійськими настроями і щойно отриманими російськими паспортами як російських громадян проти можливої грузинської агресії, пише УНІАН.

Комісія також зазначає, що наприкінці 2003 – початку 2004 року відбувся нетривалий період потепління у російсько-грузинських відносинах, коли Росія вивчала нове керівництво Грузії в особі Саакашвілі. Разом з тим, цей період завершився вже у квітні 2004 року, коли Грузія активізувала зусилля з реінтеграції Південної Осетії.