УкраїнськаУКР
EnglishENG
PolskiPOL
русскийРУС

В Україну прийшов щедрий вечір

411
В Україну прийшов щедрий вечір

Сьогодні щедрий вечір! Або як кажуть в народі Старий Новий рік. Цього дня завершується період «Святих вечорів», коли, за давньою традицією, не годилося виконувати господарську роботу. Саме 13-го ввечері щедрувальники обходять оселі і звеселяють гостину. Традиція щедрування в Україні тягнеться із давніх часів. Втім, відколи саме – етнографи у відповіді не сходяться. Новорічна пісенність в Україні вважається однією з найменш вивчених. Що відомо, то це приуроченість щедрівок до обряду святкування Нового року за старим стилем. Їх співають після заходу сонця з 13 на 14 січня.

Родина сьогодні готується до щедрого вечора. За традицією, господар прибирає обійстя, а господиня готує вечерю. У щедрий вечір на столі має бути 12 страв, серед них – обов’язкова друга щедра кутя (перша була багата різдвяна). Крім того, цього вечора пекли млинці, пироги та вареники, щоб ними пригостити щедрувальників та посівальників.

В сучасні ж дні щедрувальників пригощають цукерками, фруктами або грішми. Розповідає студентка Аліна, яка досі полюбляє пощедрувати на Новий рік: «Часто ходили щедрувати. Зазвичай від 6 до 7 людей. Нам люди давали цукерки, гроші (10-20 гривень). Якщо менші дітки ходять щедрувати, їм переважно дають цукерки, фрукти, а якщо дорослі, десь 25 років, таким дають горілку. Це навіть обов’язково. І ще ковбасу дають».

Нерідко нині щедрування – це привід для молоді зібратись разом, каже фармацевт Андрій: «Цукерки давали нам, бублики, печиво, грошики, звісно. Як став дорослим, то й горілку навіть давали. З кожної хати по пляшці, то й можна вже сідати і нормально вечеряти».

Щедрівники зазвичай ходять по оселях гуртом. Крім пісень вони обов’язково зустрічають господарів побажаннями, посіваннями та жартівливими сценками.

На наступний день після щедрого вечора – посівання. За народним віруванням, дівчата щастя не приносять, тільки хлопці. Тому посівати дівчатам не годиться. Хлопці беруть зерно у рукавицю або в торбину, спочатку йдуть до хрещених батьків, інших родичів і близьких, а зайшовши до хати, вітають з Новим роком:

«Сійся-родися, жито-пшениця,

Жито-пшениця, всяка пашниця.

Зверху колосиста, зі споду корениста,

У полі – зерном, у домі – добром,

У печі – пирогами, на столі – хлібами,

На щастя, на здоров’я, на Новий рік,

Аби вам вродило краще, ніж торік.

Коноплі - під стелю, а льон – по коліна,

Щоб вам, добрі люди, голова не боліла.

Щедрий вечір, добрий вечір,

Добрий людям на весь вечір!

Щедрівочка щедрувала,

До віконця припадала:

Що ти, тітко, наварила?

Що ти, тітко, напекла?

Принеси нам до вікна!

Не щипай, не ламай,

А ціленького давай!»

Радіо Свобода