УкраїнськаУКР
EnglishENG
PolskiPOL
русскийРУС

На Рівненщині уже 7 випадків укусу змій за два місяці

561
На Рівненщині уже 7 випадків укусу змій за два місяці

За травень-червень поточного року на Рівненщині зафіксовані 7 випадків укусів людей зміями, у порівнянні з минулим роком за весь літній період тільки 2 випадки. Всі постраждалі потрапляли в реанімацію. На щастя, летальних випадків не було, і це лише завдяки своєчасно наданій допомозі. Напади змій на людей сталися в Радивилівському, Здолбунівському, Зарічненському та Гощанському районах, а також у місті Кузнецовськ. У всіх випадках укуси отримували під час заготівлі сіна та збирання ягід.

Тому, попереджає прес-служба МНС вирушаючи у подорож до лісу, необхідно ретельно підбирати одяг та взуття, найголовніше - ніколи не залишатися наодинці та мати при собі мобільний телефон, щоб у випадку біди викликати швидку медичну допомогу, або рятувальників МНС. Після укусу людини змією до надання єфективної медичної допомоги відлік часу вимірюється хвилинами.

Для того, щоб захиститися від укусів змій та інших отруйних тварин, необхідно знати, які їх види трапляються в цій місцевості, та особливості їхньої поведінки: вміти розрізняти ознаки отруйних і неотруйних тварин, наприклад, вужа і гадюки, й уникати з ними контакту; пам'ятати, що різкі рухи тільки привертають увагу цих тварин і можуть викликати їхній напад. Укус гадюки особливо небезпечний для хворих людей, він викликає як місцеву дію (сильний біль, набряк, крововиливи), так і загальну токсичну дію на організм (ослаблення серцевої діяльності, зниження артеріального тиску тощо). Крововиливи у внутрішні органи бувають небезпечними для життя. У важких випадках смерть може настати від таких ускладнень навіть за кілька днів після укусу.

При укусі невідомої змії не варто піддаватися панічним настроям. Хвилювання стимулює прискорення серцевого ритму, що сприяє швидкому проникненню отрути в кров. Необхідно дихати повільно і глибоко. Насамперед, необхідно установити, чи дійсно є привід для занепо­коєння. Уважно огляньте місце укусу. Якщо вкусила гадюка, на тілі залишаються сліди двох отруйних іклів (рідше одного) -- ранки, що кровоточать, і віддалені одна від одної на 1-1,5 см. Укуси великих і агресивних, але неотруйних полозів (жовточеревого і чотирисмугого) виглядають інакше: на шкірі є дуга від багатьох дрібних подряпин

Симптоми. У місці потрапляння отрути спочатку відчувається сверблячка, за 10-15 хвилин починає розвиватися набряк, що досягає свого максимуму через 10-12 годин із моменту укусу. Пульсуючий біль у місці укусу, як правило, незначний. Злегка болять лімфатичні вузли. Зазвичай картина отруєння цим вичерпується, проте в ряді випадків захворювання протікає більш тяжко. Хворий блідий, відчуває запаморочення, нудоту, страх, можливе (особливо при значних набряках) падіння артеріального тиску і непритомніє. Однак уже через 10-15 годин стан потерпілого стабілізується, а приблизно із закінченням другої доби починається швидке зменшення набряку. Через 3-10 днів зникають усі зовнішні прояви хвороби. Іноді в місці укусу (і по ходу судин) вини­кають геморагічні пухирі з кров'янистим вмістом, які залишають по собі незаживаючі протягом тижня виразки.

Тяжкість отруєння залежить від ряду факторів.

Від розміру змії. Крупні гадюки більш небезпечні. Але варто пам’ятати те, що навіть крихітні (12-17 см) новонароджені гадючата є отруйними. Від сезону. Восени токсичність і кількість виділеної отрути є найбільшою. Від близькості місця укусу до магістральних кровоносних судин. Укус на обличчі та шиї особливо небезпечний. Від стану здоров'я укушеного. До групи підвищеного ризику входять люди, котрі страждають на серцеву недостатність, алергічні захворювання, патологію нирок, а також емоційно неврівноважені натури.

Профілактика укусів гадюки включає найпростіші запобіжні за­ходи: у “зміїній” місцевості носіть щільне високе взуття; не намагайтеся впіймати гадюку або взагалі невідому вам змію; вирушаючи на сімейний пікнік або риболовлю, не полінуйтеся провести бесіду з дітьми.