УкраїнськаУКР
EnglishENG
PolskiPOL
русскийРУС

Робота над 12 томами творів Василя Стуса призупинена

792
Робота над 12 томами творів Василя Стуса призупинена

У видавництві „Факт” накладом сім тисяч примірників вийшов перший том наукового видання зібрання творів Василя Стуса. П'ять тис. з них держава поширить бібліотеками, а дві тис. – надійде у відкритий продаж. Однак робота над укладанням наступних томів призупинена, заявив вчора у Львові син письменника – літературознавець Дмитро Стус, повідомляє ZIK.

Видео дня

„Перший том вийшов поліграфічно застарілим способом: високий друк, знівечені верстальником фото. Другий том із віршами збірок „Зимові дерева” та „Веселий цвинтар” лежить у харківській друкарні. Грошей на видрук нема», – сказав Дмитро Стус.

Третій том мають скласти вірші, написані Василем Стусом у камері попереднього ув’язнення київського КГБ. Четвертий том – позазбіркові вірші періоду 67 – 68 рр та 70-і рр. Підготовка текстів двох наступних томів, де планують вмістити „Палімпсести”, призупинена, бо Дмитро Стус має більше підстав не довіряти обіцянкам, ніж довіряти.Замість готувати науковий апарат видання йому доводиться ходити високими кабінетами, щоб вирішити питання фінансувань.

„У Європі нема жодної країни, які б свою незалежність не починали з того, що робили надбанням суспільства все краще, що зробила нація в культурі упродовж віків. Так зробили і Молдова, і Азербайджан. Про Білорусь я вже не кажу – нам до неї ще далеко! А ми знайшли свій „український шлях”: у наших крамницях нема Куліша, Плужника, Свідзинського. Це стосується не тільки літератури. Класика – те, чим держава в першу чергу повинна опікуватися. Наша держава готує рішення про видання класики. Але немає механізму реалізації цих рішень. Специфіка роботи з державою: я наперед мушу вказати, скільки в якому томі буде сторінок. Потім все це перевіряють КРУ й інші організації. А я ще навіть не знаю, чи вкладемося із „Палімпсестами” в два томи – магаданська версія і великий корпус. Єдине, що на „Палімпсести” коментарі легше писати, бо вже багато чого зроблено. Зараз я вже все сприймаю спокійно, період роздратувань, нервів, зривів минув. Але я й далі думаю, що все це позбавлене будь-якого конструктивізму”, – вважає Дмитро Стус.

У наступних 6 томах мали б міститися переклади й статті Василя Стуса, його епістолярій. „Мені хочеться підготувати один том із матеріалів, які я рік опрацьовував в архівах КГБ. Це дуже цікаві батькові спогади: свідчення. Очні ставки, нотатки. Цей том потребує серйозної 2-річної праці над коментарями. Однак, коли це буде зреалізовано, й чи буде взагалі, сказати не можу”, – зауважив Дмитро Стус.