УкраїнськаУКР
EnglishENG
PolskiPOL
русскийРУС

Газове та електричне освітлення старого Києва

378
Газове та електричне освітлення старого Києва

До другої половини дев’ятнадцятого століття нічним Києвом можна було пересуватися лише з власним ліхтарем, бо вулиці міста не мали жодного освітлення. Ситуація змінилася лише 1872-го року, коли центральні райони Києва засяяли першими газовими ліхтарями.

Сьогодні важко уявити, що ще якихось сто з гаком років тому Київ з настанням ночі й аж до світанку перебував у суцільній темряві. Лише 1872-го року нічне місто освітили перші газові ліхтарі. З цього приводу газета «Кієвлянин» гордо написала: «Вже більше тижня Київ користується таким прекрасним газовим освітленням, якому може позаздрити будь-яка столиця». Щодо заздрості, то тут дописувач трохи перегнув палку, бо на той час вже більшість європейських міст мали нічне газове освітлення – Лондон, приміром, із 1815-го, Львів із 1858-го, Одеса – 1866-го року.

Газові ліхтарі поставили на центральних вулицях і за кілька тижнів експлуатації на них почали економити – реально освітлювали місто вони лише на свята та в дні, коли до Києва навідувались поважні гості. Так тривало до 1880-го року, коли з’явилася лампочка Едісона – реальний конкурент газовим ліхтарям. Спочатку електричну новинку почали застосовувати в багатих готелях і ресторанах міста.

Одним із перших також електрифікували міський театр, преса повідомляла, що там встановили «1 117 кольорових і звичайних електричних лампочок». 1891-го року на електричне освітлення перейшли київські вулиці. У цьому сенсі Київ насправді був серед перших у Європі – електричні ліхтарі на той час освітлювали лише Париж, Берлін і Відень. Прага перейшла на електроосвітлення того ж року, що і Київ.

«Майданчик біля пам’ятника Святому Володимиру вирішили освітити п’ятьма електричними ліхтарями силою в тисячу спермацетових свічок, вартість кожного ліхтаря становила 250 рублів, – писала газета «Кієвлянин» 1891-го року, – а на Хрещатику буде встановлено 14 ліхтарів, які стоятимуть від Європейської площі до Бібіковського (нині Шевченківський) бульвару».

Минуло ще десять років і електричне освітлення стало нормою у більшості київських помешкань. А щодо міста, то за офіційними даними 1912-го року Київ користувався вже майже тисячею електричних ліхтарів, повідомляє радіо Свобода.