Страх і ненависть в Донецьку: як бути з мовою на сході?

Страх і ненависть в Донецьку: як бути з мовою на сході?

Мовна ситуація в Україні пропорційно вирівнюється - на вулицях міст чи то сходу, чи то заходу, все частіше зустрічається російська, в селах продовжують спілкуватись українською, але російська лишається "модною". В той же час державною залишається українська мова, на державному рівні спілкуються українською, більша половина російськомовних вдома повертається до української. Піддаючись тиску з боку вулиці, багато хто з україномовної молоді переходить на російську. Найактивніші відчувають внутрішню потребу боротись із цим тиском. Так виник рух "Не будь байдужим". В рамках цього руху гуртами "Мандри", "Флайzzzа", "От Вінта" було проведено низку концертів на заході і в центрі України; наприкінці минулого року у Києві стартовала акція "Зроби Україні подарунок на Новий рік".

Видео дня

Фома та Юрко Журавель на презентації акції в Києві

Андрій Тимчук та Фома з рухом "Не будь байдужим" в Старокостянтинові

Питання методики проведення акцій рухом лишається відкритим, ініціатори шукають нові способи донести свої мотиви до суспільства, але що точно відомо, це те, що метода на Сході і на Півдні має чітко відрізнятись від підходів, які застосовують артисти на заході і в центрі країни.

Фома, гурт "Мандри":

фото PHL

- Для сходу і півдня потрібна дещо інша концепція, ніж та, що є для заходу і центру. Там потрібно збирати дискусії з культурними, науковими, бізнесовими колами щодо мовних протиріч, бо насправді агресивно українізувати – це взагалі неправильно. Безумовно, потрібно українізовувати, але серед людей, які живуть глибоко на сході України багато хто має рідну мову російську – з ними потрібно спілкуватися так, щоб їм стало цікаво. Це – дуже тонка річ. Негатив народжує негатив, агресія народжує агресію, особливо в таких регіонах, як схід. Нам потрібно робити конструктивні діалоги і вирішувати це на рівні: "як ви це бачите?". "Мандри" виступали в багатьох містах, наприклад в Сєвєродонецьку, Донецьку, Харкові, ми помітили різницю – в центрі і на заході країни люди "заводяться" десь з першої-другої пісні, а там – з п’ятої-сьомої. Але зрештою, вони все одно кажуть: "Да мы же тоже украинцы. Классно, что вы к нам приехали, приезжайте еще!"

В одному з найсхідніших міст, в якому ми побували з акцією "Не будь байдужим", ми мали запитання від депутата: "Кто вам разрешил пропагировать украинский язык?". Це питання було поставлено в центральній Україні.

Нагадаємо, рух "Не будь байдужим" випустив читанку, яку ОБОЗ публікує частинами.

Вступ: Українець чи малорос - вирішуй сам

Частина перша: Читанка для мешканців Московської колонії

Частина друга: Здоровій волі до влади присвячується

Читайте також:

Друга державна: для чого і всупереч кому

Мовне питання: Висмоктавши з пальця, поцілили в яблучко

Слідами злочинної бездіяльності влади: втрачаємо мову і Крим

Долучитись до ініціативи "Обіцяю не ходити на фільми, перекладені російською" ти можеш за адресою http://www.pledgebank.com/kino-pereklad