УкраїнськаУКР
EnglishENG
PolskiPOL
русскийРУС

Єхануров ледь не помер

Єхануров ледь не помер

Журналісти в цей день від сміху ледь не випадали з ложі преси. Ніколи в парламенті депутати, ще так не придурювалися. Комедія, як і належить, починалася трагічно. Дурдому у Верховній Раді передував тривожний виступ Віктора Януковича, про те, що політичні авантюристи намагаються досягти антиконституційного розпуску парламенту й спровокувати цілу громадянську війну. Так от, щоб цього не сталося, більшість придумала досить оригінальний спосіб – попридурюватися.

Видео дня

Це сталося в той день, коли Президент мав право розпустити парламент, який за 60 днів не спромігся народити уряд. І депутати більшості стали панічно шукати соломинку. Начебто знайшли. Вони стверджують, що 60 днів повинно було минути з часу відставки уряду, а на початку роботи нового парламенту уряд не пішов у відставку, а лише склав повноваження. Це зовсім різні речі - як кажуть в Одесі, й як вважає антикризова коаліція. Але, ось біда, їхні юристи згадали, що уряд таки у відставці, адже 10 січня туди його послав парламент попереднього скликання.

Тому коаліція вирішила скасувати цю постанову. Юрій Єхануров, коли це почув, ледь не помер зі сміху. Залишки його реакції спостерігали журналісти в кулуарах Верховної Ради. Він тільки починав говорити речення, а його вже проривало на ха-ха. «Зимою було холодно, не було газу, ось уряд й відправили у відставку, а тепер літо тепло, треба повернути – ха-ха – А потім нас що, знову відправлять у відставку? Як там у Висоцького – расстреливать два раза уставы не велят», - скаржився Єхануров й сміявся, скаржився й сміявся.

Однак смішною в цій всій історії була не лише ідея, а і її виконання. Треба було бачити, з якими серйозними обличчями депутати придурювались.

Найбільше, мабуть, паясничав спікер Олександр Мороз. Своїм м’яким, наче від серця, голосом, він пояснив з трибуни, що прийняття цієї постанови, це демонстрація співпраці парламенту з Президентом. «Ми довго думали, яким би чином можна було жест зробити назустріч Президенту, й придумали», - заявив Мороз.

Тут зразу спікера підтримав автор постанови від Партії регіонів Володимир Рибак.

Він розповів, що в комітеті було розглянуто звернення Президента від 12 січня про скасування постанови про відставку уряду від 10 січня. Й це президентське звернення комітет вирішив задовольнити. Дарма, що минуло півроку. «Адже звернення Президента, як і рукописи не горять», - додав Мороз.

Тодішнє рішення ВР (до речі, регіони за нього голосували в повному складі), за словами доповідача, порушило десяток статей Конституції, а отже, помилку треба виправляти.

Блакитна частина зали зааплодувала. Тільки у соціаліста Волги знайшлося актуальне питання: «А що буде з міністрами, яких кілька разів відправляли у відставку?»

«Ми завтра розглянемо це питання», - пообіцяв Рибак.

Нарешті черга дійшла до виступів депутатів з «Нашої України», які єдині в сесійному залі відверто веселилися.

«Чи не схоже, що ми уже займаємось якоюсь клоунадою?», - запитав Чубаров. З таким же успіхом він міг би задати відповідне запитання клоуну в цирку, бо коаліція у Верховній Раді вирішила придурюватися до кінця.

«Но ваш представитель почетный, представитель партии, уважаемый нами Виктор Андреевич Ющенко, если вы считаете, что он вносит предложение для клоунады, так нельзя, - это же Президент Украины», -роз'ясняв прописні істини члену партії Президента Володимир Рибак.

На запитання, де висновки експертної комісії, Рибак відповів аналогічно. Мовляв, навіщо вона нам, якщо є висновки юридичної служби такої поважної людини, як Президент. «Як же треба не поважати Президента України, як же треба для конкретної політичної доцільності нехтувати іміджем Президента, щоб казати, що виконання листа Президента - це глупа постанова», - повчав депутатів з «Нашої України», як треба поважати Президента, соціаліст Кузьменко. Стоян, який в свій час проліз в парламент 2 номером в списках Ющенка, а потім його «киданув», теж не стримався від виступу. « Ми знаємо з історії, що, навіть, посмертно реабілітують політичних діячів, людей, які стали Героями України, а тут же живий уряд!», - голосив з трибуни Стоян. Він заявив, що з повинною ставиться до того, що голосував за відставку цього уряду, й горить виправити помилку.

«Я прошу: реабілітуйте цей уряд, будь ласка, хай собі працює. Хай підуть прем’єрами, міністрами, хай запишуть в трудову книжку, що вони були героями України на цей час», - просив Стоян.

Клоунада завершилась дружнім голосуванням 239 депутатів за відміну постанови.

Ніяк не переконали депутатів коаліції, твердження Юрія Ключковського, що скасування постанови не відміняє юридичного факту, про те, що пішов у відставку, склавши повноваження перед новообраною Верховною Радою. Так само «більшість» не звернула уваги на те, що з метою виправити помилку минулої Верховної Ради, вони ще раз порушили Конституцію. Тому що від 10 січня змінилася редакція Конституції. І те, що 10 січня було неконституційним, теперішній редакції Конституції відповідає.

Не прислухалась більшість й до веселої поради Турчинова-Порошенка: при доопрацюванні постанови включити туди скасування помилки не лише попереднього скликання, а також і депутатів каденції 1998-2002 років, тобто відмінити відставку уряду Ющенка. «Таким чином, ми виправимо всі помилки, які робила Верховна Рада. І таким чином, нам не потрібно буде обирати нового Прем’єр-міністра, тому що у нас в країні їх вже буде два», - заявив Порошенко.

Вже після голосування в кулуарах, журналісти нагадували «донецьким», що вони забули виправити ще одну помилку парламенту минулого скликання – постанову про відставку уряду Януковича.

«Давайте все по порядку, виправимо й цю помилку», - пообіцяв депутат Ярослав Сухих.

Кушнарьов й Азаров в цей час з дуже серйозним виразом обличчя розповідали, що цим рішенням вони пішли назустріч Президенту. При чому під час розмови відчувався дуже характерний запах. Очевидно навіть такі загартовані політики придурюватися на тверезу голову не змогли.

Але найбільше в усій цій клоунаді цікаво інше: навіщо так ганьбитися на всю країну лише через якесь формулювання: уряд у відставці, або уряд склав повноваження? Невже переговори між коаліцією та «НУ» зараз ведуться в такій тональності, що більшість насправді боїться розпуску парламенту.

В принципі в них є на те причини, якою б нерішучістю не славився наш Президент, але вже мав місце випадок, коли роздратований Віктор Андрійович послав всіх в сад. Мається на увазі відставка Тимошенко й низки «милих друзів».

А тепер у Президента з’явилася ще одна підстава для розпуску парламенту, це те, що там забагато клієнтів Глевахи, або працівників цирку. Адже сесійний зал це не шапіто, де можна відкрито придурюватися. Якщо ж це була не клоунада, а щира зміна переконань, по 100 разів на день, то це вже свідчить про психічні розлади.

Хоча, якщо серйозно, то є лише одна, але вагома причина розпустити парламент. Це надати можливість виборцям поставити оцінку діям Соцпартії й її лідеру. Після того, як Мороз поміняв свою орієнтацію й активно стверджує, що ніколи не був помаранчевим, всі забули про одну цікаву деталь. Не так давно на екрани вийшов фільм «Помаранчеве небо». Так ось там дії розгортаються на фоні помаранчевого майдану, де зі сцени виступає не Ющенко, й навіть не Тимошенко, а скромний Олександр Олександрович. Чому Мороз виявився єдиним помаранчевим політиком «Неба» відповідь проста - спонсорами фільму виступали соціалісти. В реальному житті все інакше, може тому, що спонсори інші?

фото Толстый и Тонкий/ОБОЗ