newspaper
flag
УкраїнськаУКР
flag
EnglishENG
flag
русскийРУС
img

Як розпустити Верховну Раду

Як розпустити Верховну Раду

Коли в Секретаріаті Президента України зареєструють листа нового голови Верховної Ради Олександра Мороза з пропозицією призначити прем’єр-міністром Віктора Януковича?

Видео дня

Цей лист пан Мороз планує надіслати Ющенку завтра, а збирався написати минулої п’ятниці, коли створили нову коаліцію в парламенті. Принаймні, пан Янукович увечері тієї п’ятниці сказав журналістам: "Сьогодні голова Верховної Ради підпише листа, який піде в секретаріат президента". Піти цей лист піде, проте головним є питання: а коли ж він до Ющенка дійде?

Якщо лист пана Мороза отримає вхідний номер (і дату) завтра чи пізніше, тоді Президент Віктор Ющенко має гарантовану можливість розпустити парламент.

Варто нагадати, що 25 травня відбулося перше засідання нового складу Верховної Ради й того ж дня Юрій Єхануров оголосив про складення повноважень Кабінету Міністрів.

Однак Ющенко не бажає скористатися першим варіантом реалізації свого конституційного права на розпуск парламенту (на підставі того, що «протягом одного місяця у Верховній Раді України не сформовано коаліцію депутатських фракцій»).

Хоча Мороз стверджує, що 22 червня в Раді таки сформували першу «помаранчеву» коаліцію, а 6 липня вона розпалася, і тому є ще один місяць на формування другої, у Конституції написано «або протягом місяця з дня припинення діяльності коаліції» - а де й коли було зафіксовано таку діяльність???

Отже, розглянемо другий варіант розпуску.

Конституція дає на це президенту право, якщо «протягом шістдесяти днів після відставки Кабінету Міністрів України не сформовано персональний склад Кабінету Міністрів України».

А за іншою статтею Конституції президент «вносить за пропозицією коаліції депутатських фракцій у Верховній Раді України, сформованої відповідно до статті 83 Конституції України, подання про призначення Верховною Радою України Прем'єр-міністра України в строк не пізніше ніж на п'ятнадцятий день після одержання такої пропозиції». Прем’єр же подає кандидатури всіх міністрів, окрім шефів військового та зовнішньополітичного відомств, тому без прем’єра ніякого складу Кабміну не буде.

Якщо порахувати від вівторка 11 липня, який ми поки що вважатимемо днем отримання такої пропозиції, то п’ятнадцятим днем буде 26 липня, середа. Тобто, до 26 липня ніхто від Ющенка вимагати подання кандидатури Януковича на посаду прем’єра не має права.

А якщо порахувати 60 днів від 25 травня, не забуваючи про 31-ше травня, то вийде 24 липня, понеділок. Це значить, що вже 24 липня (а не 27-го, як пише Financial Times) президент Віктор Ющенко може розпустити Верховну Раду – якщо захоче. І якщо не подасть кандидатуру Януковича чи іншу до 24-го.

Якщо ж у секретаріаті на Банковій листа Мороза не зареєструють у вівторок, а зроблять це пізніше – президент отримає фору не в два дні, а більше.

І навіть Конституційний Суд тоді не буде потрібний. Бо в поправках до Конституції мудро записали «після одержання (а не «направлення» -- Ю.С.) такої пропозиції». І ніхто не зможе довести в будь-якому суді, що «на п’ятнадцятий день» та «протягом шістдесяти днів» співпадають десь 25-го липня, оскільки нібито можна рахувати по-різному.

- Алло, це Банкова? У вас там ще не всі співробітниці канцелярії у відпустках?

Юрій Свірко, директор інформцентру «Комерсант-Україна», для "Оглядача"