newspaper
flag
УкраїнськаУКР
flag
EnglishENG
flag
PolskiPOL
flag
русскийРУС
img

Вадим Чупрун – перша ластівка

Вадим Чупрун – перша ластівка

12 квітня голова Донецької обласної державної адміністрації Вадим Чупрун подав у відставку. Між тим, представник Партії регіонів Євген Кушнарьов напередодні закликав губернаторів, в областях яких ця партія отримала більшість у радах, добровільно подати у відставку.

У зв‘язку з цим Центр досліджень політичних цінностей звернувся до політичних експертів із питанням: «Чи означає відставка Вадима Чупруна крок назустріч Партії регіонів?»

Володимир ФЕСЕНКО (голова правління Центру прикладних політичних досліджень «Пента»):

„Я думаю, що це, швидше, відповідь на погрози висловити вотум недовіри губернаторам, які були призначені в минулому році в Східних і Південних регіонах – я маю на увазі такі заяви з боку представників Партії регіонів. Тобто сторони обмінялись, можна так сказати, «люб‘язностями», але наступна фаза – це пошук компромісу. Наскільки мені відомо, представники впливових донецьких кіл не проти того, щоб Чупрун залишився губернатором”.

Видео дня

Олесь ДОНІЙ (голова Центру досліджень політичних цінностей):

„Голів адміністрацій чекає «велика чистка». У тих областях, де впевнено перемогла опозиція (Партія регіонів із додатком у вигляді КПУ, Блоку Вітренко), не просто центральній владі доведеться підшуковувати компромісні кандидатури, а цілком можливо, що керівниками адміністрації можуть бути призначені помірковані представники опозиції. Але поступки в бік регіональних еліт відбудуться не лише в «опозиційних областях». Віднині й у «помаранчевих областях» назначенець із Києва буде змушений проявляти добру волю по відношенню до місцевих еліт. А оскільки місцеві ради віднині можуть творити виконавчі комітети й, фактично, перебирати на себе основні функції управління, а адміністрації за старою звичкою цьому намагатимуться перешкоджати, то конфлікти на місцевому рівні будуть виникати повсюди”.

Віктор НЕБОЖЕНКО (керівник соціологічної служби «Український барометр»):

„Я думаю, что Партия регионов и так не боялась Чупруна: он не был по-настоящему полноценным губернатором, в том смысле, как обычно представлялось при президентской системе власти. А сейчас, я думаю, во-первых, быть губернатором вообще очень тяжело, потому что они не обладают такими полномочиями и возможностями, как при Президенте. Во-вторых, везде сформируются облсоветы, которые неизбежно войдут в конфликт с губернатором. Поэтому я думаю, что это не столько жест доброй воли со стороны Чупруна или со стороны Секретариата президента, сколько констатация того факта, что после выборов Украину ждет огромное количество микропотрясений на региональном уровне: в облсоветах, горсоветах, мэриях, администрациях всех уровней. Чурпун – это просто первая ласточка”.

Вадим КАРАСЬОВ (директор Інституту глобальних стратегій):

„Це означає не стільки крок назустріч Партії регіонів, скільки реакцію на крок назустріч реальній владі (щонайменше в Донецькому регіоні) Партії регіонів. Враховуючи абсолютний, якщо не тотальний, контроль над регіональною владою Партії регіонів, немає сенсу Вадиму Чупруну продовжувати свою губернаторську кар‘єру. Тут або потрібен губернатор, який би влаштовував Партію регіонів і був би теж підконтрольний донецькій еліті, або ж губернатор, який матиме більш чітку лінію політичної поведінки і, маючи повноваження київського центру, буде балансувати, стримувати, протистояти Партії регіонів”.

Михайло ПОГРЕБІНСЬКИЙ (директор Центру політичних досліджень і конфліктології):

„Я не думаю, що це крок назустріч. Наскільки мені відомо, донецька еліта знайшла спільну мову з Чупруном і готова була й надалі працювати. Можливо, там є якісь течії в керівництві Партії регіонів і це є погоджена позиція. У будь-якому разі майже немає сумніву в тому, що новий губернатор, призначений на цю посаду, буде узгоджений із керівництвом Партії регіонів”.

Олександр ЛИТВИНЕНКО (провідний експерт політико-правових програм Українського Центру економічних і політичних досліджень ім. О. Разумкова):

„Мені здається, що по відставці одного з губернаторів важко судити, чи є це якась уже визначена позиція влади з цього питання, й мені не відомо, чи була ця відставка зумовлена якимось зовнішніми чинниками, чи це був особистий вибір Вадима Чупруна. Тому наразі, мені здається, складно робити якісь висновки”.

фото УНИАН