newspaper
flag
УкраїнськаУКР
flag
EnglishENG
flag
русскийРУС
img

Чи варто Ющенкові прийняти відставку Безсмертного?

582
Чи варто Ющенкові прийняти відставку Безсмертного?

16 липня віце-прем'єр з питань адміністративно-територіальної реформи Роман Безсмертний заявив, що подає у відставку. У зв’язку з цим Центр досліджень політичних цінностей звернувся до політичних експертів із питанням: «Чи потрібно Президенту України приймати відставку Романа Безсмертного?»

Видео дня

Володимир ПОЛОХАЛО (керівник проекту «Політична думка»):

Є загалом негативний прецедент із точки зору «відставки – не відставки», пов'язаний із Романом Зваричем. Він подавав у відставку, але Ющенко її не прийняв. Якщо це буде повторенням того випадку, то це вже тенденція, яка характеризуватиме Ющенка як непослідовного і нерішучого Президента, на якого можуть тиснути і впливати шляхом такого технологічного подання у відставку.

Дмитро ВИДРІН (Директор Європейського інституту інтеграції та розвитку):

Во-первых, не нужно принимать, а во-вторых, он наверняка не примет эту отставку. Дело не столько в Безсмертном, сколько в самом прецеденте. Сегодня Виктору Ющенко нельзя создавать прецеденты, когда нервные срывы, временные и сиюминутные, заканчиваются политическими заявлениями и политическими декларациями.

Олесь ДОНІЙ (Голова Центру досліджень політичних цінностей):

Не кожному чиновнику вдасться так вправно «завалити» свою ділянку роботи, як це вдалося Безсмертному. Віце-прем’єр із адміністративно-територіальної реформи проявив просто чудеса некомпетентності. Безсмертний обіцяв провести реформу до парламентських виборів 2006 року, що вже було абсурдом, бо за такий обмежений час це означало би відсутність аналізу наслідків, обрахування реальних затрат і могло призвести лише до соціальної напруги та розкрадання мільярдів гривень. По-друге, Безсмертний хотів збільшити 27 регіонів України до невідомої кількості, що суперечило євросоюзівським стандартам (згідно яких свого часу провела реформу Польща, зменшивши, а не збільшивши кількість воєводств). По-третє, провести будь-яку територіальну реформу можна лише заручившись підтримкою Парламенту, але й тут Безсмертний спромігся налаштувати проти себе не тільки опозицію, але й колег із «помаранчевого» табору. Принаймні дві фракції (УНП Костенка та СПУ Мороза) відкинули територіальну реформу Безсмертного. В такій ситуації, навіть якщо відставки не буде, то Безсмертному займатися в Уряді нема чим - адміністративно-територіальну реформу він завалив.

Але, попри всю некомпетентність Безсмертного, сумнівно, що Президент задовольнить його відставку. Цього чиновника тримають в Уряді з якихось інших (можливо партійних) міркувань. Значить, неефективність системи управління продовжуватиметься. В Україні вже стає очевидною системна криза влади.

Володимир ФЕСЕНКО (Голова правління Центру прикладних політичних досліджень «Пента»):

Думаю, що Віктор Ющенко не прийме цю відставку. А щодо потреби в цьому, то поки що недоцільно це робити, тому що Роман Петрович іще не виконав багато своїх справ з питань адміністративної реформи. Я наголошую: саме з питань адміністративної реформи, тому що адміністративно-територіальна реформа – це лише одна із невеличких складових адміністративної реформи. Я думаю, що президент, розглядаючи це питання, повинен дати чіткі доручення віце-прем’єру щодо виконання його зобов’язань саме з питань реалізації адміністративної реформи. Також, я думаю, потрібно розглянути питання про забезпечення комплексної реалізації політичної і адміністративної реформи, зокрема визначити пріоритети реформування органів місцевого самоврядування. Фактично, у нас відбулася підміна розвитку місцевого самоврядування адміністративно-територіальною реформою. А це не одне і те саме: адміністративно-територіальна реформа – це лише один із інструментів стимулювання розвитку місцевого самоврядування. Треба внести такі корективи, не поспішати в реалізації планів адміністративно-територіальної реформи, а зробити акцент саме на місцевому самоврядуванні. Думаю, тоді багато проблемних питань буде знято з порядку денного.

Володимир МАЛИНКОВИЧ (Директор Українського відділення Міжнародного інституту гуманітарно-політичних досліджень):

Ющенко не примет отставку по одной простой причине: это только усилит оппозиционеров. Ведь Роман Безсмертный ко всему прочему еще и фактический лидер «Народного Союза «Наша Украина» – основной ющенковской партии, и снятие Безсмертного несомненно ударит по этой партии и скажется на результатах парламентских выборов. Другой вопрос, что, скорее всего, Виктор Ющенко сохранит Безсмертного на своем посту, то есть, отставку его не примет, но реформа Безсмертного действительно будет отставлена до лучших времен. Я абсолютно убежден, что реформа не подготовлена и попытка ее внедрить таким вот ускоренным образом без серьезного анализа, без общественных обсуждений, без разъяснения позиции, которая, впрочем, трудноразъяснима, не могла пройти. Я думаю, что власть это сегодня понимает и к бесчисленным своим поражением она приплюсует и это, но снимать Безсмертного Ющенко не будет. Пусть работает над реформой – над ней еще работать и работать. Более того, эту реформу надо обязательно совместить с реформой местного самоуправления. Без реформы местного самоуправления, над которой уже должен работать парламент нового созыва, без конституционной реформы административно-территориальную реформу проводить нельзя. Это все поспешно и неквалифицированно, поэтому результат – поражение власти и весьма серьезный успех оппозиции. И если Ющенко снимет Безсмертного, то ее успех будет еще более значительным.

Вадим КАРАСЬОВ (Директор Інституту Глобальних стратегій):

Виктор Ющенко может быть как заинтересован, так и не заинтересован в отставке Романа Безсмертного. Если учесть тот фактор, что Безсмертный является одним из ключевых элементов в конструкции нынешней власти и прежде всего Кабинета Министров, и если учесть, что Безсмертный является непосредственным представителем партии Президента в Кабинете Министров Украины, курирует административно-территориальную реформу и стоит во главе проекта создания массовой президентской партии, пролонгация его на должности вице-премьера по административной реформе с сохранением административно-властных рычагов и ресурсов представляется целесообразной. Если же Виктор Ющенко уже для себя принял решение о постепенном выводе своих людей из Кабинета Министров, чтобы затем приступить либо к существенному переформатированию Кабмина, сделать определенные карьерные и кадровые выводы, в том числе и по Премьер-министру, то тогда Ющенко эту отставку примет.

То есть, если речь идет всего лишь о Романе Безсмертном как кураторе административно-территориальной реформы и строителе партии, для чего необходимо пользоваться политико-административным влиянием по президентской административной вертикали, то Безсмертный останется. Если же этот Кабинет Министров и этот Премьер–министр Виктору Ющенко уже не нужны, и принято решение, направленное на то, чтобы со временем существенно отформатировать и откорректировать кадровый состав исполнительной власти, то тогда Ющенко примет решение об отставке Безсмертного, которое будет символизировать начало процесса ухода и вывода ключевых игроков президентской команды из Кабмина Юлии Тимошенко.

Центр Досліджень Політичних Цінностей

http://rep.in.ua/